Дар'я Ковтун ексклюзивно розповіла про свою музичну родину, як трапилось диво прямо на їх очах та новий формат концертів.
Українська співачка ODARA - мама трьох дітей та дружина відомого на весь світ українського піаніста-віртуоза Євгена Хмари дала ексклюзивне інтерв'ю спеціально для Інформатор-Україна. Приводом для спілкування став незвичний формат концерту Дар'ї. Справа в тому, що глядачі будуть не сидячі слухати концерт, а лежачи. Як виникла така ідея та які дива творить музика - про все поступово дізнаємось.
- Дар'я, як виникла ідея провести такий незвичний концерт?
- Незвичність цього концерту в тому, що він, по-перше, лежачий. Було б дивно робити концерт колискових у концертному залі, щоб слухачі степенно сиділи та слухали. Це ідея належить концертному простору Pochayna Event Hall. Вони проводять серію релакс концертів, де передбачені лежачі місця на карематах або на пуфах. Можна приносити з собою ковдри. Це такі музичні сесії. А в мене вже було немаленьке надбання колискових, тому що за 7 років материнства і з появою трьох дітей, в мене і народжувалось багато колискових і колискова взагалі супроводжує моє життя. І я одного разу збагнула, що я сама чекаю моменту, коли я буду вкладати дитину, не тільки тому, що вона піде спати, а в мене буде час на себе. А тому, що я відпочиваю, співаючи колискові. Тобто це ресурс для відновлення.
Потім я почала спостерігати, що я можу кожну пісню заспівати колисковою. Наприклад у першого мого сина була улюблена колискова Scorpions “Maybe I, Maybe You”. Рок гурт Scorpions! І ми з Євгеном Хмарою, з моїм чоловіком, зробили її в аранжировці під піаніно, колисковою. Це мало на дитину колосальний ефект. Далі ми пішли хітами: “My Heart Will Go On”, українські народні пісні. Насправді не має значення яка це буде пісня, колискова - це виключно про стан і про місце зсередини, з якого ця колискова звучить. Тому поєдналися дві ідеї - колискова і лежачий концерт.
Мета цього концерту - дати людині відновитися психічно і ментально. Зняти трохи це навантаження і стрес, в якому ми зараз з вами в війні перебуваємо. І я думаю ми далі будемо впроваджувати ці концерти для військових.
- Впевнені, що музика може дарувати силу?
- Для мене це найбільш очевидно на концертах. Тут музика сприймається як енергія. Не тоді, коли вона відтворюється через навушники, коли для запису десь підрізали, десь підчистили. Музика - це вібрація, це звук. Тому важливо ходити на живі концерти. Прослуховування в наушниках не дасть того, що ми отримуємо на живих концертах, тому що це про обмін енергією. Я бачу, що перед живим концертом це один стан людини, в процесі - інший, а музика і звучання змінюється теж разом з людиною. І під кінець ти бачиш певну трансформацію, і бачиш який жива музика мала вплив. Особливо я це відчуваю на концертах свого чоловіка. Я дуже раджу сходити на концерт Євгена Хмари. Музика - це інструмент величезного впливу на людей. Музикою можна наповнювати, надихати або руйнувати.
- Можливо є історія, коли на ваших очах музика творила дива?
- Можу навести найзвичайніший приклад, побутовий. Чудо відбувається, коли я намагаюся вкласти дитину. Мій третій син, Михайло, як народився, кричав так, ніби різанина відбувалася. В машині неможливо було їхати, такий крик стояв. І була моя пісня “Ау”, коли я її включала, дитина миттєво затихала. Михайлу тоді було пару місяців. Зараз йому більше року, він вкладається з цією піснею, це його заспокійливе. Інші композиції не працюють. Але як тільки він чує ці ноти - відбувається магія.
А другий приклад є з досвіду мого чоловіка. Йому написали з реабілітаційного центру, де дитина, яка не чула, у якої були проблеми зі слухом, натрапила в телефоні на його пісню “Казка”. І дитинка почала стукати по вухах і поводити себе дуже емоційно, показуючи, що вона чує. І це неосягаєме диво і одна з найпотужніших історій.
- Як вважаєте чи може колись музика стати медичною терапією офіційно?
- Повертаючись до питання колискових, нехай це недоказова медицина, але ми з вами інтуїтивно і традиційно розуміємо, що колискова має колосальний ефект на розвиток дитини. Ми можемо закласти дуже багато речей в слова або в звук, що ми наспівуємо своїй дитині. Але знов ж, ми дуже вузько дивимось на колискову, коли ми говоримо тільки про дитину. А чому ми не можемо застосовувати її до себе? Або ж задумайтесь, який вплив має колискова на того, хто її співає? Це певний стан - на перетині надбань минулих поколінь, майбутніх поколінь, Матері Землі і Батька Неба. Уявіть себе в центрі цього перехрестя, ви співаєте або слухаєте з цієї точки. А взагалі, ми на багато відсотків складаємось з води, а те що звук і вібрація має вплив на воду - науково доведений факт. От і замисліться.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
- Що для вас музика?
- Поняття музики настільки об’ємне, що для мене на нього немає чіткої відповіді. Тому що в кожен відрізок життя, музика проявляється з різних сторін. Музикою пронизане все живе. Наприклад, сьогодні я гуляла з дитиною біля води і ми проходили мимо очерету. Вітер танцював з очеретом і виходила музика. Шелест очерету під акомпанемент співу пташок - все це музика, дуже красива симфонія. Музика є в усьому. Плач дитини це теж музика. Вона може мати свій настрій. Ми звучимо в будь-якому випадку. Коли дитина народжується, їй дають перший ляпанець по попі і вона видає свій перший звук, з цього вже народжується музика.
Музика - це те, що пронизує простір, це щось дуже справжнє, це такий міст між світами. Тому що, заплющивши очі і переслуховуючи ту чи іншу музику, ми можемо перебувати і подорожувати різними реальностями. Тільки за нами вибір, що це буде за реальність. Тому і виникла ця ідея зробити концерт колискових. Щоб здійснити подорож навіть не до дитинства, а до витоків. Тому що колискова - це та пісня і та музика, яка прокладає дорогу до витоків, до джерела, звідки я пішов. Дає можливість згадати, хто я. Повернутися до справжнього.
- Чи змінюється її роль у житті з кожним роком?
- Міняються відтінки музики, її тональності, і з кожним роком вона стає глибшою. Тому що сприйняття життя стає глибшим. Ми набираємось мудрості з роками, прогресуємо, еволюціонуємо. Тому і спроможність сприймати і чути музику і її об’єм, змінюється: збільшується, поглиблюється, розширюється. Так, безумовно роль музики з кожним роком змінюється.
- Що сьогодні надихає найбільше?
- Найбільше мене надихає все! (сміється). За останні роки відбулося багато змін. Я стала дружиною, я стала мамою і звісно це мене надихнуло. Але це один аспект. Надихає все. Є такий термін, як мистецтво присутності - коли ти в моменті і ловиш точку “тут і зараз”. Цей стан дуже надихаючий. Насправді надихнути може будь яка дрібниця. Я можу задивитися, як відбивається світло на стінах. І це мене надихає. Тому що оцей момент, коли я спостерігаю, як відблиски сонця пересуваються по стіні, як вони щосекунди малюють картину - це надихає. Зараз я в такому періоді, коли намагаюся всі ці дрібниці помічати. Це маркер для мене, що я була присутня в цей момент, я його вхопила і, відповідно, прожила.
- Чи можливий тур Україною?
- В розрізі колискових - не знаю. Поки ми розпочиваємо цей формат. Це буде перший концерт - колискова сесія. І як це буде далі - я думаю, простір сам покаже, куди це має витікти. Я за те, щоб колискові колосилися і розповсюджувалися. І щоб ми їх сприймали як інструмент відпочинку нас дорослих. В мене взагалі в принципі багато ідей стосовно колискових, наприклад створити “колисковий генофонд”.
- Що плануєте найближчим часом?
- Найближчий мій релакс концерт 25 вересня, у Pochayna Ivent Hall. Квитки ще можна придбати тут. Будуть звучати мої авторські колискові, яких назбиралося вже чимало. Це будуть народні українські колискові, це будуть відомі українські пісні, але в форматі колисанки. З цікавого - буде музичний супровід у вигляді звуків води. Тому що дихання і вода - це найбільші провідники. Ми з вами всі перебували 9 місяців у водичці. І як тільки з’явилися у світ, то першим був звук. Тому основними елементами концерту будуть вода і голос. Я думаю, це буде цікава подорож. Будуть звучати гітари, арфи і інші атмосферні інструменти. Тому запрошую всіх прийти і дати собі можливість відпочити душею і ментально. Це може бути гарним подарунком для когось, кого ви любите. Якщо ви побачите, що у людини є цей запит на “доколихування”.
Паралельно прошу у небес навчитися таймменеджменту, щоб завести YouTube канал з колисковими - ділитися цим з людьми. Тому що багато в мене надбань, але поки що з третьою дитиною в мене не доходять руки все це позаписувати з відео, викласти все це, поділитися. Тому звісно все це є в планах. Ну і крім того, у Odara, як автор пісень не колискових, теж маю надію, що будуть концерти в рамках концертного туру Євгена Хмари, який буде в жовтні. Все це буде анонсуватися в соцмережах.
Нагадаймо, Odarа здобула популярність, ставши фіналісткою шоу “Х-фактор”. Свого майбутнього чоловіка Дар'я знала з дитинства. Вони виросли в одному дворі, ходили до однієї музичної школи. До того, як вони з Євгеном стали парою, між ними була конкуренція. Однак у результаті спільні інтереси зблизили молодих людей, і у 2016 році вони офіційно узаконили стосунки. Дарина та Євген - багатодітні батьки, виховують сина Миколу (нар. 2017), доньку Віру (нар. 2019) та сина Іллю, який народився у 2022-му.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписати на канал у Viber можна тут.