Наразі гривня потроху укріплюється, але цей процес не буде тривалим
Війна - не кращий період для розвитку економіки. А курс національної валюти прямо залежить від її стану. Чого очікувати українцям у березні? Чи стануть гривні в їх кишенях дорожчими чи дешевшими у порівнянні з доларом та євро? Про це Інформатор запитав у експертів.
На думку голови правління ConcordBank Юрія Задої, у березні в Україні можлива зміна курсу долара, що пов'язано з відкладеним попитом на валюту та ймовірністю ускладненням ситуації на фронті.
“Курс "вулиці" був високим (зараз трохи впав). Діяли обмеження НБУ по можливості купівлі валюти у відділеннях. Все це вплинуло на накопичення гривневої маси у людей, які в період війни намагаються тримати гроші у кеші, краще – у валюті”, - каже Юрій Задоя.
Член ради Ліги аудиторів України Михайло Крапивко вважає, що курс гривні лишатиметься стабільним.
“Я не бачу передумов для того, щоб у березні дестабілізувався курс гривні. Економіка стабільна. Ринковий курс валют теж стабільний, навіть на чорному ринку. Вплинути на курс можуть лише дії НБУ, який теоретично з якихось причин може вирішити змінити офіційний курс гривні (наразі він 36,57 грн за долар). Але передумов для регулятора міняти офіційний курс я не бачу”, - каже аудитор.
Те, що на ринку долар зараз дещо просідає, а гривня зміцнюється Михайло Крапивко пояснює позитивними процесами в економіці: з розблокуванням експорту зерна, з тим, що бізнес почав працювати, створюючи платоспроможний попит та наповнюючи бюджет податками. Але така ситуація може змінитись.
“Верховна Рада планує обговорювати скасування пільгової податкової ставки у 2%, повернення перевірок та штрафів. Це дещо стримає розвиток бізнесу, аде допоможе наповнити бюджет. Тобто наразі я не бачу факторів для девальвації гривні. Для ревальвації також. Адже підвищення податкового навантаження та погіршення умов ведення бізнесу можуть викликати і бізнес-еміграцію, і скорочення обсягів економіки”, - сказав аудитор.
За даними НБУ, станом на 1 лютого 2023 року міжнародні резерви України становили 29 921,8 млн дол. США. У січні вони зросли на 5% завдяки надходженням від міжнародних партнерів, що компенсували чистий продаж валюти Національним банком для покриття різниці між попитом і пропозицією на валютному ринку України.
Зокрема, упродовж січня Україна отримала понад 4 327,7 млн дол. США. Із них:
Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 3,7 місяця майбутнього імпорту.
Раніше Інформатор писав, чому російські гроші, арештовані на Заході, не працюють на Україну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.