Більшість оцінок вказують на те, що ціни на житло продовжать помітно зростати, особливо якщо таки дійсно зменшиться інтенсивність обстрілів та загальний рівень небезпеки в Україні
Загальна картина на ринку нерухомості аналогічна багатьом іншим економічним секторам, де панує інфляція: ціни квадратних метрів зростають і, найімовірніше, продовжать лізти вгору у 2025 році, особливо якщо йдеться про бюджетні варіанти з невеликим метражем.
Від початку 2024 року року середня ціна квартири в новобудові в цілому по Україні зросла на 8,5% і нині становить 2,3 мільйона гривень, за даними порталу OLX. Якщо говорити про вторинний ринок нерухомості, то й тут зростання цін на 4,4%, тому тепер середня вартість ненової квартири складає 1,8 мільйона гривень. Приватні будинки подорожчали у 2024 році на 16,6%, в середньому будинок в українському селі нині обійдеться у 2,6 мільйона гривень, відповідно до аналітики OLX. Держстат, своєю чергою, називає такі цифри: у третьому кварталі 2024-го ціни виросли на 14,1% на первинному ринку та на 10,5% на вторинному.
«Якщо ми беремо первинний ринок, тобто від забудовника, то тут, звичайно, девелопери підіймають ціни й будуть робити це і далі — вартість матеріалів і послуг зростає, дефіцит робочої “чоловічої” сили й так далі. А ось на вторинному ринку ситуація трохи інша: зараз “ринок покупця” і цінник в оголошенні на рекламному майданчику може дуже сильно відрізнятися від фактичної ціни угоди. Зрозуміло, що це більше стосується квартир у бюджеті 150 000+ [доларів за квартиру]», - каже Іван Папазов, експерт з ринку нерухомості.
Аналітики порталу нерухомості ЛУН звертають увагу на те, що станом на сьогодні український житловий ринок вкрай нерівномірний у своїй динаміці.
«У прифронтових регіонах війна провокує подальше зниження вартості “вторинки” через безпекові ризики. У великих містах центральної та південної частини, таких як Київ, Дніпро, Одеса, Житомир — збільшення пропозиції, зокрема від тих, хто обрав не повертатися в Україну. У західних регіонах попит продиктований чинником, що значна частина людей залишились у рідних містах і мають змогу планувати своє майбутнє в більш довготривалих рамках», — зазначають у ЛУН.
Станом на третю декаду листопада, найбільше в Україні нове житло подорожчало в Рівному, додавши в ціні 8% за 6 місяців і сягнувши показника в 920 доларів за квадратний метр, згідно з аналітикою порталу ЛУН. Ще один чемпіон здорожчання — Ужгород з 6%, тепер тут один новий квадратний метр коштує 1170 доларів. Місто приваблює безпекою та близькістю до країн Євросоюзу та НАТО. Так само на 6% зросла вартість житла на первинному ринку Черкас. Ціни в Києві додали 2%. На вторинному ринку нерухомості той самий лідер — місто Рівне, де житло подорожчало на 14%, в той час, як у Львові — на 5%, Ужгороді та Івано-Франківську — на 3%, за даними ЛУН.
У Запоріжжі натомість нові квартири подешевшали на 15%, у Кропивницькому — на 10%, у Харкові — на 4%. Порівнянними темпами дешевшає у цих містах і «вторинка». Квартири в цих областях нині є такими доступними, якими до повномасштабного вторгнення ніколи не були, але ця ставка зіграє в плюс лише тоді, коли припиняться регулярні обстріли цих регіонів. У разі покращення безпекової ситуації, перепродаж такої квартири принесе власникові суттєві дивіденди. Тому, таке житло — опція для тих, хто обирає ризик.
Компанія OLX пропонує власні дані, але вони підтверджують зростання цін на житло у відносно безпечних регіонах. Згідно з цими даними, у Києві середня ціна квартири в новобудові — 3,7 мільйона гривень (+8,3% з початку року), на вторинному ринку — 4,5 мільйона гривень (+7,3%), на будинки — 8,6 мільйона гривень (+17,7%). Щодо Львова, то ціни на квартири в новобудовах зростали протягом року, і в листопаді середня ціна становить 3,5 мільйона гривень (+10% з початку року). На вторинному ринку — 3 мільйони (+9%). На будинки — 7,2 мільйона (+24,4%).
«Ціни на нерухомість в Україні зараз нагадують “середню температуру по палаті”, оскільки вони дуже виросли на заході України й суттєво просіли на її східній частині. Київ намагається залишатися плюс-мінус стабільним, але і тут не так все однозначно», — каже аналітик Іван Папазов.
Що саме неоднозначно на столичному ринку, пояснюють аналітики порталу нерухомості ЛУН: «Відключення світла влітку відчутно скоротили кількість охочих купувати житло прямо зараз. При тому, інтерес до теми нерухомості відчутно не знижувався, з чого висновок: ринок має достатньо потенційного попиту, але чинники непередбачуваного майбутнього заважають здійснити покупку зараз».
Більшість оцінок вказують на те, що ціни на житло продовжать помітно зростати, особливо якщо таки дійсно зменшиться інтенсивність обстрілів та загальний рівень небезпеки в Україні. Відповідно, це підштовхує багатьох, хто міркує над придбанням житла, не чекати надто довго, бо доведеться переплатити.
У державному бюджеті на 2025 рік закладена девальвація гривні до показника в 45 гривень за один американський долар, а це вже сам по собі суттєвий чинник для майбутнього здорожчання житла. «На первинному ринку вартість квадратного метра традиційно прив’язана до курсу долара», — пояснює Маріанна Бігунець з будівельної компанії Gazda. Gazda очікує зростання вартості житла на первинному ринку у 2025 році щонайменше на 20%.
«Однак це середні показники. Більш “виграшні” проєкти за означеними характеристиками можуть зрости й на 25-30%», — каже Бігунець.
Компанія Perfect Group, своєю чергою, прогнозує, що до кінця нинішнього року ціни на столичній «первинці» зростуть на 5-10%, а вже в середині 2025-го один квадратний метр нового житла коштуватиме 65 тисяч гривень (зараз — 52,5 тисячі гривень, за даними ЛУН). Що ж до «вторинки», то до кінця наступного року ціни виростуть на 7-10%.
Аналітики порталу OLX теж вважають, що ціни на житлову нерухомість зростатимуть і далі, називаючи причини для цього: розширення державної іпотечної програми «єОселя», зростання курсу долара, здорожчання вартості будівельних матеріалів і робочої сили в умовах дефіциту кадрів, імовірне зростання оподаткування при купівлі житла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.