Що думають українці про ініціативу Гетманцева обкласти податком закордонні посилки

Кількість українців, які очікують, що підвищення податків допоможе краще оснащувати армію чи забезпечувати соціальні послуги українцям, за рік зменшилось вдвічі. У травні 2024 року таких було 25%, а в січні 2025 року - 13,4%

Українці не схвалюють ініціативи Гетманцева
Українці не схвалюють ініціативи Гетманцева

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") вніс до Верховної Ради два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та митом поштових відправлень в Україну. Як показує опитування соціологічної компанії Active Group, переважна більшість українців не очікує, що отримані гроші будуть спрямовані на посилення армії чи підвищення соціальних стандартів. 

Як показують результати дослідження, 62% опитаних чули про ініціативу Данила Гетманцева з підвищення податків. При цьому кількість українців, які очікують, що підвищення податків допоможе краще оснащувати армію чи забезпечувати соціальні послуги українцям, за рік зменшилось вдвічі. У травні 2024 року таких було 25%, а в січні 2025 року - 13,4%.

Що думають українці про ініціативу Гетманцева обкласти податком закордонні посилки 1

Дослідження Active Group проводилось за допомогою онлайн-панелі SunFlower Sociology. Метод: самозаповнення анкет громадянами України віком 18 та більше років. Вибірка: 1200 анкет (репрезентативна за віком, статтю і регіоном України). Період збору даних: 25 січня 2025 р. Теоретична похибка при довірчій ймовірності 0,95 не перевищує 4%.

Що відомо про ініціативу Гетманцева про оподаткування закордонних посилок

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") вніс до Верховної Ради два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та митом поштових відправлень в Україну. 

Окрім Гетманцева, серед співавторів проєктів законів №12429 та №12430 – низка інших депутатів, у тому числі Максим Бужанський, Мар’яна Безугла, Ірина Кормишкіна, повідомляється на сайті Верховної Ради. 

Законопроєктом №12429 про внесення змін до Податкового кодексу пропонується скасувати норму про звільнення від оподаткування ввезення в Україну товарів вартістю до 150 євро. Таким чином, всі товари у міжнародних експрес-відправленнях оподатковуватимуть ПДВ за ставкою 20%, незалежно від їх вартості. 

Єдиний виняток – товари вартістю до 45 євро, які фізична особа відправляє іншій фізичній особі в Україні. При цьому такі товари мають надсилатись відправником одержувачу без будь-якої оплати, призначатись для особистого чи сімейного використання одержувачем, а їх характеристики і кількість не повинні вказувати на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою. Як визначатимуть наявність або відсутність такої "комерційної мети" митні органи, у законопроєкті не уточнюється.

При цьому низку товарів заборонять пересилати без сплати податків навіть у посилках між фізичними особами вартістю до 45 євро, це: 

 
  • підакцизні товари;
  • парфуми в обсязі більше 50 грам, або туалетну воду в обсязі більше 0,25 літра або вісім унцій;
  • каву в обсязі більше 500 грам, або кавові екстракти і есенції в обсязі більше 200 грам;
  • чай в обсязі більше 100 грам, або чайні екстракти та есенції в обсязі більше 40 грам.

Тобто, якщо обсяг цих товарів перевищуватиме ліміт, навіть з приватної посилки вартістю до 45 євро отримувачу доведеться сплатити 20% ПДВ.

Законопроєктом про внесення змін до Податкового кодексу також пропонується визначити нове поняття – "дистанційний продаж товарів". Під це визначення підпадатимуть не лише онлайн-магазини та маркетплейси, а і онлайн-платформи для продажу речей фізичними особами, у тому числі вживаних, на кшталт eBay чи OLX. Щоб отримати можливість працювати в Україні усі такі платформи мають зареєструватися у якості ПДВ, стягувати податок з покупців напряму та перераховувати ці кошти до держбюджету. При цьому всі дані про посилку та її отримувача мають збирати та зберігати протягом 10 років.

Крім того, товари у міжнародних відправленнях вартістю понад 150 євро оподатковуватимуться митом за ставкою 10%, свідчить проєкт змін до Митного кодексу. Наразі мито стягується лише з частини вартості товару, яка перевищує цей поріг.

Минулого року Рада відмовилася запроваджувати оподаткування посилок

Урядова версія ухваленого минулого року Верховною Радою законопроєкту №11416 про історичне підвищення податків вже передбачала скасування можливості ввозити на територію України без сплати ПДВ товарів у міжнародних експрес-відправленнях вартістю до 150 євро. Тобто всі відправлення від юридичних осіб (іноземних інтернет-магазинів, маркетплейсів тощо) мали б оподатковувати, незалежно від їх вартості. Однак перше голосування за доопрацьований законопроєкт №11416-д депутати провалили. У першому читанні він набрав лише 224 голоси з 226 необхідних, у тому числі його підтримали лише 170 із 233 депутатів від "Слуги народу". До повторгного першого читання цю норму із законопроєкту про підвищення податків прибрали, а Данило Гетманцев пообіцяв, що для скасування пільг при оподаткування посилок народні депутати підготують окремий законопроєкт.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube