Нова схема ухиляння від податків - магазини побутової техніки почали наполегливо продавати електронні книжки

Акціями у мережах магазинів уже зацікавилися у податковій

Торгівля, електронні книжки
В магазинах побутової техніки в чеках вказують продаж електронних книжок

Протягом останніх тижнів деякі великі мережі, що продають побутову техніку та електроніку, відкрили для себе новий напрямок: електронні та аудіокниги. У соцмережах почастішали повідомлення про те, як українці дізнаються, що разом із пилосмоком або телевізором, придбали ще й комплект таких книжок. Про нову схему ухиляння від податків – в досліджені ЕП.

Продаж електронних книг – для зменшення податків

Для більшості клієнтів магазинів ця історія може пройти непоміченою, адже вказані у чекові електронні книги не збільшили його суму. Магазини просто зменшують ціну купленого товару на вартість комплекту книжок.
Щоправда, вигоду отримують не всі. Акціями у мережах магазинів уже зацікавилися у податковій. Там підозрюють магазини у спробі зменшити свої податкові зобов’язання з податку на додану вартість (ПДВ).

"Мій чоловік пішов у магазин придбати пилосос. Перед оплатою на касі йому сказали, що в подарунок йде комплект аудіокниг, і ціна на сам пилосос у чеку буде нижчою. Однак у підсумку ми нічого не будемо переплачувати, тому він сильно і не розпитував. Там на місці він не розібрався, що це насправді таке. Однак вже вдома ми подивилися на чек та почали гуглити, які є податки на продаж книжок. І тоді ми все зрозуміли", – розповіла ЕП клієнтка однієї з мереж магазинів побутової техніки Вікторія Топол.

Магазин продав їй з чоловіком аудіокниг на 2 тис грн. На стільки ж він зменшив вартість придбаного пилососу. Загальна сума у чеку відповідала вартості пилососу на вітрині, тому клієнтам нічого доплачувати за додаткові позиції у чекові не довелося.

Однак з точки зору податківця операція призвела до зменшення суми ПДВ, яку магазин заплатить до бюджету. Річ у тім, що продаж українських книжок (зокрема електронних) та аудіокниг (які озвучені українською мовою) звільнені від сплати ПДВ. Тому, заміняючи частину вартості пилососа на аудіокнижки, магазин отримав від покупця все ті ж гроші, але зобов’язання зі сплати ПДВ зменшив. Лише у випадку Вікторії сума зменшення становила 333,32 грн – це на 15,4% менше, ніж компанія мала б заплатити, якби нараховувала ПДВ на всю вартість пилососа.

В яких мережах додають в чеки аудіокниги

На додавання у чек електронних чи аудіокнижок скаржаться також клієнти щонайменше двох мереж магазинів з продажу побутової техніки – "Фокстрот" та COMFY. Продаж аудіокнижок разом з акційними товарами здійснює ще одна велика мережа "Алло". Деякі покупці скаржаться, що магазин взагалі не попередив їх про акцію, тож про купівлю книжок вони дізналися лише тоді, коли прочитати про це у чеку.

Нова схема ухиляння від податків - магазини побутової техніки почали наполегливо продавати електронні книжки: як це працює 1

 

За даними співрозмовників ЕП в Державній податковій службі, один лише "Фокстрот" за 15 днів листопада продав клієнтам понад 9 тис комплектів аудіокниг. Це дозволило мережі здобути частку на ринку цих аудіокниг у розмірі 3%. За місяць до цього "Фокстрот" взагалі не продавав ці товари. Загальна сума продажів аудіокнижок "Фокстротом" становила 16,5 млн грн. Це означає, що компанія могла зменшити свої податкові зобов’язання із ПДВ на суму близько 2,75 млн грн, заміняючи аудіокнижками частину вартості товарів, на які нараховується 20% ПДВ.

Загальні обсяги ухилення від сплати податків за допомогою додавання у чек електронних чи аудіокниг у рази більші. Деякі магазини запровадили подібні акції набагато раніше, ніж "Фокстрот". Та й під час "чорної п’ятниці" продажі товарів могли зрости, а разом і з ними – і реалізація "акційних" електронних та аудіокниг. Схема, в межах якої зменшується сума ПДВ за допомогою додавання у чек деяких послуг, не нова для України.

"Раніше до вартості товарів у чеку додавали, наприклад, електронні послуги. Однак це тривало до початку 2023 року, коли така пільга перестала існувати", – каже голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

До 1 січня цього року українські ІТ компанії не сплачували ПДВ. Такий пільговий режим тривав 10 років і, попри прохання бізнесу, депутати не стали продовжувати його дію на наступні роки.

Яка реакція влади 

Пільга, якою від ПДВ звільняється продаж українських електронних та паперових книг, не нова. Її у податковому законодавстві передбачили депутати ще попередніх скликань Ради. Однак розширили дію цієї пільги на аудіокниги (озвучені українською мовою) народні обранці вже поточного скликання – у травні 2022 року.

Тоді автором ініціативи виступив заступник голови податкового комітету парламенту Ярослав Железняк. Останній запевняє, що раніше про використання цієї норми для зменшення податкових зобов’язань магазинами не чув.

"Ми голосували за цей законопроєкт точно не для того, щоб це потім використовували для ухилення від оподаткування. Якщо інформація про ці схеми підтвердиться, то я особисто звернуся до податкової та БЕБ, щоб всі порушники закону отримали "достойну нагороду" у вигляді доплати податків і сплати штрафів, а також статтю 212 Кримінального кодексу (ухилення від оподаткування)", – заявив нардеп.

В своєму телеграм-каналі нардеп Железняк висловився ще більш рішуче:

«Так що, нешановні мережі - враховуючи, що автор закону я і точно він не для таких шахраїв був прийнятий. То зроблю все можливо, що б все ж таки і податки і штрафи ви заплатили у бюджет», - заявив Железняк.

За даними ЕП, Державна податкова служба вже почала перевірку видавничої діяльності великих магазинів побутової техніки. Попередньо податківці виявили, що подібна діяльність магазинів може нести ризики у вигляді несплати податків до бюджету.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube