Оподаткування посилок з-за кордону: за що виробники дронів критикують ідею Гетманцева

FPV-дрони, які виготовляють в Україні, від 80% до 100% складаються з китайських компонентів

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію два законопроєкти – 1783273, 1783307 – щодо оподаткування податком на додану вартість і митом поштових відправлень в Україну. Законопроєктами передбачається оподаткування ПДВ всіх посилок із-за кордону, незалежно від вартості. Ввізне мито з них буде стягуватися тільки в разі, якщо вартість товарів перевищує 150 євро. Виняток складатимуть посилки з товарами вартістю до 45 євро за умови, що вони надсилаються фізичними особами без будь-якої оплати та без комерційної мети. 

Тобто в разі ухвалення законопроєктів і набуття ними чинності, за будь-які замовлення з китайських AliExpress або ж Temu, що так полюбилися українцям, доведеться платити податок. Для розуміння: станом на середину 2020 року AliExpress був третім за відвідуваністю макретплейсом України з 15 млн відвідувань на місяць. А тільки протягом весни 2024 року трафік Temu в нашій країні зріс удесятеро – до 10 млн відвідувачів. Проте під податковим ударом можуть опинитися не тільки пересічні українці, а й виробники ОПК.

Норму щодо оподаткування закордонних посилок закладали в початкову версію урядового законопроєкту про підвищення податків. Утім, зрештою вона не потрапила у фінальну версію документа. Гетманцев тоді пообіцяв, що для скасування пільги в оподаткуванні посилок народні депутати підготують окремий законопроєкт.

Проблему ввезення в Україну посилок без сплати податків експерти, представники бізнес-асоціацій, нардепи обговорювали у вересні 2024 року під час конференції "Як детінізувати роздрібну торгівлю та мінімізувати контрабанду в Україні?". Тоді учасники конференції дійшли згоди, що необхідність законодавчих змін зумовлена збільшенням в рази ввезенням в Україну китайських товарів без сплати податків, а це, на думку експертів, позбавляє конкурентоздатності та витісняє з ринку українських виробників аналогічних товарів.

Водночас, наголошувалося на конференції, пересилання товарів воєнного призначення – дрони та комплектовання до них, тепловізори, оптичні прилади тощо, або ж інші товари, що надаються як благодійна допомога, має здійснюватися без стягнення будь-яких податків.

Проте виділити такі товари окремим списком неможливо. У травні 2023 року Верховна Рада звільнила від сплати мита та ПДВ імпорт в Україну комплектовання для безпілотників. Але пільгу запровадили лише для підприємств, що виробляють або ремонтують дрони та внесені до спеціального переліку. Ці виробники мають подавати детальний звіт про використання кожної імпортованої деталі, в іншому ж разі вони більше не зможуть завозити запчастини на пільгових умовах.

FPV-дрони, які виготовляють в Україні, від 80% до 100% складаються з китайських компонентів. Більшість невеликих виробників купують їх на китайських маркетплейсах і доставляють посилками. Адже ті ж українські продавці, яким вдається завозити оптові партії, мають перепродувати їх невеликим виробникам всередині України дорожче через податки, сплачуючи ПДВ. 

Такі посилки з деталями з-за кордону використовують навіть на підприємствах Укроборонпрому. Насамперед вони потрібні для експериментальних зразків, бо процедура їх офіційного замовлення – тривалий забюрократизований процес. До офіційної процедури вдаються вже тоді, коли той чи інший прототип визнають перспективним.

Тож з одного боку оподаткування всіх комерційних посилок із-за кордону гальмуватиме розвиток того ж дроновиробництва, з іншого – вплине на собівартість продукції, адже доведеться враховувати ПДВ й мито. Дорожча вартість – менше дронів. Менше дронів – напруженіша ситуація на фронті.

Саме можливість швидко впроваджувати інновації, виробляти та розгортати велику кількість нових технологій, як писав Forbes, зробила з України світового лідера з виробництва дронів та РЕБ. Сучасні війни, наголошує видання, виграються в лабораторіях і на фабриках так само, як і на полі бою.

Зазначимо, свого часу соціолог, засновник соціологічної компанії Active Group звернув увагу на те, що винуватцем усіх проблем українці найчастіше називають Данила Гетманцева, який уособлює боротьбу проти українського підприємництва. Саме це підсилює інтерес українців до проведення нових виборів та бажання прибрати Гетманцева від влади.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube