ЄС готується дозволити Україні бити далекобійною зброєю по території Росії: хто вже підтримує це рішення

Читать на русском

Участь у зустрічі візьмуть український міністр Рустем Умеров та генсек НАТО Єнс Столтенберг

Читать на русском
ЄС обговорить дозвіл Україні на удари західною зброєю по території Росії
Удари західною зброєю

Участь у зустрічі візьмуть український міністр Рустем Умеров та генсек НАТО Єнс Столтенберг

Міністри оборони країн ЄС у вівторок, 28 травня, планують обговорити можливість надання Україні дозволу на удари західною зброєю по території РФ. Окремо буде обговорено пов'язані з цим ризики ескалації війни.

Про дозвіл Україні на удари по території РФ заявив голова євродипломатії Джозеф Боррель. Відомо, що братимуть участь у зустрічі також український міністр Рустем Умеров та генсек НАТО Єнс Столтенберг, який раніше закликав дозволити такі удари.

Столтенберг "за" удари України по території РФ

Парламентська асамблея НАТО 27 травня закликала дозволити Україні використовувати зброю, отриману від союзників, проти військових цілей у Росії. Голова Альянсу Єнс Столтенберг підкреслив, що рішення з цього приводу залишаються за країнами, які надали таку допомогу.

Північноатлантичний альянс має відігравати більшу роль у координації та плануванні військової допомоги Україні, а також займатися розробкою багаторічної програми фінансової допомоги цій країні, заявив генсек НАТО на зустрічі у столиці Болгарії Софії.

За його словами, безпрецедентно високий рівень допомоги з боку союзників по НАТО Україні допоміг їй звільнити 50% територій, окупованих Росією на початку війни, але нещодавнє уповільнення надання обіцяної підтримки негативно вплинуло на бойові дії.

Столтенберг підкреслив, що дозвіл Україні використовувати отриману військову допомогу для нападу на військові цілі на території Росії є відповідальністю не НАТО, а окремих країн, які надали таку допомогу Києву.

"Настав час подумати, чи потрібно знімати ті чи інші обмеження на використання виготовленої зброї. Ми бачимо (за ситуацією - ред.) в Харкові, що фронт і кордон більшою чи меншою мірою зближуються. Якщо Україна не може атакувати цілі на території Росії, то вона не в змозі захищатися, тому що її звідти атакують ракетами і артилерією, і (Україна - ред.) має право захищатися", - підкреслив він.

НАТО не планує тренувальну місію в Україні, українські військові навчаються в країнах НАТО. Проте на запланованому на липень саміті Альянсу у Вашингтоні буде прийнято рішення про розробку багаторічної програми і відповідної структури для фінансової допомоги Україні, додав він.

Столтенберг визначив три основні теми для обговорення на саміті. Серед них – підвищення обороноздатності союзників, підтримка України та регіональне партнерство в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

"НАТО є найефективнішим альянсом в історії, тому що він може змінюватися і адаптуватися в постійно мінливому світі", - сказав Столтенберг.

Швеція та Британія вже дозволили бити по території РФ

Україна може використовувати шведську зброю проти цілей у Росії, якщо ці дії відповідають законам війни, заявив міністр оборони Швеції Поль Йонсон в газеті "Hallandsposten". Глава Міноборони Швеції нагадав, що Україна дає відсіч неспровокованому вторгненню Росії. Згідно з міжнародним правом, Україна має право захищатися шляхом бойових дій, спрямованих на територію противника, якщо це відповідає законам війни, підкреслив Йонсон. Він додав, що Швеція дотримується міжнародного права та права України на захист.

Минулого тижня міністр закордонних справ Девід Кемерон заявив у Києві, що Україна має право використовувати британську зброю для нападу на Росію, яка розглядає коментарі Кемерона як серйозну ескалацію. 

В інтерв'ю Reuters Кемерон сказав, що від України залежить, як вона використовуватиме зброю, надану Великою Британією.  На запитання, чи стосується це і цілей на території Росії, він сказав, що Україна має таке право. Так само, як Росія завдає ударів по Україні, цілком зрозуміло, чому Україна відчуває потребу захищатися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.