Ця битва ще не завершена. Загроза не зникла повністю, доки будівлю не класифікують як історичну пам’ятку.
В Парижі відтермінували знос лабораторії Марії Кюрі. Відстрочка в останню хвилину зберігає спадщину нобелівської вченої, принаймні на якийсь час. Міністерство культури Франції в останню хвилину втрутилося, щоб призупинити знесення символу наукової спадщини країни. Але учасники кампанії захисту наукової спадщини твердять, що боротьба все ще триває.
"Ця битва ще не повністю завершена. Тепер ми повинні вести переговори, щоб гарантувати, що будівлю ніколи не знищать. ЇЇ повинні включити в список спадщини, а це не відбувається за один день. Тому дуже важливо, щоб боротьба тривала, адже це - всесвітня спадщина! Інституту Кюрі не варто руйнувати ці історичні будівлі" - прокоментували вони.
У понеділок, 8 січня, мали зносити споруди в Латинському кварталі Парижа. Серед них Pavillon des Sources, одна з трьох будівель, що складають паризьку лабораторію Марії Кюрі, повідомляє The Guardian. План про знесення будівлі з'явився в рамках проекту розвитку, який також загрожує липам і платанам, посадженим вченою.
Довідка. Марія Кюрі - науковиця, фізик і хімік. Перша жінка-лауреатка Нобелівської премії та єдина в світі людина, яка отримала дві Нобелівські премії: з фізики (1903) та з хімії (1911). Авторка "Трактату про радіоактивність" (1910). Фактично започаткувала сімейну спадщину Кюрі з Нобелівських премій: її чоловік П'єр Кюрі працював разом з нею, а дочка та зять також отримали Нобелівську премію. Марію Кюрі називають "світовою іконою... джерелом натхнення для жінок у всьому світі".
Призупинка зносу відбулася після звернень до президента країни Еммануеля Макрона та уряду. В п’ятницю міністр культури Франції заявила, що знесення призупинять після консультацій з Інститутом Кюрі, якому і належить майно, аби "дати час для вивчення (…) будь-яких можливих альтернатив".
"Знесення, яке має відбутися в понеділок, заблоковано, але загроза не зникла повністю, доки будівлю не класифікують як історичну пам’ятку. Тому ми повинні продовжувати тиск", - повідомили захисники спадщини науковиці. Вірогідність знесення вони називають "жахливою немислимою помилкою".
У березні минулого року мерія Парижа схвалила заявку на знесення павільйону, спроектованого Анрі-Полем Нено в 1914 році. Також підлягає знищенню будівля 1930-х років у стилі арт-деко. Загрожують такі плани й деревам.
Французький журналіст Стефан Берн, якому Макрон у 2017 році доручив скласти список маловідомих пам’яток країни, також долучився до порятунку павільйону. Берн розкритикував міську раду Парижа за те, що вона "вмила руки, як Понтій Пілат". В мерії ж захистили заплановане знесення, заявивши, що буцімто Кюрі "ніколи не працювала" в цьому павільйоні. Активісти із цим рішуче не згодні.
Також зазначається, що павільйон використовувався для зберігання сміття й нині є "забрудненим і непридатним для використання". Інститут Кюрі натомість ситуацію поки ніяк не прокоментував. Однак на його власному веб-сайті зазначено, що "Марія Кюрі керувала фізико-хімічними дослідженнями в Павільйоні Кюрі та Павільйоні джерел".
"Попросіть людей по всьому світу назвати знаменитих француженок, і вони згадають Жанну д’Арк і Марію Кюрі. То хіба можна робити щось подібне з символами, які усоблюють цих жінок?" - додають активісти із захисту спадщини.
Кюрі, яка народилася як Марія Склодовська у Варшаві в 1867 році, була наймолодшою в сім’ї з п’ятьма дітьми, батьки яких були шкільними вчителями. Вона переїхала до Франції у віці 24 років і вивчала фізику, хімію та математику в Сорбонні, а згодом стала першою жінкою-професором в університеті.
Вона та її чоловік-вчений П’єр першими відокремили полоній і радій від урану. Це відкриття, за яке обидва отримали Нобелівську премію з фізики разом з Анрі Беккерелем у 1903 році. П’єр Кюрі загинув у дорожньо-транспортній пригоді в 1906 році. Через п'ять років Марі отримала свою другу Нобелівську премію, цього разу з хімії.
У 1909 році Інститут Пастера та Паризький університет вступили в партнерство, щоб побудувати дослідницьку лабораторію для Марії Кюрі.
Так званий "Павільйон джерел" із цегли та каменю використовувався Кюрі для підготовки радіоактивних матеріалів для своїх досліджень. Це була одна з трьох будівель Інституту радію (тепер відомого як Інститут Кюрі). Також заснували павільйон Кюрі, де вона мала свою лабораторію, що зараз є музеєм, і Павільйон Пастера, де розміщувалася біологічна лабораторія.
Кюрі була директором лабораторії фізики та хімії в павільйоні Кюрі до своєї смерті в 1934 році. Інститут став провідним світовим центром дослідження радіоактивних тіл і допоміг розвинути використання радіації в боротьбі з раком. Під час Першої світової війни Кюрі розробила мобільні рентгенівські установки, які використовувалися для діагностики поранень на фронті. Вона померла від лейкемії у віці 66 років, майже напевно через роки впливу радіації та рентгенівських променів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.