Скандал з мобілізацією у Бахмуті: комбат Купол повернеться до рідної бригади, а винних обіцяють покарати

Читать на русском

Влада зробила висновки із огидної історії, як людей без досвіду гнали на нуль без підготовки, завдяки позиції таких командирів, як Купол

Читать на русском
Бахмут, бійці без досвіду.
Бійці із досвідом були вражені тим, що на нуль потрапляють люди без підготовки.

Влада зробила висновки із огидної історії, як людей без досвіду гнали на нуль без підготовки, завдяки позиції таких командирів, як Купол

Представнику президента у ВР Федору Веніславському, який пропонував скласти реєстр ухилянтів і розсилати повістки через месенджери, типу Viber або WhatsApp, водночас на минулому тижні довелося виправдовуватися з приводу огидного факту: мобілізованих чоловіків цієї зими без будь-якої підготовки відправляли прямо в пекло, у Бахмут, де багато хто одразу загинув. Саме цей факт комбат Купол (підполковник Анатолій Козел) раніше озвучив зарубіжним медіа. Цей факт став основною причиною, через яку кількість готових до мобілізації українців значно зменшилася навесні 2023 року. З тієї ж причини Веніславський мав вигадувати свої реєстри ухилянтів та інші методи морального тиску, які могли б виправити ситуацію з резервом ЗСУ.

 

Хороша новина для комбата Купола

"З'ясували, чому виникають такі неправильні ситуації, наприклад, коли військовослужбовця було направлено до зони бойових дій одразу ж після призову на службу. Ці питання ми взяли на контроль. Такого точно більше не буде. Винні будуть притягнуті до відповідальності", - заявив Веніславський 29 березня.

Тим самим представник президента у ВР підтвердив слова Купола, які ледь не коштували йому кар'єри. 13 березня у The Washington Post вийшла стаття «Україні не вистачає кваліфікованих солдатів та боєприпасів, зростають втрати та песимізм». У ній наведено слова командира батальйону 46 ДШБр із позивним «Купол», який сказав:

«Я отримую 100 нових солдатів. Мені не дають часу на їхню підготовку. Кажуть: "Візьми їх у бій". А вони просто кидають усе та біжать. Ви знаєте, чому? Солдат не стріляє. Я питаю, чому і він каже: "Я боюся звуку пострілу". І чомусь він ніколи не кидав гранату... Із усіх наших навчальних центрів наших інструкторів треба відправити сюди, в окопи. Тому що вони не впоралися зі своїм завданням».

Примітно, що Вашингтон пост у статті прямо вказує на те, що Купол розумів ступінь відповідальності за свої слова та ймовірні негативні наслідки. Ці наслідки не змусили на себе чекати. Купол невдовзі повідомив про те, що командувач Десантно-штурмових військ генерал-майор Максим Миргородський переводить його на роботу до одного з навчальних центрів, дії яких Купол критикував. 

Тим часом, товариші комбата відверто заявили, що про ситуацію з ненавченими мобілізованими знають абсолютно всі військовослужбовці і що в цій ситуації неправим є саме командування, а не комбат.

комбат Купол
Підполковник Анатолій Козел – комбат Купол – дав коментар для Вашингтон Пост, хоча добре розумів можливі наслідки.

Хороша новина тут в одному: керівництво країни, ймовірно, розібралося в ситуації. Кажуть, там були вражені масштабами порушення прав мобілізованих. Саме тому Веніславський казав, що подібні випадки більше не повторяться, а на винних чекає відповідальність. У Раді зареєстровано законопроект №9050 про заборону відправляти до зони бойових дій мобілізованих, які не мають воєнного досвіду. 

Поки вчинкам Купола командування ЗСУ давало негативні оцінки, Інформатор намагався скласти уявлення про те, наскільки поширеною є проблема, яку порушив комбат із 46 ДШБр.

 

Морська піхота, яка не бачила моря

Киянка Олександра розповідає про свого чоловіка, який на початку осені минулого року пішов служити в ЗСУ. 

«Спочатку був по місцю, у військовій частині. Її відновлювали фактично з нуля. Наші чоловіки там клали цеглу, шпаклювали, вантажили – робили важку роботу. Плюс ходили в наряди», - пояснює жінка.

Два місяці тому декілька десятків чоловік з військової частини відправили в навчальний центр. Більшість часу вони просто вчились копати окопи. А потім одразу ж їх повезли на фронт і розподілили до… морських піхотинців.   

Командир відділення 503-го окремого батальйону морської піхоти, історик Іван Костенко раніше в інтерв’ю ЗМІ описував, що таке морська піхота: 

«У морській піхоті є смуга перешкод на право носити берет морського піхотинця… У нас проходження смуги й отримання травми – це було як норма життя… Були і загиблі під час проходження смуги перешкод. Було таке, що отримували травму, несумісну з життям, або серце не витримувало. Це дійсно складно, не легка прогулянка», – казав Костенко.

Але кого ж залучили до морської піхоти цього разу? Обмежено придатні, багатодітні, деякі – у віці 60 років. З хронічними захворюваннями, зайвою вагою…

«Юрист підказав всім гуртом написати заяви на ім’я командира про те, що готові воювати, але не мають достатнього рівня підготовки, тому не хочуть іти на вірну смерть, що наші хлопці й зробили. Мабуть подіяло те, що зробили це гуртом і масово. Зараз хлопців знову тренують, проте скільки будуть іти тренування і який їх рівень – поки не зрозуміло», - каже Олександра.

Жінка зізнається, що не розуміє, на що розраховували в учбовому центрі і в командуванні, коли відправляли чоловіків у піхотинці: 

«Багато хлопців взагалі з сіл – вони навіть моря не бачили в житті». 

Командири приймали такі заяви від мобілізованих, чим багато кому врятували життя. 
Командири приймали такі заяви від мобілізованих, чим багато кому врятували життя. 

Олександр з Києва – будівельник, водій, 45 років, мобілізувався у серпні. Якийсь час він працював водієм у військовій частині у Дніпропетровській області. Потім зателефонував додому – і повідомив, що його залучено у штурмовики і направлено в Бахмут, разом з такими ж немолодими, не у найкращій формі та взагалі без бойового досвіду людьми. Штурмовики йдуть на ворожі позиції попереду піхоти, готують плацдарми для наступу. 

На щастя, для Олександра все завершилося тим самим, що й у мобілізованих до морської піхоти. Декілька рот новобранців відмовилося йти у наступ біля Бахмуту. З початку командири намагалися чинити тиск, зрештою приїхала комісія, зняла з усіх свідчення. Зараз Олександр в учебці, продовжує тренування. 

Ці історії маловідомі. Але є й такі, що набули великого розголосу. Наприклад, історія тернополянина Богдана Покітко, якому повістку вручили на автобусній зупинці. Мобілізованого відправили на фронт без будь якої підготовки, але він не вважав, що треба скаржитися чи відмовлятися від участі у бою, посилаючись на поганий стан здоров’я. За 5 днів Покітко загинув. Цю історію описав Юрій Бутусов. 

«Справа Богдана Покітко потребує розголосу, щоб змусити командирів відповідально ставитись до найдорожчого - життя солдат, яке їм довіряють», - вважає журналіст. 

Богдан Покітко
Богдан Покітко з Тернополя не вважав за доцільне скаржитися на здоров'я та був згодний виконувати наказ командирів, які послали його без підготовки на вірну смерть у Бахмуті. 

У Facebook можна знайти сотні свідоцтв про подібні випадки, що шокують. На нулі якимось дивом опиняються інсулінозалежні діабетики, астматики, які без проблем проходять ВЛК, але не проходять аніякого навчання. Це все виглядає, як ритуальне жертвопринесення у суттєвих масштабах. Єдиний, хто отримує вигоду з таких методів – то є ворог. 

 

Українські закони не захищають права мобілізованих 

Адвокат Андрій Турій з юридичної компанії «Турій та партнери» розповідає Інформатору, що відразу після розголосу історії Покитка, територіальні центри комплектування почали проводити службову перевірку для встановлення відповідальних за підготовку та навчання особового складу.

В свою чергу, спеціалізована прокуратура за даним фактом зареєструвала кримінальне провадження за статтею 425 Кримінального кодексу України – «недбале ставлення до військової служби». В разі отримання доказів, винним загрожує позбавлення волі на строк до восьми років.

Разом з тим, Турій вважає, що українське законодавство у даному випадку не на боці мобілізованих. То просто був збіг щасливих обставин – командування пішло на зустріч, було враховано масовість явища.   

«Якщо в рапорті була написана відмова від виконання наказу з мотивів відсутності підготовки, то таки дії підпадають під статтю 403 ККУ - невиконання наказу. В практиці нашої компанії неодноразово були випадки захисту притягнених до відповідальності військових за цією статте. Тому такі дії – це як лотерея, тут 50 на 50», - каже Турій.

Ця історія має ще один аспект. 24 жовтня 2022 начальник Київського міського центру комплектування та соціальної підтримки, полковник Юрій Максимів згадав в коментарі для медіа про перші дні повномасштабного вторгнення: 

«Як кажуть, не було де яблуку впасти. В якості жарту можу додати, що була така мрія комісара, що тобі телефонують і прохають допомогти призватись. Телефонували і мені, і колегам. Люди розповідали про черги і прохали допомогти дати можливість захищати країну».

Максимів натякав на те, що зараз часи змінилися. Ніяких черг до військоматів більше немає. Комісарам доводиться ловити випадкових перехожих на вулицях та силою тягнути їх до центрів комплектації. 

Причина зокрема у тому, що багатьом громадянам України добре відомо про прикрі випадки, про які йшлося у цій статті. Тому мобілізація, у тому числі примусова, почала викликати протест у суспільстві. Саме тому причетні до відправки на нуль непідготовлених і непридатних за станом здоров’я людей, мають понести покарання. Бо вони є зрадниками:

«Відправити непідготовлених воїнів у бій, означає, зрадити їх», – цю фразу приписують китайському стратегу Сунь Цзи. 

P.S. Між тим, як стало відомо Інформатору, комбата Купола ймовірно буде повернуто у рідну бригаду. До нього більше немає претензій, хоча ця інформація ще потребує уточнення. Іноді є речі, які вимагають навіть більше мужності, ніж прямий бій з ворогом. Дати розголосу ситуації, що склалася з мобілізованими, було дуже важко. І дуже важливо – в першу чергу власне для ЗСУ. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.