Що відбувається в Енергодарі. Чому російські окупанти тікають з міста

Енергодар буде звільнено в ході спецоперації. Її початок та проведення буде залежати від успіхів ЗСУ на напрямку Мелітополь – Бердянськ

Що відбувається в Енергодарі. Чому російські окупанти тікають з міста

Лінія фронту в Запорізькій області є однією з найбільш стабільних і спокійних. ЗСУ поки що не виказує намірів контратакувати, але окупанти вже поспіхом пакують речі. Та грабують те, що ще не встигли. Інформатор дізнавався з чого учинився переполох в Енергодарі. та що це означає  

Російська армія мародерів

Російські окупанти починають втікати з Енергодару – міста супутника Запорізької АЕС. Про це повідомляє державне підприємство «Енергоатом» з посиланням на місцеві інтернет пабліки.

19 жовтня з місць розташування особового складу окупантів почали вивозити майно. Було зафіксовано масове пограбування готелю «Скіфський». Окупанти виносили з готелю й пакували в автобуси та вантажівки все що можна: телевізори, холодильники, меблі, чайники та інші побутові речі.

«Така собі евакуація з пограбунком, або фактично дозволене черговим указом Путіна мародерство під прикриттям введеного ним «воєнного стану» на тимчасово окупованих Росією українських територіях», – йдеться у повідомленні «Енергоатому».

Окупанти формують колони трофеїв

Окупанти формують колони трофеїв  

В ніч на 19 жовтня в Енергодарі обстріляли адміністративну будівлю виконавчого комітету міської ради і підстанцію. За словами мера міста Дмитра Орлова, окупанти всю ніч обстрілювали промзону і саме місто.  В свою чергу російські пропагандисти заявили, що за обстрілом стоять ЗСУ, а удари було завдано за допомогою реактивної системи залпового вогню HIMARS.  

Поблизу Енергодару знаходиться найбільша в Європі Запорізька АЕС. Її території і приміщення окупанти використовують для зберігання військової техніки. Зокрема з території ЗАЕС  відбуваються артилерійські обстріли міст Нікополь, Марганець та інших населених пунктів в Дніпропетровській області. Після проведення псевдореферендумів та анексії Запорізької області, російське керівництво заявило, що АЕС є їхньою власністю. Вже створено відповідну юридичну структуру для оформлення станції в майно рф. Проте російським атомникам досі не вдається під’єднати її до своєї енергомережі.

Ядерний терор російського керівництва, що вказує на можливість техногенної аварії з радіаційним забрудненням, створює певні складнощі під час планування операції з деокупації області. Відомо, що на ЗАЕС знаходяться представники МАГАТЕ.

Примарний десант

На Запорізькому напрямку не спостерігається військової активності, яка б вказувала на початок контрнаступу Сил оборони України. За офіційними повідомленнями Генштабу Збройних сил, станом на 20 жовтня, протягом кількох днів у Запорізькій області внаслідок ударів, завданих українськими воїнами, отримали поранення близько 150 російських загарбників. Знищено близько 15 одиниць озброєння і військової техніки. Відомо про влучання по позиціях російських окупантів у Василівці, Мелітополі, Воскресенці та складу боєприпасів в Бердянську.  

Противник активних наступальних дій не вів, але завдав обстрілів у районах понад 20 населених пунктів вздовж всієї лінії зіткнення. Серед них – Велика Новосілка, Времівка, Вугледар, Золота Нива Донецької області та Микільське, Оріхів і Червоне Запорізької.

Разом з тим, представники окупаційної влади систематично повідомляють про спроби українських військових висадити десант в Енергодарі. 19 жовтня колаборант Володимир Рогов повідомив, що ЗСУ  щонайменше на 30 катерах спробували висадити десант у місті Енергодар для захоплення Запорізької атомної електростанції. За його словами, це були Сили спеціальних операцій, які саме спеціалізуються на захоплені критично важливих обʼєктів. 

В ході важкого бою, спробу було припинено. Подібні заяви він вже робив у вересні 2022 року. Примітно, що в місцевих Telegram каналах чи  Twitter жодних згадок про події, які переповідав колаборант, - не було.

Разом з тим, не буває диму без вогню. 22 вересня у мережі з'явилось відео, на якому українські спецпризначенці «передають привіт» окупантам біля дорожнього вказівника з написом Енергодар. Відео оприлюднив на своєму каналі народний депутат, заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Юрій Мисягін. Раніше парламентар вже відзначався фото українського прапора в тоді ще не звільненому Лимані.

В достовірності відео переконатися неможливо. Впадає в око напис Енергодар російською мовою. Але відомо, що на початку липня окупанти почали заміну дорожніх вказівників на російськомовні.  

Що потрібно для звільнення

Військовий експерт Олег Жданов припускав, що Енергодар буде звільнено в ході спецоперації. Її початок та проведення буде залежати від успіхів ЗСУ на напрямку Мелітополь – Бердянськ.

«Енергодар знаходиться в такому географічному положенні, що його дуже легко оточити. Відрізати від шляхів постачання і, фактично, я не думаю, що це угруповання там протримається дуже довго. Виставити ультиматум на здачу на певних умовах. Я думаю, що таким чином буде звільнятися Енергодар. Ми не дозволимо себе шантажувати в плані енергоринку», – розповів Жданов на своєму Youtube-каналі.

На сьогодні нічого не відомо про підготовку контрнаступальної операції в Запорізькій області, яка після пошкодження Кримського мосту, взяла на себе логістичне забезпечення південного угрупування окупантів. Раніше радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомляв про рух колон за маршрутом Ростовська область – Новоазовське – Маріуполь – Розівка. Також було помічено маршрути далі з Маріуполя до Мелітополя та далі в Херсонську область.

Найбільша концентрація ворожих військ розташована на лінії Малинівка – Гуляйполе – Благодатне – Велика Новосілка. Власне з саме той напрям, про який говорив Жданов в світлі перспектив до звільнення Енергодару.

Окупанти на ЗАЕС

Окупанти на ЗАЕС 

Найперше, чим можна пояснити поспішну втечу окупантів з Енергодару є планова ротація. З місцевих пабліків відомо, що в місті не було військових підрозділів, окупація тримається силами росгвардії, ОМОНу та кадирівських «тік-токерів». Тому залишаючи позиції, вони мародерствують, тим більше, що ці території в рф вважають своїми.

По-друге, судячи з заяв командувача окупаційної армії рф Сергія Суровікіна, розглядається ймовірність підриву дамби Дніпровської ГЕС. Сили відводять, через страх великої води та ймовірності залишитися відрізаними від угрупування.

По-третє, найбільше оптимістичне пояснення – це все ж таки початок контрнаступу на Запоріжжі. Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов, в інтервʼю «Обозревателю», натякнув на значущі перемоги ще до кінця року. За його словами, українські захисники просунуться значно вперед.  

Нагадаємо, ЗСУ закріплюються на звільнених територіях Півдня України. Крім того,  окупанти блокують мобільний зв’язок та інтернет, щоб приховати переміщення техніки. 

Максим Федоренко 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube