У Мінфіні вказують, що внесені зміни до чинного Митного кодексу надають можливість українському бізнесу підготуватися до європейських митних правил, які будуть запроваджені новим Митним Кодексом України на основі Митного кодексу ЄС
Впровадження концепції митного представництва, аналогічної тій, що функціонує в країнах ЄС, є головною концептуальною новацією євроінтеграційних змін до Митного кодексу України, прийнятих Законом України № 3926- IX від 22.08.2024 року. Митні брокери спільно зі своїми клієнтами самостійно обирають формат митного представництва. Декларування товарів можна буде здійснити за одним з трьох сценаріїв. Про це повідомили у пресслужбі Мінфіну.
Передбачено розділити, як митні брокери можуть представляти перед митними органами своїх клієнтів (імпортерів/експортерів): прямий митний представник, який діє в інтересах і від імені особи, яку він представляє; непрямий митний представник, який діє в інтересах особи, яку він представляє, але від власного імені. Митні брокери спільно зі своїми клієнтами самостійно обирають формат митного представництва. Залежно від обраного формату митного представництва розмежовуються права, обов’язки та відповідальність між митним брокером та його клієнтом.
Ключова відмінність між прямим і непрямим представництвом полягає в тому, що непрямий митний представник, подаючи митну декларацію від свого імені, хоч і в інтересах свого клієнта, стає декларантом, а значить несе солідарну разом з ним відповідальність за сплату митних платежів. Запроваджена раніше можливість для митних брокерів сплачувати митні платежі зі свого рахунку передоплати в інтересах клієнтів була елементом «непрямого митного представництва». До запроваджених змін у Митному кодексі України не було чітко розмежовано права, обов’язки та відповідальність митного брокера та його клієнта, в результаті чого:
Сценарій 1. Самостійне декларування товарів імпортером/експортером від власного імені
Сценарій 2. Імпортер/експортер залучає прямого митного представника для декларування товарів від його імені
Сценарій 3. Імпортер/експортер залучає непрямого митного представника для декларування товарів від імені такого представника
22 серпня Верховна Рада прийняла в цілому проєкт Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу» (реєстр. № 10411 від 16.01.2024). Прийняті зміни є суттєвими за обсягом, проєкт Закону налічує близько 150 аркушів. Він наближає Україну до повного застосування митного законодавства Європейського Союзу та фактично завершує впровадження основної частини митного права ЄС (EU acquis) у законодавство України. Це вкрай важливо для нашої країни на етапі переговорів про вступ України до Європейського Союзу. Наступними великими змінами до митного законодавства України очікується прийняття вже нового Митного кодексу України, який повністю ґрунтуватиметься на Митному кодексі ЄС. Основні зміни, запропоновані законопроєктом:
Крім того, для посилення антикорупційної складової в митних органах буде запроваджено: оприлюднення на офіційному вебсайті Держмитслужби знеособлених текстів рішень за результатами розгляду скарг протягом трьох днів з дати їх прийняття; право митних органів обмінюватися інформацією щодо митної вартості товарів в електронній формі у форматі міжнародних стандартів обміну електронною інформацією з митними органами іноземних держав. У результаті підготовки законопроєкту до другого читання з бізнесом та громадськістю додано низку ініціатив та уточнень, зокрема: надання переваги підприємствам, що отримали статус АЕО, у першочерговому прибуттю і перетині державного кордону, у тому числі з використанням інформаційних систем електронної черги; визначення термінів «облікові записи», «декларант», «утримувач товару»; розмежування обов’язків декларанта, утримувача митного режиму, особи, відповідальної за сплату митних платежів, а також поєднання цих положень з положеннями Податкового кодексу України; європейську концепцію вимог до зберігання товарів під митним контролем: замінено положення щодо постійної зони митного контролю на митних складах вимогою щодо фінансового гарантування їх збереження; уточнено перелік дозволених операцій з товарами під митним контролем; удосконалено положення щодо надання авторизації на митні режими; уточнено положення щодо використання еквівалентних товарів; врегульовано положення щодо можливості відмови на користь держави товарів з українським статусом; удосконалено положення щодо здійснення плати за митне оформлення поза місцем розташування митного органу або поза його робочим часом.
Очікується, що запропоновані зміни наберуть чинності через 6 місяців після офіційного опублікування Закону. За цей час Кабінет Міністрів України та Міністерство фінансів мають затвердити всі необхідні підзаконні акти. Проте окремі положення, такі як, наприклад, переваги для АЕО у першочерговому прибутті та перетині кордону, виключення для всіх підприємств із строків доставки до кордону часу перебування вантажів в електронній черзі, наберуть чинності із дня, наступного за днем опублікування Закону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.