Влітку 2018 року стався викид отруйних речовин на заводі «Кримський титан», який знаходиться на окупованій території. Дітей евакуювали, а завод тимчасово закрили.
6 червня 2023 року близько третьої години ночі росіяни підірвали Каховську ГЕС. Через це була оголошена евакуація місцевих мешканців.
Кабмін створив штаб із ліквідації наслідків підриву дамби. Його очолив голова МВС Ігор Клименко.
Президент Володимир Зеленський заявив, що через підрив Каховської ГЕС буде затоплено до 80 населених пунктів. Однак про реальні наслідки можна буде казати після того, як рівень води спаде.
Не має сумнівів, що росія на цьому не зупиниться. Інформатор розбирався, що ще можуть підірвати нелюди, щоб якнайбільше нашкодити Україні.
Від початку повномасштабного вторгнення атомна станція знаходиться під контролем окупантів. Через це росія постійно шантажує Україну та весь цивілізований світ.
Після підриву дамби Каховської ГЕС експерти заявили, що для атомної станції може не вистачити води для охолодження реакторів. Проте в «Енергоатомі» поспішили заспокоїти, що поки води у ставку-охолоджувачі достатньо. Також, за даними британської розвідки наявної загрози через прорив дамби для АЕС не має.
Однак, якщо атомна станція не постраждає від нестачі води для охолодження, то залишається ще «людський фактор». АЕС під контролем окупантів – це як граната в руках у мавпи. Загроза появи другого Чорнобилю не раз була «на межі» через обстріли окупантів та знеструмлення небезпечного об'єкта.
2 червня 2023 року голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін повідомив, що окупанти завезли на територію заводу вибухівку та мінують територію.
За його словами, через вибух на хімічному підприємстві постраждають мешканці Криму та «як мінімум ще семи областей України, а також Туреччина і сама країна-агресор».
«Ймовірний вибух спричинить викид в атмосферу тисяч тонн отруйних речовин та призведе до смертельної небезпеки людей і довкілля, - заявив Прокудін. - Ми чітко усвідомлюємо загрозу для наших людей, здійснюємо постійний моніторинг ситуації та готові оперативно реагувати на всі загрози, які можуть виникнути».
Якщо Запорізьку АЕС можна назвати найбільшою в Європі «атомною бомбою», то завод у Криму – найбільшою «хімічною бомбою». Підприємство є одним із найкрупніших у Східній Європі виробників діоксиду титану, який використовують для виготовлення фарби, пластмас, каучуку, гуми та паперу.
Крім діоксиду титану, підприємство виробляло червоний залізоокисний пігмент, мінеральні добрива, сірчану кислоту, алюмінію сульфат, рідке натрієве скло та залізний купорос. Сьогодні це може означати, що завод в руках окупантів може стати потужною хімічною зброєю.
До того ж окупанти вже «натренувалися» в організації там екологічних ЧП. В ніч з 23 на 24 серпня 2018 року в Армянську на півночі окупованого Криму, де знаходиться «Кримський титан», стався викид токсичних речовин.
Вранці 24 серпня мешканці Армянська та декількох регіонів Північного Криму прокинулися від їдкого кислуватого запаху й присмаку заліза в роті.
«Вийшовши на вулицю, виявили, що всі металеві предмети, в тому числі домашній посуд, покриті іржею та невідомим нальотом зеленуватого відтінку. Кислотні викиди знищили урожай на присадибних ділянках, дерева за одну ніч пожовтіли й скинули листя», - писав у 2018 році сайт «Радіо Свобода».
Через аварію тварини на вулиці загинули, а люди почали звертатися до лікарів через хімічні отруєння. На початку осені пройшов кислотний дощ та знищив врожай. Два тижні окупанти нічого не казали людям. Лише 4 вересня вони ввели надзвичайний стан, заявили про зупинення виробництва на «Титані» та оголосили про евакуацію.
Україна могла тільки спостерігати за цим та робити заміри, щоб визначити рівень небезпеки.
«На двох КПВВ, які знаходяться на адміністративній межі з тимчасово окупованим Кримом, «Чаплинка» і «Каланчак» здійснення пропускних операцій тимчасово припинено. Пропуск здійснюється лише в екстрених випадках. На КПВВ розташовані намети ДСНС України, відбувається чергування швидкої медичної допомоги», - повідомляли у міністерстві з питань тимчасово окупованих територій у 2018 році.
Отрута долетіла до території, де чергували українські прикордонники. Через це за допомогою до медиків зі скаргами на погане самопочуття звернувся 61 захисник.
Вже через кілька тижнів після цього окупаційна влада Криму відновила навчання у школах та поновила роботу «Кримського титану». Проте без аварій пропрацювали недовго.
За словами на той час заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака, в ніч з 5 на 6 вересня 2018 року відбувся «другий етап такої ж аварії». А вже у березні 2019 року в Армянську зафіксували нові викиди хімічних речовин. За даними метеоспостережень з 4 по 11 березня спостерігалось перевищення гранично допустимої концентрації у повітрі оксиду вуглецю в 1,04 рази, а хлористого водню – в 4,4 раза.
З огляду на підрив дамби, росіяни могли й не закладати вибухівку на заводі у Криму. Як заявляв колишній голова комітету Криму з водогосподарського будівництва та зрошувального землеробства Олександр Лієв, кримський завод – це підприємство, технологічний цикл якого тісно пов’язаний з Північно-Кримським каналом.
За його словами, вода з Дніпра має використовуватися в розведенні озера, куди скидаються хімічні відходи. Для того, щоб небезпечні випари не потрапляли в атмосферу, це озеро потрібно постійно розбавляти водою. Зараз, через підрив дамби води для цього може не вистачити й невідомо, чим це закінчиться.
росіяни дотримується тактики «випаленої землі» та не дивляться на власні втрати. Ця ворожа держава давно «з’їхала з котушок» та їй нічого не заважає підірвати й ці об’єкти, навіть із загрозою для своїх громадян. Особливо це наочно видно після підриву Каховської ГЕС. Зупинити безумців могла б світова спільнота, проте вона не до кінця осягнула всієї небезпеки.
Інформатор писав, що про намір росіян підірвати Каховську ГЕС стало відомо ще восени.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.