Що очікує українську ГТС, коли транзит російського газу припиниться

Читать на русском

Транзит через Україну постійно скорочувався, але поки не припинився

Читать на русском
Газ
Транзит російського газу через Україну

Транзит через Україну постійно скорочувався, але поки не припинився

"Нафтогаз" вирішив не продовжувати контракт на транспортування російського газу до Європи. Він має завершитися наприкінці 2024 року. Раніше це було кошмаром для урядовців, а тепер - прагматичним рішенням. Експерти розповіли, чого варто очікувати від припинення транзиту. 

Як повідомляє BBC News Україна, транзит через Україну постійно скорочувався, але не припинився. "Газпром" не хоче платити за газ, який заходить через пункт пропуску в Сохранівці. Оператор ГТС України відключив його від транзиту через те, що після того, як цю територію окупували російські військові, українська сторона не контролює газовимірювальну станцію там. Ці недоплати є предметом чергового арбітражу проти "Газпрому".

Другий вхід в українську ГТС – у Суджі – працює. Він є одним із двох трубопровідних маршрутів, що залишився у росіян для доставлення свого газу до Європи. "Північний потік-2" так і не запрацював, а перша гілка "Північного потоку", гілка через Білорусь та одна із двох гілок "Турецького потоку" припинили роботу.

За час війни в Україні Європа кардинально зменшила імпорт газу з росії, особливо того, що надходить трубопроводами, – у 7 разів. Однак все ще є країни, що купують російський газ. Йдеться про Словаччину, Австрію, Угорщину. Ці країни не мають виходів до моря, тож вони купують газ, який йде через Україну. Саме із солідарності з цими країнами Україна й надалі виконує свої контрактні зобов’язання і продовжує транспортувати російський газ попри агресію.

Що буде з транзитом?

Керівниця аналітичного центру Dixi Group Олена Павленко нагадала, що схвалена ЄС програма REPower EU, передбачає скорочення споживання викопного палива, і передусім – російського газу, що надходить трубопроводами. Якщо вона й надалі впроваджуватиметься такими ж темпами, як нині, то "є шанси, що в кінці 2024 року не буде потреби переукладати договір ні з ким".

Якщо ж наступного року країни ЄС, які все ще купують російський газ, скажуть, що не можуть обійтися без нього, теоретично можливо, що вони укладатимуть угоди напряму з "Газпромом". Україна не буде стороною цих угод, а європейські компанії замовлятимуть потужності української ГТС. При цьому, очевидно, що це будуть якісь короткострокові контракти, а точка приймання газу перейде на східний кордон України.

Керівник центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар припускає, що росія сама готується припинити постачання газу до Європи принаймні через територію України. Але відбуватиметься це у притаманній росіянам манері – не прямо, а як у 2006, 2009 роках, щоб виставити винною Україну. 

"Вони чекають на якісь аномальні холоди, коли Європі буде кепсько, бракуватиме газу, і тоді відбудеться перекриття газового вентиля в напрямку України, де залишилася залучена лише одна нитка через Суджу. Їхня мета – створити проблеми на європейському газовому ринку в умовах тимчасового дефіциту, і зробити винною в цьому Україну", - прогнозує експерт. 

Якщо події розвиватимуться таким чином, то відновлення транзиту російського газу територією України вже не буде. А українська газотранспортна інфраструктура може зазнати прицільних обстрілів з боку окупантів, яких вона уникла, поки українськими трубами йшов газ до Європи. 

Газонасосні станції, непотрібні за відсутності транзиту, можна використовувати в електроенергетиці замість маневрових потужностей вугільних ТЕЦ, зруйнованих росією. Гончар зазначив, що газокомпресорні станції оснастити генераторами, вони стануть виробниками енергії.

Допомогти може також і послуги зі зберігання газу, адже для власне українських потреб потрібно лише половина від обсягів тих сховищ, що має Україна. Рештою можуть користуватися інші країни. А якщо підземні сховища знову об’єднати із трубопровідною системою, з якою вони є одним технологічним комплексом (і були роз’єднані лише нещодавно під час анбандлінгу "Нафтогазу"), то в оператора ГТС з’являться додаткові можливості заробляти гроші на зберіганні газу. Тоді тарифи на транспортування можна підіймати не так різко.

Укргазвидобування ввело в експлуатацію дві свердловини: разом вони дають майже 500 тис. куб. м газу на добу


Укргазвидобування пробурило дві свердловини: одна з них розвідувальна на нещодавно відкритому родовищі, інша – експлуатаційна, на родовищі, якому понад 50 років. Місце буріння першої свердловини - розвідувальної - визначили завдяки проведеним раніше 3D-сейсморозвідувальним дослідженням. Друга свердловина − експлуатаційна, пробурена на "старому" родовищі, яке має поклади з високим залишковим потенціалом, але характеризується ускладненою геологічною будовою. Варто додати, що завдяки позиції Міненерго, вдалось залучити міжнародних трейдерів до зберігання газу у наших газових сховищах, та показати їм, що Україна - надійний і відповідальний партнер, навіть в умовах війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.