Що таке торпеди «судного дня», встановлені на російській субмарині «Белгород», і чи зважиться кремль їх запустити

Чергова страшилка путіна чи реальна небезпека?

Що таке торпеди «судного дня», встановлені на російській субмарині «Белгород», і чи зважиться кремль їх запустити

Посилаючись начебто на розвідку НАТО, італійська газета La Repubblica повідомила, що російський підводний човен «Белгород» з ядерними торпедами на борту покинув базу і вийшов в антарктичні води. Ця інформація, підхоплена іншими світовими ЗМІ, ще більше підвищила рівень напруги, який виник останнім часом у зв’язку із ядерним шантажем з боку кремля. І хоча публікація виявилась зрештою фейком, питання можливого застосування росією ядерної зброї не втрачає своєї актуальності. Інформатор дізнавався, що це за чергова «страшилка» путіна і наскільки ймовірно, що він до неї вдасться. 

Що таке «Посейдон»

Схиблений на ідеї винайти зброю, здатну одним ударом знищити мільйони цивільних осіб, путінський режим втілив її в «Посейдоні» (раніше відомому як Статус-6, кодове позначення НАТО: Kanyon). 

Мова йде фактично про безпілотний атомний підводний човен, з надпотужним ядерним зарядом у 100 мегатонн, що є грубим еквівалентом 55-х атомних бомб, подібних до тієї, яка була скинута на Хіросіму. Цікаво, що назву зброї, яка має знищити півсвіту, обирали під час загальноросійського голосування.

Тактико-технічні характеристики:

  • Довжина – не більше 20 м
  • Діаметр – 1,8 м
  • Маса – до 100 тонн
  • Реактор – з рідкометалічним теплоносієм потужністю не менше 15 мегават
  • Трансмісія –  турбогенераторна установка і електромотор (електротрансмісія дозволяє відключати реактор і мінімізувати гучність, особливо якщо апарат повільно рухається або лягає на дно)
  • Швидкість руху – близько 100 вузлів, або 185 км/год
  • Дальність – практично необмежена 
  • Автономність плавання – обмежена лише терміном служби механізмів і ядерного палива
  • Глибина занурення – не менше 1 км
  • Управління – через супутникові сигнали, а також за допомогою штучного інтелекту
  • Боєзаряд – за різними джерелами, ядерна боєголовка від двох до 100 мегатонн у тротиловому еквіваленті (оскільки на відміну від балістичної ракети, націленої на конкретну мету з космосу, підводна торпеда на високу точність ураження не здатна, її термоядерна боєголовка збільшеної потужності необхідна для максимального радіусу ураження в тому числі і на десятки кілометрів від узбережжя).

«Ця ядерна мегаторпеда є унікальною для світової історії. Це геть нова категорія зброї. Вона змінить планування військово-морських операцій як у Росії, так і на Заході, що призведе до нових вимог та нового озброєння на противагу», –  писав про «Посейдон» ще в березні цього року американський експерт з підводних човнів Х. Саттон у своєму блозі Covert Shores. Також Саттон стверджував, що «Посейдон» стане найбільшою торпедою у світі.

Як виглядає ракета “Посейдон”
Як виглядає ракета “Посейдон”

Кремлівські пропагандисти запевняють: супутники з інфрачервоними датчиками, які мають в своєму розпорядженні США, не здатні побачити, що відбувається в морських глибинах. До того ж, розробники «Посейдона» створили його начебто безшумним. Він випромінює мало тепла і рухається зі швидкістю понад 100 кілометрів на годину. І тому його неможливо засікти та перехопити. Однак у військових спостерігачів з цього приводу є сумніви. 

Навіщо «Посейдону» «Белгород»?

Втім, на думку інших експертів, відгуки про «Посейдон» як про суперзброю дещо перебільшені: реальна бойова ефективність цієї торпеди впирається у надійність та строки життя реактора. Інакше її запускали б просто від причалу. Проте для «Посейдона» був побудований спеціальний носій – атомний підводний човен К-329 «Белгород». 

«Дальність морського шляху від Мурманська до Нью-Йорку 7,5 тисячі км, до Флориди – 8,8 тисячі км, від Камчатки до Каліфорнії – 7 тисяч км. Навіщо ж для ядерної торпеди із необмеженою дальністю пересування потрібен додатковий і вкрай коштовний підводний носій? Виходить, у реальну можливість «Посейдона» долати в автономному режимі тисячі кілометрів не вірять навіть його розробники», – коментує військовий оглядач УНІАН Олег Огнєв.

Поза тим, в липні 2021 року журнал The National Interest заявив, що підводний човен К-329 «Белгород» є найбільш досконалою субмариною ВМФ росії. «При створенні судна були застосовані передові досягнення науки та новітні технології. Підводний човен «Белгород» відкриває для Росії нові можливості для проведення різноманітних досліджень, різнопланових наукових експедицій і пошуково-рятувальних операцій у самих віддалених районах Світового океану», – повідомив головнокомандуючий вмф росії Ніколай Євменов.

Однак ключове призначення «Белгороду» – слугувати платформою для нанесення останнього удару у випадку ядерної війни за допомогою наддалеких ядерних торпед, відзначається у згаданій статті The National Interest. Там же стверджується, що можливими цілями субмарини можуть стати практично усі райони східного узбережжя Сполучених Штатів Америки.

Підводний човен “Белгород”
Підводний човен “Белгород”

На думку оглядачів The Drive, «Белгород» дозволить воєнно-морським силам рф домінувати в Арктиці. Також субмарина дасть можливість росіянам перерізати підводні кабелі або встановлювати на них засоби для збирання даних.

Тактико-технічні характеристики:

  • Водотоннажність надводна – 14 700 тонн
  • Водотоннажність підводна – 30 000 тонн
  • Довжина – 184 м (майже на 11 метрів більше довжини підводних човнів проєкту 941 «Акула», які є найбільшими у світі)
  • Робоча глибина занурення – 520 метров
  • Швидкість руху під водою – 32 вузла
  • Загальна потужність двох бортових водо-водяних ядерних реакторів ОК-650 – 380 теплових мегават  
  • Екіпаж – 107 осіб
  • Автономність плавання – 120 діб.

Спеціально для системи «Посейдон» проєкт зі створення підводного човна К-329 «Белгород» в росії назвали 09852. На воду субмарину спустили ще у 2019 році. Передати ВМФ РФ мали у 2020 році після випробувань, але цей процес затягнувся через пандемію корона вірусу, і «Бєлгород» був офіційно переданий на озброєння російському флоту 8 липня 2022 року.

 

Чи застосують росіяни «зброю Апокаліпсису»?

Багато хто з експертів зауважує: російсько-українська війна продемонструвала, що передове російське озброєння – це не срібні кулі, а головний біль у плані надійності. Є всі підстави вважати, що з міжконтинентальною ядерною торпедою у росіян буде теж чимало проблем. 

Водночас Томас Шугарт, колишній капітан підводного човна ВМС США, а нині аналітик Центру нової американської безпеки, попереджає про недоречність паралелей між проблемами армії рф в Україні та здібностями її ядерних сил. Шугарт вважає, що такий підхід «може призвести до небезпечної недооцінки можливостей російських стратегічних сил». За його словами, це все одно, що спроба судити про потенціал американських субмарин з ядерною зброєю за невдалим виводом військ США з Афганістану.

Можливо, реальний стан справ десь посередині між цими протилежними оцінками.

«Біля витоків створення підводного дрону «Посейдон» стояв академік Сахаров. І ще за його часів вчені змоделювали ситуацію і зробили розрахунки, які засвідчили – катастрофічної хвилі від застосування 100-мегатонного снаряду, яка знищить східне узбережжя США, не виникне», – розповів Інформатору політичний аналітик Олександр Кочетков, який багато років пропрацював в ракетно-космічній галузі і знайомий із процесом створення ракетно-ядерного щиту Радянського Союзу.

За його словами, великі цунамі відбуваються внаслідок пересування великих пластів земної кори. Але жодна ядерна бомба, якою б потужною вона не була, зімітувати пересування величезних пластів земної кори не здатна. «Так, дійсно, хвиля буде. Радіоактивна. Але нічого апокаліптичного не станеться. Підводні випробування біля атолу Бікіні, де американці підірвали 10-мегатонну бомбу, показали: хвиля здійнялася, але навіть атол не змила. Тож, як вона зможе змити в океан цілу Америку», – говорить експерт. Він запевняє, що усі ці апокаліптичні розповіді про термоядерний дрон, який несеться під водою із швидкістю понад 100 км на годину і який неможливо ані засікти, ані зупинити, – страшні легенди з минулого, які перекочували у сучасні пропагандистські фейки. 

Що ж стосується носія «Посейдону», субмарини «Белгород», то за усіма підводними човнами, зауважує Олександр Кочетков, можна стежити, коли вони рухаються. Якщо ж субмарина зайшла на достатньо велику глибину і заглушила двигун, її практично не видно і не чутно. «Усі субмарини постійно здійснюють якісь маневри, за допомогою чого потенційні суперники морочать один одному голови. І якби «Белгород» зник, умовно кажучи, на якийсь час з радарів (і то не факт), в цьому не було б нічого екстраординарного», – коментує експерт. 

На його переконання, погрожуючи застосувати ядерну зброю, Кремль блефує. Найбільш ймовірний сценарій, до якого він міг би вдатися, – це повітряний ядерний вибух десь над територією Північного льодовитого океану на висоті 20-30 км. Для цього він і міг би застосувати «Посейдон», щоб продемонструвати, як він серйозно налаштований і «викатити» ультиматум Україні та світу. 

«Однак тут є один важливий нюанс. Як США пояснити, що це випробування, а не реальний політ торпеди? Америка фіксує будь-який старт ядерної зброї. І з врахуванням сьогоднішньої напруги, як запевнити Штати, що це не напад, щоб вони не вистрілили у відповідь, – це питання», – каже Олександр Кочетков. Тому навіть проведення випробувального вибуху було б величезним ризиком для москви отримати відповідь, і означало б, по суті, початок термоядерної війни. 

Як США пояснити, що це випробування, а не реальний політ торпеди?
Як США пояснити, що це випробування, а не реальний політ торпеди?

Важливо також розуміти, що, попри жахалки кремля, «Посейдон» має концептуальну ваду. «Якщо навіть уявити, що сама мегаторпеда невразлива, то вкрай вразливим є її носій – атомний підводний човен. За виходом у море навіть гіпотетичних носіїв «Посейдона» на Заході слідкують значно уважніше, ніж це можливо уявити», говорить військовий аналітик Олег Огнєв.

Відомо, що за кожним російським підводним човном неодмінно слідують американські субмарини. І фактором, який дозволяє знищити підводний носій ядерних ракет, є відкриття пускових шахт, що добре чути під водою. Тому про всі тренувальні запуски сторони попереджають один одного заздалегідь.

За словами Олександра Кочеткова, між Білим домом та кремлем досі діє «гаряча ядерна телефонна лінія» для попередження ексцесів з ядерною зброєю. І виведення «на старт» хоча б однієї боєголовки, про яке у належному порядку не поставлені до відома ядерні держави, може розцінюватися як підготовка до нападу.    

Раніше Інформатор писав, чи є ризик ядерного удару з боку росії, та про сценарії реагування Заходу на застосування росією ядерної зброї.

Також ми писали про те, чи посилить ЄС санкції проти росії.

Ольга Чорна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube