«Приїхав генерал Келлог. І після його прибуття дві ночі поспіль не було жодних масованих бомбардувань. Люди вже жартують... Кажуть, нам слід дати генералу Келлогу український паспорт і залишити його тут».
Розповідаємо про всі нюанси
Сьогодні поговоримо про таке поняття, як лікарська таємниця, і коли лікар може порушити цю таємницю.
Пацієнт має право знати все про свою хворобу, її лікування та про можливі ризики. Тому лікарська таємниця — це насамперед збереження відомостей про лікування конкретного пацієнта від інших людей. Стаття 286 Цивільного кодексу України визначає поняття "лікарська таємниця" як таємницю про стан здоров'я громадянина; факт звернення за медичною допомогою; діагноз; інші відомості щодо медичного обстеження людини.
Серед інших відомостей можуть бути:
Незважаючи на те, що людина має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про інші відомості, отримані при її медичному обстеженні, це право часто порушується.
Конституційною основою права громадян на інформацію, зокрема про стан свого здоров'я, є стаття 32 Конституції України. Вона передбачає, що збирання, зберігання, використання та розповсюдження конфіденційної інформації про особу без її згоди не допускається, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Тому детальну інформацію про стан вашого здоров'я не мають права вимагати ні за місцем роботи, ні навчання.
Однак є випадки, коли лікар може порушити лікарську таємницю. Наприклад, медики зобов'язані інформувати відповідні державні органи про народження дітей, мертвонароджених дітей, смерть людей, поширення інфекційних хвороб та випадки жорстокого поводження з дітьми.
Також пацієнт може сам дати згоду на використання результатів обстеження власного організму: у наукових цілях, для проведення медичних досліджень чи інших дій щодо його здоров'я. Найголовніше, щоб це було свідоме рішення людини, ухвалене без утисків громадянських прав і свобод дій. Підставою для зняття заборони на розголошення лікарської таємниці є письмовий дозвіл хворого на передачу особистої інформації.
Однак є випадки, коли лікарську таємницю про пацієнта можна оприлюднити без його згоди. Законодавство визначає кілька таких випадків:
Це матеріал рубрики "Блог". Позиція редакції може збігатися з думкою автора колонки.