Скільки будуть коштувати яйця після свят - прогноз експерта

Ціни на яйця в Україні у порівнянні з минулим роком зросли на 33-35%, зараз їхня середня вартість на прилавках становить 78 гривень, проте останнім часом спостерігається невелике зниження цін – у діапазоні 5-6 гривень

Ціни на яйця
Ціни на яйця

Яйця в Україні за рік подорожчали на понад 30%. Впродовж зими українцям варто очікувати подальшого росту цін на цей популярний продукт. Такий прогноз зробив аналітик асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ) Максим Гопка. 

"Ціни на яйця в Україні у порівнянні з минулим роком зросли на 33-35%. Зараз їхня середня вартість на прилавках становить 78 гривень. Спостерігається невелике зниження цін – у діапазоні 5-6 гривень", - розповів Максим Гопка. 

За його словами, вартість яєць, у першу чергу, могла трохи знизитися унаслідок невеликого зростання пропозиції на ринку за рахунок зниження експортних поставок. Крім того, на ціну продукту могли вплинути погодні умови – температура на вулиці підвищилася, виробники могли зменшити додаткові витрати, й за рахунок цього вартість знизилась. Також виробники могли надати яйця рітейлам за нижчою ціною, а ті вирішили за допомогою акційних пропозицій налагодити більш швидкий збут продукції.

"Акційна вартість яєць знаходиться у ринковому діапазоні цін, виробники не працюють собі у збиток. Їм невигідно було б продавати яйця, наприклад, по 40 чи 50 гривень за десяток", - зазначив Гопка.

Також він спрогнозував, що буде з цінами на яйця в найближчі місяці. Експерт зазначив що упродовж зими ще можливе зростання вартості яєць, оскільки вона серйозно залежить від цін на корми.

"70% собівартості виробництва курятини становить вартість кормів, а суттєве зниження цін на корми не очікується упродовж найближчих двох-трьох місяців. Крім того, вони можуть навіть подорожчати", - пояснив аналітик.

Окрім цього, він нагадав, що на вартість яєць можуть вплинути погодні умови.

"Якщо у січні-лютому будуть морози на рівні -10°C, то виробникам доведеться витрачати більше коштів на тепло, щоб забезпечити комфортні умови для тварин. Якщо температура становитиме від 0°C до -5°C, то вартість яєць може залишитися стабільною", - підкреслив Гопка.

Що буде з цінами на молоко та молочні продукти

Зростання закупівельних цін на молоко-сировину, виробничих витрат на молокопереробних підприємствах сприяє росту цін на молочні продукти на полицях супермаркетів та скорочення їх споживання на внутрішньому ринку. Молоко пастеризоване жирністю 2,5% зараз коштує 55,04 грн за кг, що на 4,41 грн (+8%) більше порівняно з попереднім місяцем і на 12,17 грн (+22%) більше відносно торішнього періоду.

Кефір жирністю 2,5% в різній тарі в середньому коштує 64,81 грн за кг, що на 2,95 грн (+4,6%) більше ніж місяць тому і на 15,20 грн (+23%) дорожче ніж торік. Сметана жирністю 15% в різній тарі в середньому коштує 156,79 грн за кг, що на 10,15 грн (+6,5%) більше порівняно з попереднім місяцем. Відносно минулого року сметана подорожчала на 37,15 грн (+24%). 

"Протягом останніх трьох місяців в Україні росли ціни на молоко-сировину в умовах дефіциту молока-сировини на внутрішньому ринку, що вплинуло на подорожчання готової продукції, яка входить до споживчого кошика українців. В структурі виробничих витрат молокопереробних підприємств молоко-сировина становить 60%. Додаткові витрати на логістику, зберігання молочної продукції також впливають на ціну в супермаркетах", - зауважив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

НБУ про причини здорожчання продуктів

Споживча інфляція в жовтні перевищила прогноз Національного банку, досягнувши 9,7%, і продовжила зростати в листопаді. Про це йдеться у свіжому макроекономічному та монетарному огляді регулятора.

«Фундаментальний інфляційний тиск також посилився в жовтні. Базова інфляція зросла до 8.3% р/р внаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів під впливом більшої вартості сировини, подальшого зростання витрат бізнесу на е/е та оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни», – вказується у звіті.

Основним фактором прискорення стало зростання цін на продукти. Несприятливі погодні умови влітку та восени вплинули на врожайність, терміни дозрівання та якість продовольчої продукції, особливо овочів і фруктів. Прискорилося подорожчання алкогольних та тютюнових виробів, а також фармацевтичної продукції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube