Шмигаль запропонував Польщі "План взаємопорозуміння" щодо деблокади кордону: він налічує 5 кроків

Читать на русском

Україна 23 лютого запропонувала Польщі розроблений план деблокади кордону. Якщо на нього не погодяться, Україна застосує дзеркальні заходи на українсько-польських пунктах пропуску

Читать на русском
Денис Шмигаль підтримує українських водіїв на кордоні з Польщею
Шмигаль оголосив про план деблокади кордону з Польщею після того як на кордоні зірвалась зустріч з польським урядом

Україна 23 лютого запропонувала Польщі розроблений план деблокади кордону. Якщо на нього не погодяться, Україна застосує дзеркальні заходи на українсько-польських пунктах пропуску

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив про розробку та пропозицію плану з деблокади кордону Польщі. Цей план отримав назву "План взаємопорозуміння". Він складається з п'яти кроків, які спрямовані на вирішення конфлікту щодо аграрного експорту та на створення партнерських відносин з Польщею. В разі неприйняття Польщею цього документу, Україна залишає за собою право дзеркальної відповіді на блокування поляків. 

Прем'єр-міністр України оголосив "План взаємопорозуміння" після того, як 23 лютого зустріч з польськими урядовцями на кордоні не відбулася. У цьому плані Україна готова погодитись на обмеження ЄС щодо аграрного експорту, запропонувала Єврокомісії оцінку якості української продукції та зупинити російський аграрний експорт в ЄС. Ось деталі, щодо п'яти важливих кроків, які мають зняти напруження між Україною і Польщею.

  1. Перший крок передбачає погодження обмежень на аграрний експорт, які запропонувала Єврокомісія, з метою забезпечення безмитної торгівлі між ЄС та Україною. Україна згодна на обмеження експорту певних товарів до ЄС та готова продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака. Також мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор. Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об’ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження.
  2. Другий крок полягає у направленні звернення до Єврокомісії з пропозицією провести скринінг аграрної політики та транспорту для забезпечення відповідності стандартам Світової організації торгівлі. Це потрібно для того, аби раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості української аграрної продукції, а також щодо того, чи відповідає підтримка наших аграріїв стандартам Світової організації торгівлі. Водночас принципова позиція України - це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження "економічного безвізу". Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.
  3. Третій крок передбачає спільне звернення України та Польщі до Єврокомісії з закликом зупинити російський аграрний експорт до ЄС, розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це відбувається зараз з Україною. Також є пропозиція щодо запуску спільного контролю на кордоні України та країн ЄС, а також розширити пілотний проєкт щодо обміну митною інформацією.
  4. Четвертий крок включає створення Тристороннього штабу з участю України, Польщі та Європейської комісії для оперативного вирішення непорозумінь. До роботи цього штабу також планують долучити українські та польські аграрні асоціації.
  5. П'ятий крок вимагає прийняття спільних заходів щодо блокади кордону, щоб забезпечити національну безпеку та підтримати обмін гуманітарною допомогою та іншими необхідними товарами.

Шмигаль наголосив, що за 11 місяців 2023 року росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. При цьому з цього 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік – 4,9 млн тонн.

"Російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни! Це треба зупинити! Україна та Польща точно можуть замістити цю продукцію", - акцентував він.

За його словами, блокада кордону з боку Польщі вже давно вийшла за межі блокади зерна. І сьогодні ця блокада загрожує національній безпеці України.

"Вітаємо ініціативу Прем’єр-міністра Дональда Туска внести до переліку об’єктів критичної інфраструктури прикордонні пункти пропуску з Україною та відповідні ділянки залізниці. Зі свого боку, український Уряд також прийняв відповідні рішення щодо визнання прикордонних пунктів пропуску з нашими західними сусідами критичною інфраструктурою. Одночасно ми розраховуємо, що спільний Тристоронній штаб знайде рішення щодо безперешкодного пропуску інших груп товарів. Адже сьогодні на кордоні з обох сторін стоять понад 9 тисяч вантажівок. Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня - дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі", - йдеться в заяві України.

Поляки проігнорували зустріч на кордоні

Незважаючи на заяву Шмигаля про те, що Україна ладна йти на певні "болючі для нас компроміси" заради партнерства з ЄС і всіма західними сусідами, а також прагнення до конструктивного діалогу з Польщею, поляки сьогодні, 23 лютого, не були присутні на запропонованій заздалегідь зустрічі на українсько-польському кордоні.

На цю зустріч з української сторони прибули віцепрем’єр-міністр Ольга Стефанішина, віцепрем’єр-міністр з відновлення Олександр Кубраков, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, міністр АПК Микола Сольський, заступник міністра закордонних справ Євген Перебийніс, заступник міністра економіки Тарас Качка, заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач, голова Державної прикордонної служби, генерал Сергій Дейнеко, а також керівник Державної митної служби Сергій Звягінцев. 

Напередодні прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск під час пресконференції заявив, що рішення щодо взаємин з сусідами потрібно ухвалювати. Також важливо зважати на спільні позиції та внутрішню ситуацію на кордоні у зв'язку з протестами фермерів. Проте зустрітися він запропонував у Варшаві 28 березня замість пропозиції Зеленського вирішити питання на кордоні

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Головний театр бойових дій 2024 року перенесеться на Чорне море: чи вдасться Україні відстояти здатність експортувати сільгосппродукцію без "зернової угоди", з якої рф вийшла ще у липні 2023-го - розмірковує головний редактор Інформатора Андрій Хрустальов.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.