Нова модель штучного інтелекту може прогнозувати тривалість життя конкретної людини
Данські дослідники розробили новий пристрій на основі штучного інтелекту, який може передбачити тривалість життя. Цей інноваційний інструмент, відомий як life2vec, використовує трансформаційні моделі, аналізуючи індивідуальні аспекти людського життя, такі як історія хвороб, рівень освіти, зайнятість і дохід. Він створений на основі даних, отриманих від шести мільйонів жителів Данії, які були надані урядом країни для використання вченими.
Як повідомляє Phys.org, Life2vec використовує отриману інформацію з мільйонів послідовностей подій в житті для класифікації і встановлення зв'язків між різними факторами. У першу чергу, звертають увагу на дохід, освіту і фактори здоров'я. За словами професора мереж і науки Суне Леманна, всю "історію людського життя, в певному сенсі, можна також уявити як гігантське довге речення про багато речей, які можуть трапитися з людиною".
"Ми спиралися на той факт, що в певному сенсі людське життя схоже на мову. Подібно до того, як слова йдуть одне за одним у реченнях, події йдуть одна за одною в людському житті", – сказав Леманн.
Проведені дослідження дозволили вченим зробити прогнози щодо ймовірності смерті для деяких осіб, і виявилось, що вони в цілому корелюють з реальними випадками. Проте, незважаючи на високу точність life2vec, вчені застерігають, що прогнози ґрунтуються на конкретних кореляціях, культурних та соціальних контекстах і можливих упередженнях в наборі даних.
Хоча life2vec може точно передбачати майбутнє, його використання обмежене конкретними умовами і контекстом. Дослідники підкреслюють важливість розуміння, що цей інструмент слід використовувати як основу для подальших досліджень, а не як беззаперечного пророку майбутнього. Їхня мета полягає в сприянні більш відкритому розумінню того, як працюють подібні інструменти, та визначенні меж їх використання.
Як додає New York Post, штучний інтелект life2vec визначає не лише час смерті, а з ймовірністю 78% визначає різні події в житті людини. Фактори, які означають більш ранню смерть: чоловіча стать, психічні розлади, робота висококваліфікованим спеціалістом. Бот поки не доступний для загального користування. Зараз науковці виявляють, що він може передбачити, а що ні.
Розробники сформулювали події у житті кожної людини дуже просто. Наприклад: "У вересні 2012 року Франциско отримав 20 тис. датських крон за роботу охоронцему замку в Ельсінорі"; "Протягом третього року навчання в середній школі-інтернаті Герміона відвідувала п’ять факультативів" – тощо. Потім кожній події у життя присвоїли унікальний цифровий токен. Наприклад, перелом передпліччя кодується як S52, а післяпологова кровотеча — це O72. Користуючись цими даними, бот майже точно передбачив, хто із данців помре станом на 2020-й у 3/4 (75%) дослідів. Жодному із данців передбачення не озвучувалися, запевняє Леманн.
На думку директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду Крісталіни Георгієвої, ШІ має великий потенціал змінити глобальну економіку. Він може вплинути на майже 40% робочих місць, що призведе до заміни деяких і до доповнення інших. За словами Георгієвої, світ стоїть на порозі технологічної революції. Вона, з одного боку, може збільшити продуктивність, прискорити глобальне зростання та підвищити доходи, а з іншого - може призвести до втрати робочих місць і поглибити нерівність.
Понад тисяча науковців на чолі з мультимільярдером Ілоном Маском та співзасновником Apple Стівом Возняком підписали відкритого листа у якому закликають припинити розробку просунутого штучного інтелекту. Йдеться в першу чергу про системи, потужніші від GPT-4. На думку науковців, штучний інтелект може становити для людства екзистенційну загрозу й потрібно обережно підходити до його розробки та вивчення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.