Антикорупційні органи заявляють, що система Дзвін не лише виявилася неефективною, а й завдала бюджету України сотні мільйонів гривень збитків
Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосили підозри колишньому заступнику начальника Генерального штабу ЗСУ Радіону Тимошенку та ексначальнику військ зв’язку Володимиру Рапку. Їх звинувачують у зловживаннях під час розробки автоматизованої системи управління військами "Дзвін". За версією слідства, чиновники завищили вартість військової системи управління та створили програмне забезпечення, яке не відповідає технічним вимогам.
За даними НАБУ та САП, у 2016 році Міноборони уклало контракт із компанією, яка не мала досвіду створення подібного програмного забезпечення. Упродовж чотирьох років технічне завдання змінювали 13 разів, що збільшило вартість проєкту на 300 млн грн. Крім того, кількість дослідних зразків без обґрунтування збільшили з 4 до 12, що спричинило додаткові витрати на 115 млн грн.
Розслідування показало, що розроблена система не відповідала технічним вимогам: вона не сумісна з протоколами НАТО, не інтегрована з іншими військовими системами, а більшість її функцій взагалі не працюють. Із запланованих 200 завдань у підсумку реалізували лише 10. Крім Тимошенка та Рапка, підозру також отримали колишній керівник Управління розвитку автоматизації Генштабу та директор приватної компанії.
Нагадаємо, що міністр оборони Рустем Умєров раніше обіцяв створити відповідний аудиторський комітет у міністерстві оборони, який би боровся зі скандальними тендерами. Він також давав слово боротися з компаніями, які скомпрометували себе на недоброчесних тендерах з Міноборони.
"Інформатор" неодноразово писав про скандальні тендери в Міноборони. В тому числі вони стали причиною звільнення колишнього міністра Олексія Резнікова. Умєров, судячи з усього, не бажав, аби очолюване ним відомство й надалі асоціювали з корупційними закупівлями, тому й створював відповідний аудиторський комітет.
У квітні 2024 року при Міністерстві оборони України було створено новий координаційно-дорадчий орган. Аудиторський комітет при Департаменті внутрішнього аудиту МО мів стати складовою реформи системи фінансового контролю в установі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.