Будинки розлетяться, як і люди - навсібіч!
Зупиніть світ, я хочу зійти! Ця жартівлива фраза існує з 1950-х років, але що сталося б насправді, якби Земля раптом зупинилась. Наслідки цього були би схожими на апокаліптичний фільм жахів, переконують вчені. Уявіть, що ви йдете сонячним пляжем десь уздовж екватора. Земля під вами обертається зі швидкістю 1674 кілометри на годину. Але оскільки ви, пісок і все інше довколо вас рухається з однаковою швидкістю, ваша прогулянка здається повільною та неквапливою.
І от світ під вами стрімко зупиняється. І завдяки першому закону інерції Ньютона ви летите з шаленою швидкістю на схід. Незалежно від того, де ви приземлитеся, будь то океан чи земля, сила удару, ймовірно, уб’є вас. Крім того, вода теж відчує це раптове прискорення. Тож перед зіткненням ви, швидше за все, встигнете побачити, як довкола хлюпає океан. Дерева та будівлі також більше не будуть безпечними, незважаючи на те, що вони вкорінені в землю. За відсутності сили тяжіння споруди почнуть розриватися, йдеться в публікації Sciencealert.
А от в Антарктиді вижити буде найлегше, відбувшись кількома синцями. А все через те, що біля полюсів вісь обертання та швидкість обертання набагато менша! Але щоб відчути невагомість і вижити, треба знаходитись на відстані 10-11 км від полюсів. Проте більшість місць, де живуть люди, розташовані досить далеко від полюсів.
Вона полягає в тому, що в природних системах нічого не зупиняється миттєво. То що, якщо Земля сповільниться протягом кількох днів або тижнів? Поступове уповільнення могло б утримати нас від стрімких польотів, але як тільки планета все ж зупиниться, проблеми все одно почнуться.
На тій півкулі, де сонце буде увесь час, воно підсмажить довколишні культури та випарує велику частину води. Відсутність же світла та тепла, швидше за все, знищить рослини, що залишилися, і заморозить воду в крижані покриви з іншого боку планети, яка опиниться без світла.
Вищі широти можуть бути безпечнішими, оскільки сонячне світло не буде надто інтенсивним поблизу полюсів. Але вам доведеться звикнути до кочового способу життя, вічно ганяючись за денним світлом навколо земної кулі. Можливо, вам також доведеться мати справу з несподіваною погодою.
На Землі, що обертається, більшість сонячного випромінювання потрапляє на екватор планети. Тепле повітря піднімається над екватором і опускається над полюсами після охолодження. Океанічні течії дотримуються подібного циклу вгору-вниз. Але коли лише половина планети отримує інтенсивне сонячне світло протягом кількох місяців, планета отримує другий, бічний температурний градієнт, що робить прогнозування погоди удвічі складнішим.
Не панікуйте, але обертання Землі сповільнюється завдяки процесу, який називається припливним гальмуванням. Гравітація нашого Місяця створює нескінченно малий опір обертанню нашої планети, тому кожне століття обертання Землі сповільнюється додатково на 2,3 мілісекунди, згідно з даними NASA. Але навряд чи Місяць коли-небудь повністю зупинить Землю, бо Земля набагато більша за Місяць.
Одним зі способів значно уповільнити обертання Землі було б, якби людство ставилося до неї, як до гігантського джерела енергії. Наприклад, теоретично ми могли б використовувати Землю як систему маховика, накопичуючи кінетичну енергію від її обертання для задоволення наших енергетичних потреб. Та якщо ви використовуєте обертовий імпульс планети, щоб задовольнити всі потреби людини в енергії, все одно знадобиться приблизно мільйон років, щоб уповільнити планету до повної зупинки.
Практично неможливо, щоб будь-які об’єкти в космосі зупинили обертання Землі раніше. Тож світ не зупиниться, щоб "вийти найближчим часом", і це, погодьтеся, добре!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.