«З початку великої війни чимало громадян віком 60 і більше років виявили бажання долучитись до захисту України. Але в українському законодавстві є обмеження щодо залучення до служби такої категорії громадян. Наш законопроєкт знімає ці обмеження»
Пісня “Надія” — про пошук віри у кожному звичайному дні. У відео ми в ролі самих себе — простих хлопців, які вірять, що можуть мати суперсилу. Це метафора про тих, хто щодня знаходить джерело світла, усіх нас.
Розповідаємо про всі нюанси
Сьогодні поговоримо про таке поняття, як лікарська таємниця, і коли лікар може порушити цю таємницю.
Пацієнт має право знати все про свою хворобу, її лікування та про можливі ризики. Тому лікарська таємниця — це насамперед збереження відомостей про лікування конкретного пацієнта від інших людей. Стаття 286 Цивільного кодексу України визначає поняття "лікарська таємниця" як таємницю про стан здоров'я громадянина; факт звернення за медичною допомогою; діагноз; інші відомості щодо медичного обстеження людини.
Серед інших відомостей можуть бути:
Незважаючи на те, що людина має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про інші відомості, отримані при її медичному обстеженні, це право часто порушується.
Конституційною основою права громадян на інформацію, зокрема про стан свого здоров'я, є стаття 32 Конституції України. Вона передбачає, що збирання, зберігання, використання та розповсюдження конфіденційної інформації про особу без її згоди не допускається, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Тому детальну інформацію про стан вашого здоров'я не мають права вимагати ні за місцем роботи, ні навчання.
Однак є випадки, коли лікар може порушити лікарську таємницю. Наприклад, медики зобов'язані інформувати відповідні державні органи про народження дітей, мертвонароджених дітей, смерть людей, поширення інфекційних хвороб та випадки жорстокого поводження з дітьми.
Також пацієнт може сам дати згоду на використання результатів обстеження власного організму: у наукових цілях, для проведення медичних досліджень чи інших дій щодо його здоров'я. Найголовніше, щоб це було свідоме рішення людини, ухвалене без утисків громадянських прав і свобод дій. Підставою для зняття заборони на розголошення лікарської таємниці є письмовий дозвіл хворого на передачу особистої інформації.
Однак є випадки, коли лікарську таємницю про пацієнта можна оприлюднити без його згоди. Законодавство визначає кілька таких випадків:
Це матеріал рубрики "Блог". Позиція редакції може збігатися з думкою автора колонки.