Що податкова може перевірити у ресторані та які наразі штрафи за відсутність акцизної марки в чеках

Читать на русском

З 1 жовтня 2023 року штрафні санкції повернули для тих, хто здійснює розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг

Читать на русском
Податки в сфері громадського харчування
Усі операції потрібно обов’язково проводити через РРО чи ПРРО

З 1 жовтня 2023 року штрафні санкції повернули для тих, хто здійснює розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг

З 1 січня 2022 року відбулись зміни в оподаткуванні, але через введення воєнного стану на території України вони були скасовані, а штрафні санкції не застосовувались. Проте з 1 жовтня 2023 року ці штрафні санкції повернули для тих, хто здійснює розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Які є види перевірок ресторанного бізнесу і які можуть бути штрафи за відсутність акцизної марки в чеках?

Які особливості податкової звітності ресторанів

Податкова звітність має певні нюанси в різних сферах, у закладах ресторанного бізнесу - вони свої.

По-перше, усі операції потрібно обов’язково проводити через РРО чи ПРРО. Усі чеки та звіти, які формуються в кінці зміни, передаються в податкову. Якщо ви працюєте із ПРРО типу Poster, звіти автоматично відправляються до податкової. Програма реєстрації розрахункових операцій фіскалізує продажі, допомагає вести облік і автоматично надсилає інформацію до податкової без помилок і спізнень.

По-друге, якщо ви продаєте алкоголь, у вас обов’язково повинна бути ліцензія. Якщо йдеться про загальну систему оподаткування, можна мати ліцензію на весь алкоголь. Якщо йдеться про фізичних осіб 2 та 3 групи, вони можуть мати ліцензію на певні види алкоголю. За підакцизні товари необхідно сплачувати 5 % акцизу та подавати акцизну декларацію до 20 числа наступного місяця, а також сплачувати в бюджет до 30 числа наступного місяця.

Які є типи перевірок:

  1. Камеральні перевірки: проводяться у приміщенні контролюючого органу на підставі даних у податкових деклараціях.
  2. Документальні перевірки (планові або позапланові; виїзні або невиїзні): причина перевірки — контроль нарахування та сплати податків і зборів.
  3. Фактичні перевірки: проводяться за місцем фактичного здійснення діяльності платника податків (причиною є регулювання обігу готівки, наявності ліцензій, дотримання роботодавцем закону щодо укладення трудового договору).

Про акцизну марку: як її сканувати відповідно до закону

За нормою закону, сканувати акцизну марку потрібно, але не передбачено формат, як це відбувається (при кожному продажі алкогольного напою чи один раз при відкорковуванні пляшки).

"Але останнім часом підставою для фактичної перевірки є саме велика кількість просканованої акцизної марки з однієї пляшки. Тобто приходить перевірка й каже: «Чому ви пробили один акциз 138 разів». І це головна проблема закладів, коли бармени відкорковують 20 пляшок, а потім сканують 20 разів один і той самий акциз", - зауважують експерти.

Станом на зараз практика наступна: відкорковуєте пляшку, скануєте акцизну марку при першому продажу алкоголю. Водночас, при проведенні таких маніпуляцій та після їх завершення, акцизна марка зберігається на тому ж місці, де була приклеєна виробником чи постачальником (якщо акциз відсутній в місці, що передбачений положенням про акцизні марки, то інспектор це трактує як реалізацію безакцизу).

Чи є штраф за некоректно введені реквізити акцизної марки до фіскального чека?

Якщо акцизна марка відсутня на пляшці, то штраф передбачено в розмірі 17 000 грн. У випадку, коли акциз відсутній у чеку, — штраф 100% (150% за друге порушення) від вартості чека.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.