Виникнення великої пустелі, зміна клімату, закриття заводів. Якими будуть наслідки підрива росією Каховської ГЕС

Цей воєнний злочин прирівнюється до підриву атомної бомби, чи АЕС

Лідерка екоруху Let’s do it Ukraine Юлія Мархель
Лідерка екоруху Let’s do it Ukraine Юлія Мархель

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яку вчинили російські терористи, призведе до страшних екологічних, економічних, та техногенних наслідків. Цей воєнний злочин прирівнюється до підриву атомної бомби, чи АЕС. В цьому впевнена лідерка екоруху Let’s do it Ukraine Юлія Мархель. 

"В Україні відбулась глобальна катастрофа, екоцид, руйнування Каховської ГЕС, що призведе до непоправних наслідків. Довкілля не має кордонів, тож наслідки воєнних дій в Україні відчуватиме весь світ. Одномоментне зменшення води у величезному водосховищі призведе до мало-передбачуваних екологічних наслідків: евакуація громадян, загибель великої кількості риби, заболочення осушених земель і зміна кліматичного режиму регіону. Закликаємо кожного жителя планети долучитись до подолання наслідків екоциду" - наголосила Юлія Мархель. 

Що буде далі? 

  • Запорізька АЕС. Імовірно відбудеться припинення подачі охолоджувальної води на найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС, яка потребує охолодження навіть для зупинених реакторів.
  • Північно-Кримський канал. Припиниться постачання води до Криму. Наразі у Керчі запровадили графіки подачі води, а у Євпаторії закликають максимально зробити її запаси. Рівень води у Північно - Кримському каналі стрімко падає.
  • Меліорація Таврії і Каховський канал. Зупиниться постачання води у системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької області при чому в основному на окупованих землях. Без питної води залишаться багато міст і сіл, які споживають її з Каховського каналу, зокрема окупований Бердянськ.
  • Заводи. Без достатньої кількості води доведеться зупинити роботу великих промислових підприємств металургійної галузі у Марганці, Нікополі, Покрові.
  • Екологія. Резервуар Каховської ГЕС був важливим екологічним середовищем і джерелом прісної води для багатьох видів рослин і тварин.

"Відкриється величезне піщане дно і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками: зменшення опадів, пилові бурі, підйом температури у регіоні. А відповідно більший ризик посухи на полях центру і півдня України. Змітаючи все на своєму шляху, вода також забруднюється хімічними речовинами з промислових підприємств, змішується зі стічними водами тощо. Епідеміологічні ризики та ризики забруднення водних ресурсів збільшуються в рази", - заявляє Юлія Мархель. 

На думку експертів Let’s do it Ukraine, за умови повного звільнення Херсонщини, на відновлення греблі може піти від 1 до 3 років. За інформацією Укргідроенерго станція відновленню не підляє. Скоріше за все - мається на увазі, що потрібно буде будувати греблю від фундаменту. Треба багато часу не тільки на бетонування основної споруди, але і на реконструкцію берегових укріплень і подальше контрольоване наповнення чаші водойми. Це все тривалий процес.

"Весь цей час ми будемо пожинати екологічні та технологічні наслідки цього злочину. Природа і економіка України за майже 70 років роботи станції та існування великого водосховища пристосувалися до існування з ГЕС. Відсутність води у Каховському морі призведе до осушення полів півдня України з подальшим запустеленням. Доведеться закрити Запорізьку АЕС і десятки крупних заводів, які не матимуть достатньої кількості води та електроенергії для виробничих процесів. Відповідно населення масово виїде з цього регіону через неможливість жити у важких кліматичних умовах, через відсутність води і робочих місць", - заявляє Юлія Мархель. .

Що відбуватиметься в найближчий час? 

На думку експертів Let’s do it Ukraine, хвиля висотою 4 - 5 м вдарить по Антонівському мосту на схід від Херсона після 19 годин. Після цього почнеться підйом води вгору по річці Інгулець, а через 4 - 5 днів - підйом води вгору по річці Буг до Миколаєва. Декілька менших міст і сіл по обидва боки Дніпра будуть затоплені, і коли хвиля дійде до них, це може бути дуже небезпечно і призвести до людських жертв. В зоні швидкого затоплення знаходиться понад 80 населених пунктів, включно з Херсоном. Уже зараз можна побачити відео з прилеглих сіл, де видно лише дахи будівель.

За інформацією, Укргідроенерного - за 4 дні водосховище буде спрацьоване - тобто витече вся акумульована вода і залишиться тільки природне русло Дніпра. 

Підрив дамби - ще один екологічний злочин росії 

Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції, але росія вже систематично порушує Женевську конвенцію під час своєї незаконної війни в Україні. Руйнування ГЕС вважається зброєю масового знищення і воєнним злочином невибіркової дії, згідно Статті 56 Додаткового протоколу I 1977 року. Євросоюз звинуватив росію в підриві Каховської ГЕС вночі 6 червня і попередив державу-агресора про відповідальність за цей злочин. У свою чергу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав підрив ГЕС прикладом "жорстокості війни Росії в Україні". В Офісі Генерального прокурора України зазначили, що за фактом підриву оккупантами Каховської ГЕС вже розпочато розслідування за статтею екоцид.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube