Сепаратизм, бізнес в рф та скандальне "Євро": що відомо про екс-регіонала Бориса Колеснікова

Колишній поплічник Януковича закликав створити "південно-східну українську державу" та сильно збагатився на підрядах під час підготовки до "Євро-2012", стверджують у ЗМІ

Борис Колесніков
Борис Колесніков: чим відомий політик

Борис Колесніков будував свою політичну карʼєру довкола проросійських проектів "Партія регіонів" та "Опозиційний блок". Колишній народний депутат та екс-міністр часів Януковича відкрито закликав до розділу України ще 20 років тому, але під час повномасштабної війни активно запевняє суспільство у своїй проукраїнській позиції та публікує звіти свого благодійного фонду.

Інформатор зібрав головні епізоди з діяльності екс-регіонала.

Колесніков покинув Україну?

13 лютого 2022 року, більш ніж за тиждень до початку повномасштабного вторгнення рф, видання "Українська правда" опублікувало матеріал про те, як українські бізнесмени та політики масово залишили територію України на чартерних рейсах. За даними журналістів, такої кількості чартерів не було за 6 років спостережень.

"Серед чартерів та приватних літаків, що залишили Україну в неділю – борти Ріната Ахметова та Бориса Колеснікова", - йдеться в матеріалі.

Пізніше у коментарі виданню Колесніков заперечив, що покинув Україну, запевнивши, що перебуває у Києві і не збирається нікуди їхати. За словами політика, його борт вилетів до Праги на технічне обслуговування.

Борис Колесніков

Також Колесніков опублікував у своєму Facebook пост, в якому звинуватив ЗМІ у брехні на свою адресу.

"Брехливе і як завжди маніпулююче видання як завжди бреше. Я в Києві і нікуди не збираюся до 1 березня (фінал Ліги Чемпіонів у Швеції). Ще один такий фейк і нехай Томаш Фіала (власник УП) готує гроші для судів!" - йдеться в повідомленні.

Пізніше на сторінці Колеснікова зʼявлялись фотографії та відео з Маріуполя, Харкова і Києва.

25 жовтня 2022 Колеснікову виповнилося 60 років - з тих пір він має право виїжджати з України, оскільки він вже не є особою призовного віку. Де станом на зараз знаходиться політик невідомо. У його соцмережах зʼявляються публікації про роботу його благодіного фонду в умовах війни.

Євро-2012

У 2010 році Колесніков був призначений на посаду віце-премʼєра з питань організації Євро-2012 в уряді Миколи Азарова. За даними ЗМІ, компанія "Альтком", яку повʼязують з Колесніковим, отримала великі державні замовлення при підготовці до чемпіонату, а справжні власники компанії приховані за допомогою офшорної фірми в Белізі. Як стверджують журналісти, за часи роботи в Кабміні компанія Колеснікова отримала підрядів на близько 13 млрд грн. Також повідомлялося, що за роботу над обʼєктами Євро-2012 фірма Колеснікова отримала 4,6 млрд грн.

Колесніков заперечував свої зв’язки з компаніями, які отримували підряди на Євро-2012.

"Я ні прямо, ні через родичів не був і не буду засновником у компаніях, які виконують підряди на Євро-2012, навіть у тих, які возять м'ячики на стадіоні", - казав віце-прем'єр.

Після Майдану 2014 року "Альтком" став фігурантом кількох кримінальних проваджень – зокрема, по завищенню вартості будівництва аеропорту "Львів" на Євро-2012 та ухиленню від сплати податків.

Борис Колесніков

2012 року деякі ряд ЗМІ поширювали інформацію про те, що тодішній очільник УЄФА Мішель Платіні начебто подякував Колеснікову за бездоганну організацію Євро-2012 в Україні. Втім хоч у вересні 2011 року Платіні заявляв про загальну позитивну оцінку підготовки до Євро, згодом він неодноразово говорив про знайдені прогалини і проблеми в підготовці чемпіонату.

З підготовкою до Євро повʼязаний і курйозний випадок. Так, 28 жовтня 2010 року відбулася передача першої партії із 56 автобусів вироблених Львівським автобусним заводом (ЛАЗ) для міст-господарів чемпіонату. Під час церемонії Колесніков взявся сам керувати новим автобусом, однак не впорався з керуванням і врізався в машину ДАІ. Політик звинуватив міліціянтів, що вони нібито порушили правила дорожнього руху, однак, за словами свідків, авто ДАІ на момент зіткнення не рухалось і в салоні нікого не було. Згодом Колесніков придбав нове авто для льівської ДАІ.

Заклики до сепаратизму

28 листопада 2004 року в Сєвєродонецьку Луганської області прихильники Януковича провели "Всеукраїнський з'їзд народних депутатів і депутатів місцевих рад", на якому учасники визнали "легітимним" обрання Віктора Януковича на посаду президента України, а у випадку обрання на цю посаду Віктора Ющенка вирішено наполягати на проведенні референдуму щодо поділу держави.

За даними ЗМІ, у цьому зʼїзді брав участь і тодішній очільник Донецької обласної державної адміністрації Борис Колесніков. В цитуваннях його промови, які зберігаються в мережі, є прямі заклики до сепаратизму.

"Ми до останнього моменту сподівалися на спокійне вирішення конфлікту. Але зараз уже зрозуміло, що це стало неможливим принципово. Ми зобов'язані захищати інтереси своїх виборців. І якщо нам не дадуть захистити свій вибір, ми готові йти на крайні заходи. У цьому випадку ми пропонуємо: висловити недовіру всім вищим органам державної влади, які порушили закон. Створити нову південно-східну українську державу у формі федеративної республіки. Столицею нової держави стане Харків. Економічне процвітання та стабільність новій державі забезпечить її високий промисловий потенціал та членство в ЄЕП (російський проект "Єдиний Економічний Простір"). Ми також запевняємо світову спільноту у тому, що нова державна освіта матиме найдемократичнішу Конституцію у світі”, - нібито заявив Колесніков.

Зʼїзд сепаратистів

У 2005 році Колесніков був заарештований. За офіційною версією, це відбулося за звинуваченням у вимаганні акцій донецького торговельного центру "Білий лебідь", однак за декілька місяців політика було звільнено, а справа була закрита у звʼязку з відсутністю складу злочину.

Колесніков під арештом

Згодом президент Віктор Ющенко нагородив Колеснікова орденом "За Заслуги" II ступеню, хоч і закликав покарати всіх учасників зʼїзду в Сєвєродонецьку.

Бізнес в рф

В травні 2021 року російські ЗМІ повідомили, що кондитерська компанія "Конті", яка належить Колеснікову, купила завод в рф, в місті Іваново, за 452,2 млн рублів. Тоді журналісти повідомили, що юридична фірма "Юнайтед партнерс", яка нібито представляє "Конті", стала переможцем торгів з продажу майна кондитерської фабрики "Красная заря".

"У Росії "Конті" працює з 2004 року, їй належать дві фабрики в Курській області. Основні інвестиції в виробництво компанія робила до 2015 року, випливає з інформації на її сайті. Крім того, з 2018 року їй належить 19,9% частка ліпецького виробника цукерок "Мерлетто". Сукупні потужності в Росії у "Конті" складають 136 тис. т. продукції на рік, повідомляла компанія", - писали "Ведомости".

У свою чергу Колесніков факт придбання фабрики заперечив

"Як я можу купувати будь-які фабрики в РФ, якщо перебуваю в списку санкцій РФ з 2018 року? Це, звичайно, неправда", - запевнив політик.

У його пресслужбі додали, що бізнесмен перебуває під російськими санкціями "за свою проукраїнську позицію".

Водночас, згідно з повідомленнями розслідувачів від 2016 року, "Конті" була виведена в офшор на Віргінських островах Великої Британії. 

Статки

За підсумками 2021 року Колесніков посів 55 місце в списку 100 найбагатших українців за версією журналу Forbes - капітал політика тоді оцінили в 190 млн доларів. В портфель Колеснікова входять потужності кондитерської компанії "Конті", тваринницкий агрохолдинг "АПК-Інвест" (тимчасово зупинило роботу через війну), виробник ігристих вин "Артвайнері" (законсервований в Бахмуті, частково релокувався на одеське підприємство "Таїрово Вайнері"), хокейний клуб "Донбас".

Раніше Інформатор зібрав досьє на скандального екс-регіонала Антона Яценка

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube