Штучний інтелект під контролем: ЄС ухвалив перший у світі закон, який регулює його використання

Ключовий вплив на початок переговорного процесу мала система ChatGPT

ШІ та ЄС
ЄС ухвалив закон про ШІ

Після трьох днів переговорів між країнами-членами та Європейським парламентом Європейський Союз досяг безпрецедентної угоди в глобальному масштабі. Так званий Закон "Про штучний інтелект", що регулює розвиток штучного інтелекту, ухвалено.

Єврокомісар з питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон підкреслив, що новий закон про ШІ - важлива подія, яка означає, що Європейський Союз стає першим континентом у світі, який встановив спеціальні правила використання штучного інтелекту. Бретон підкреслив, що це "політична угода", яка спрямована на сприяння інноваціям передових технологій в Європі, одночасно обмежуючи можливість зловживання ними.

"Є угода!" – написав Тьєррі Бретон у "Х". 

Агентство APNews наголошує, що ключовий вплив на початок переговорного процесу мала система ChatGPT, текстовий генератор, створений американською компанією OpenAI. Ця система, здатна генерувати есе, вірші та переклади за лічені секунди, показала світові величезний потенціал штучного інтелекту, а також пов’язані з ним ризики. Прикладом може бути розповсюдження фейкових фотографій у соціальних мережах.

Під час переговорів врахований феномен генеративного штучного інтелекту. Депутати Європарламенту звернули увагу на необхідність особливого нагляду за технологією. Зокрема, закликали до більшої прозорості щодо алгоритмів і величезних баз даних. Також перед початком переговорів країни-члени ЄС були стурбовані тим, що надмірно обмежуючі правила можуть перешкодити зростанню нових лідерів галузі, таких як Aleph Alpha у Німеччині та Mistal AI у Франції.

Штучний інтелект під контролем: ЄС ухвалив перший у світі закон, який регулює його використання 1

Які правила регулювання ШІ запроваджують у ЄС?

APNews пояснює, що домовленість, досягнута у п'ятницю ввечері, тепер буде доповнена технічною роботою, спрямованою на доопрацювання тексту. Компроміс передбачає врахування двох аспектів: розвиток штучного інтелекту та обмеження, спрямовані на запобігання зловживання ним. Правила будуть накладені на обидва елементи, щоб забезпечити якість даних, які використовуються для створення алгоритмів, і перевірити, чи не порушують вони авторські права. Творці також повинні переконатися, що звуки, зображення та тексти, які вони створюють, чітко позначені.

Основним елементом проєкту є список правил, які застосовуватимуться лише до систем, які вважаються з "високим ризиком". Це в основному стосується систем, які використовуються в чутливих сферах, таких як критична інфраструктура, освіта, людські ресурси, правоохоронні органи тощо. Ці системи повинні будуть виконувати низку зобов’язань, таких як забезпечення керування машиною людиною, підготовка технічної документації або реалізація системи управління ризиками.

Положення передбачають запровадження особливого нагляду за системами штучного інтелекту, які взаємодіють з людьми. Ці системи повинні будуть повідомити користувача, що вони мають справу з машиною.

Закон про ШІ також передбачає застосування заборон, які покликані застосовуватися в основному до додатків, які суперечать європейським цінностям. Прикладом є Китай, де існують системи оцінки громадян, масового спостереження та дистанційної біометричної ідентифікації людей у ​​громадських місцях. Однак у цьому відношенні країни ЄС отримали певну свободу для певної правоохоронної діяльності, наприклад, боротьби з тероризмом.

Угода також передбачає, що європейське законодавство буде вдосконалене заходами спостереження та санкціями. Також в Єврокомісії буде створено Європейський офіс зі штучного інтелекту. За найсерйозніші правопорушення накладатимуть штрафи до 7% від обороту, а нижня межа становитиме 35 млн євро.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube