Про намір росіян підірвати Каховську ГЕС стало відомо ще восени: деталі

Каховську ГЕС замінували ще у 2022 році. Ще тоді окупанти боялися наступу та звільнення правобережної частини Херсонської області, тому готувати теракти.

Каховська ГЕС
Каховське водосховище зруйноване

В перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, двоє російських командувачів віддали наказ захопити Каховську ГЕС і підірвати Північно-Кримський канал. 

Це був заступник командуючого Чорноморського флоту рф з матеріально-технічного забезпечення генерал-майор Михаїл Ясніков та командувач 11 окремої інженерної бригади, полковник Дмитрій Марков.

російські командувачі
В СБУ знають, хто захопив та замінував Каховську ГЕС

 

Як мінували Каховську ГЕС

Службі безпеки України було відомо, що окупанти із застосуванням важкого озброєння:

  • захопили адміністративні будівлі та споруди Каховської ГЕС і взяли у заручники персонал;
  • заблокували функціонуванню гідроелектростанції у штатному режимі;
  • зруйнували автодорожній міст;
  • підірвали споруди Північно-Кримського каналу, щоб подати дніпровську воду до тимчасово окупованого Криму.

«Генерал-майор Ясніков віддавав накази щодо незаконного захоплення обох об’єктів критичної інфраструктури. А полковник Марков керував підривами», - заявили в СБУ.

З кінця вересня 2022 року у водосховищі падав рівень води через неконтрольовану роботу захоплених росією Каховської ГЕС, Північнокримського каналу і Каховського магістрального каналу.

Для порівняння: у січні 2023 року рівень води на Каховському водосховищі становив - 15,08 м. На початок лютого 2023 року він впав до 14,6 м. Нормальний рівень води складає 16 м.

ГЕС
Каховська ГЕС до підриву. Фото - Вікіпедія

 

21 жовтня 2022 року у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України попередили, що під загрозою були дамба Каховського водосховища та агрегати гідроелектростанції. 

Для демонстрації своєї зухвалості окупанти тоді розмістили на дамбі два заміновані КамАЗи.

«В разі реалізації цих планів під ударом стихії опиняться десятки українських населених пунктів, в тому числі Херсон. Масштаби екологічної катастрофи в цьому випадку вийдуть далеко за межі України і торкнуться всього Чорноморського регіону», - наголосили у розвідці.

У відповідь на таку демонстрацію сили секретар РНБО Олексій Данілов відповів, що Україна готова до будь-якого розвитку подій.

Водночас військовий експерт Роман Світан у жовтні 2022 року казав, що підрив дамби майже неминучий. 

«Чого ще бояться росіяни: якщо не підірвати греблю й українські війська перейдуть ній на лівий берег, то це вже Нова Каховка. Тоді українці беруть у кліщі Енергодар, Запорізьку АЕС та з двох боків виходять на Мелітополь. Тоді у росіян взагалі весь південний фронт сиплеться. Тому я даю відсотків 70–75, що вони греблю таки підірвуть. З воєнної точки зору це дуже вигідно», - говорив Світан.

На що вплине підрив Каховської ГЕС

За оцінкою атомників, підрив ГЕС може призвести до незворотного падіння рівня води в Каховському водосховищі, з якого подається охолоджувальна вода для ЗАЕС. 

Побоювання енергетиків не безпідставні. Вода для охолодження ЗАЕС поступає з Каховки. Якщо станція залишиться без води, то з’явиться потенційна атомна бомба.

У листопаді 2022 року «Енергоатом» мав провести оцінку наслідків підриву дамби. За результатами цієї роботи Державна інспекція ядерного регулювання повинна була скласти покроковий план що робити задля забезпечення безпеки експлуатації енергоблоків ЗАЕС.

Також, у жовтні 2022 року військовий експерт Петро Черник в коментарі сайту Інформатор заявив, що одна із цілей будування греблі полягала в тому, щоб рівень Дніпра в цьому місці був високим і вода могла надходити по каналу, який йде до Криму. 

«Якщо вони цю гідрологічну споруду зруйнують, то переріжуть водопостачання до Криму», – говорив минулого року експерт. Проте навіщо росії залишати Крим без води – невідомо.

Про намір росіян підірвати Каховську ГЕС було відомо з осені 3

Підрив дамби матиме жахливі наслідки для екології не тільки України, а всього Чорноморського регіону. Про це у лютому 2023 року зробили заяву в міністерстві захисту довкілля. 

«Це може призвести до того, що більше мільйона українців залишаться без питної води. Падіння рівня води нижче відмітки у 12 метрів означатиме екологічну катастрофу, оскільки велику кількість біорізноманіття ми просто втратимо», - заявив у лютому 2023 року міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець. 

Вже у травні 2023 року окупанти оголосили, що почали скидати воду з греблі Каховської ГЕС. 

«Технологічно, скидання води в цю пору року - ніколи не робилось і воно не потрібно. Тобто, окупант, навмисно зробив цю дію для того, щоб нагнітати в черговий раз ситуацію і залякувати людей», - говорив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.

Нагадаємо, що Каховська ГЕС - це останній ступінь у каскаді Дніпровських гідроелектростанцій. Гідроелектростанція біля Нової Каховки забезпечує річне регулювання стоку Дніпра для того, щоб в південній частині України були електрика і вода.

Інформатор писав, що окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС, вона повністю зруйнована.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube