Схеми шахрайства з надрами: як компанії продовжують отримувати прибутки, поки тривають суди

В АМКУ вже звертали увагу на цю проблему, однак її досі не вирішили

Суд, надра
Суд не блокує користування надрами

В Україні процвітає схема шахрайства, за якою підприємства отримують дозвіл на використання надр за непрозорими схемами. Коли такі випадки починають розслідувати, компанії програють суди, але відразу створюють нове підприємство. Після цього фірми знов отримують доступ до ресурсів, йдеться у матеріалі Інформатора "Гектари бурштинових копалень за ціною ріллі. Державна земля відкрито крадеться в той час, коли війську потрібні кошти. Хто за це відповість?".

Поки тривають судові розгляди, ці компанії продовжують видобувати корисні копалини та отримувати прибутки. Проблема заниження ціни на тендерах із продажу надр була порушена начальником управління розслідувань окремих видів антиконкурентних узгоджених дій АМКУ Миколою Смоком у квітні. Під час круглого столу він повідомив, що Антимонопольний комітет України перевіряє 44 аукціони на можливу змову учасників. За його словами, це стосується всіх видів корисних копалин, таких як вугілля, вапняк, пісок та бурштин.

Перевірку тендеру може ініціювати як учасник, так і стороння особа, але, за словами Смока, більшість розслідувань ініційовано АМКУ самостійно. Що може свідчити про попередню змову учасників.

Ігор Кучер, заступник начальника відділу Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора, навів приклад з аукціонами на спецдозволи на видобуток глини на Закарпатті. Прокуратура виявила, що учасники діяли у змові на користь одного з них, і наразі справу про скасування спецдозволів розглядає суд. Ці лоти були продані за 18,5 мільйонів гривень, хоча їх ринкова вартість оцінюється у 80-100 мільйонів.

Ситуація ускладнюється тим, що компанія продовжує користуватися надрами, поки тривають судові процеси. Дію спецдозволів не зупиняють на час суду, що дозволяє ділкам роками видобувати ресурси та отримувати прибутки, не турбуючись про юридичні наслідки.

Як в Україні розкрадають землю

Нагадаємо, в червні СБУ та НАБУ затримали мера Мукачева Андрія Балогу. Йому разом зі спільниками готуються повідомити про підозру у підкупі, підробленні документів та зловживанні владою. За даними слідства, Балога причетний до корупційної схеми з розпродажу землі за безцінь.

А в січні стало відомо, що співробітник Держгеокадастру в Івано-Франківській області незаконно передав у приватну власність державні землі біля Буковелю. Він не мав права виносити подібного рішення. Вартість переданої в приватне користування землі становила 17 мільйонів гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube