"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
«Ліфт» — про внутрішню трансформацію. Про той момент, коли залишаєшся сам на сам із собою у замкненому просторі й не можеш втекти від розмови з власним «Я».
Компанія «УК Вітряні парки України» планує встановити до 156 МВт потужностей, що є важливим кроком до зміцнення енергетичної самодостатності регіону та одним із масштабних проєктів зеленої енергетики країни
Закарпаття — не тільки туристичний край, а й новий центр енергетичного розвитку України. У регіоні заплановано будівництво понад 1,5 ГВт вітроелектростанцій — потужностей, яких достатньо для забезпечення сотень тисяч домогосподарств. Це стратегічна ініціатива, що має зміцнити енергетичну безпеку країни, залучити мільйонні інвестиції, створити нові робочі місця та стабільні податки для громад.
Один із ключових майданчиків — полонина Руна, відомий гірський масив Карпат із високим вітровим потенціалом. Полонина відома ще тим, що під землею тут десятиліттями діяв радянський військовий об'єкт, а на вершину веде стара бетонна дорога, залишена ще з тих часів. Сьогодні на цій території розпочалися підготовчі роботи до будівництва першої високогірної ВЕС. Компанія «УК Вітряні парки України» планує встановити до 156 МВт потужностей, що є важливим кроком до зміцнення енергетичної самодостатності регіону та одним із масштабних проєктів зеленої енергетики країни.
Попри стратегічне значення проєкту його реалізація зіштовхнулася з певним нерозумінням з боку деяких екоспільнот. Зокрема 28 квітня ГО «Екологія. Право. Людина» звернулася до суду з вимогою тимчасово заборонити Тур’є-Реметівській сільській раді видавати містобудівні умови та обмеження. Однак Закарпатський окружний адміністративний суд не знайшов підстав для таких обмежень і відмовив у задоволенні позову.
У соцмережах розгорнулася інформаційна кампанія: ширяться фото важкої техніки, розритого ґрунту та слідів коліс на схилах. У коментарях — хвиля емоцій. Звучать знайомі за риторикою меседжі: “поки наші захищають їхні землі, вони тут будують”, “це не для простих людей”, “чужинці поприїжджали”. Це класичні тези, які дивним чином перегукуються з методами російської пропаганди — наративи, спрямовані на розділення суспільства та підміняють зміст емоцією.
У компанії ж наголошують — діють виключно в законній площині.
«Компанія має дозвіл на підготовчі роботи від ДІАМ (Державна архітектурна інспекція), є відкрита декларація, повідомлення є в єдиній електронній системі з будівництва. Це та сама дорога, по якій їздили та їздять люди на яфини на полонину Руну (бетонна дорога на полонині збудована ще в ХХ столітті, тут розташовувалася одна із радянських військових баз, – ред.). Нам її потрібно укріпити та розбудувати перед початком робіт для побудови вітропарку. Про зведення самих вітроустановок наразі мова не йде — поки не отримаємо позитивного висновку Оцінки впливу на довкілля», — коментують у компанії “Вітряні парки України” для Укрінформ.
Будь-яке будівництво — завжди тимчасовий дискомфорт. Але саме з цього починається інфраструктура, яка завтра працюватиме на громаду і державу.
«Поява в громаді реального інвестора є надзвичайно важливою», — каже голова Тур’є-Реметівської громади Надія Девіцька. У першу чергу, це перспективи соціально-економічного зростання й утвердження новоствореної громади, яка об'єднує 17 населених пунктів, з яких 9 — гірські. Між громадою та компанією УК “Вітряні парки України” було укладено меморандум про соціальне партнерство. Згідно з домовленостями, 3% від продажу електроенергії, згенерованої вітряками, щомісяця надходитиме до місцевого бюджету.
«За угодою передбачено і раціональне використання земель, і дотримання екологічної безпеки, і безпечну експлуатацію обладнання. Але головне — це реальні дії компанії, які підтверджують серйозність її намірів щодо розвитку громади», — зазначає голова громади.
Кошти, що надходитимуть у межах цієї співпраці, уже сплановані під конкретні цілі.
«Компанія вже зараз підтримує дітей — це і оздоровлення, і допомога дітям військовослужбовців, і реконструкція Туричківської гімназії, і дошкільного закладу в Тур’я-Пасіці, і створення “Класу безпеки” для школярів. Ми відчуваємо цю підтримку на ділі», — додає Надія Девіцька, підкреслюючи: у громаді планують створити Навчальний центр для підготовки кадрів у сфері вітроенергетики.
Разом із депутатами, активними мешканцями та соціально відповідальним бізнесом громада поступово змінює своє ставлення до майбутнього:
«Стереотипи змінюються. Ми починаємо дивитися на розвиток не як на загрозу, а як на можливість», — підсумовує очільниця громади.