Зеленський обрав влучний момент, щоб перезавантажити уряд, реагуючи на зовнішню та внутрішню критику, але нова команда викликає багато питань
Після довгих місяців чуток і очікувань, в українському уряді нарешті відбулися значні кадрові зміни. Ці перестановки, про які говорили ще з весни, викликали чимало запитань: чому рішення про відставки та призначення затягували так довго? Які причини звільнення чиновників? І чому саме зараз настав час для таких кроків?
Президент Володимир Зеленський, коментуючи ситуацію, заявив, що зміни є частиною боротьби з корупцією та оновленням влади. Проте деякі аспекти залишаються незрозумілими. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, чий Кабінет Міністрів зазнав значних змін, утримується від коментарів. Інформатор розібрався, чому заплановані давно зміни сталися лише зараз.
Розмови про можливі відставки почалися ще в кінці зими, коли на адресу українського уряду пролунала критика з боку західних партнерів. Вона стосувалася зосередження влади в руках близького оточення президента Зеленського, включно з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком, а також зростання корупції та неефективного управління.
На початку весни називалися конкретні чиновники, які могли бути звільнені. Але все підвисло. Відставки відбулися лише тепер - і ось парадокс. Попри те, що вони відбувалися зокрема й на вимогу західних партнерів, зараз західні медіа ці відставки критикують.
"Лідери опозиції звинувачують Зеленського в тому, що він все частіше призначає на державні посади людей зі свого вузького кола близьких союзників, намагаючись консолідувати владу навколо свого офісу", - пише Politico.
Подібні оцінки лунають і в інших виданнях. За фактом, Зеленський звільняє представників влади, які мали особисті зв’язки із западними політиками. Приклади: Дмитро Кулеба, Володимир Кудрицький. Цікаво, що Politico цитує чиновника з Білого дому, який заявляє, що у Вашингтона є причини для занепокоєння з приводу відставок в українському уряді.
Зміни в уряді призведуть до подальшого посилення ролі Андрія Єрмака, вважають аналітики. Серед нових призначень багато людей, які пов'язані з ним. Приклад: Микола Точицький, який очолив Міністерство культури, займатиметься не стільки культурою, скільки інформаційною політикою. Він вже зробив заяву про продовження трансляції телемарафону.
Олексій Кулеба, призначений віце-прем'єр-міністром з питань відновлення, також вважається близьким до Єрмака. Звісно в уряді залишаються фігури, яких не можна назвати повністю відданими голові ОП, це той самий Шмигалью. Але кількість умовно незалежних політиків у владі швидко скорочується. Це також відзначають експерти.
"Замінили їх навіть більш лояльними людьми. Вплив президентського Офісу на Кабінет міністрів зріс", - вважає політолог Руслан Бортнік.
Чиновники з Білого дому, яких цитує Politico, вказують, що зростання монополізації влади в Україні викликає занепокоєння, оскільки ускладнює вплив на уряд ззовні. Це мабуть є головною причиною їхнього занепокоєння.
Вважається, що не всі рішення Зеленський узгоджує із Заходом, всупереч заявам російської пропаганди. Його схильність до імпровізацій робить часто йде врозріз з позицією США.
Чистку у владі Зеленський мабуть розпочав саме під час розгортання виборчої кампанії в США. У такій ситуації для Вашингтона важливо зберігати стабільність у геополітичних питаннях. Будь-яка зміна, наприклад, публічні суперечки між Білим домом і українською владою, може вказати на те, що політика демократів не принесла бажаних результатів, що перед виборами є невигідним. Тому Білий дім, швидше за все, мовчатиме щодо відставок, а руки Зеленського та його офісу виявляються розв’язаними.
Після виборів, незалежно від їхнього результату, у Білий дом зайде нова адміністрація США, чи то Камали Гарріс, чи то Дональда Трампа. Тож непокора на той час буде забута, а підхід до України неодмінно зміниться. Тобто Зеленський скористався сприятливим моментом, враховуючи цей політичний контекст.
Міністрами в Кабміні Дениса Шмигаля стали (біографії посадовців можна прочитати за посиланнями):
3 вересня в уряді України розпочалися масові кадрові перестановки. Кілька високопосадовців подали до Верховної Ради заяви про звільнення з займаних посад. Як зазначив політолог Володимир Фесенко, перезавантаження уряду готувалося давно, але вікно можливостей для цього зʼявилося лише зараз.
Раніше ми писали, що в Україні планується невдовзі створити ще одне міністерство. Воно отримає назву "Міністерство повернення українців". Його створення вже обговорили на засіданні фракції "Слуги народу", де розглядалися кадрові зміни в уряді, зараз для міністерства шукають очільника.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.