Регіонал, "схемщик" і хейтер жінок: що відомо про політичного "перевертня" Антона Яценка

Нардепу приписують участь у корупційних оборудках на мільярди гривень, тисячі квадратних метрів нерухомості в Києві та пристрасть до публічних образ опонентів.

Антон Яценко
Антон Яценко: що відомо про одіозного нардепа

Нещодавно с Антоном Яценком трапився скандал. Мер Умані Ірина Плетньова звинуватила політика у тому, що під час вторгнення він закликав її співпрацювати з росіянами чи принаймні не чинити їм опір. Яценко всі звинувачення спростовує. Але скандал не перший. Яценка пригадують у контексті антикорупційних розслідувань, співпраці з Януковичем та непристойної поведінки у соцмережах. Все це не завадило політику чотири рази обратися у Верховну Раду.

Колишній "регіонал" безліч разів переходив з одного політичного проєкту в інший, демонстрував неабиякі вміння з кнопкодавства та образ жінок і військових. Інформатор зібрав найгучніші скандали за участі Яценка.

Яценко закликав здатися росії?

Один з останніх скандалів Яценка повʼязаний зі звинуваченнями в бік нардепа від мера Умані Черкаської області Ірини Плетньової. За словами очільниці міста, після початку повномасштабного вторгнення російських військ, ввечері 25 лютого Яценко відмовляв її від допомоги українській армії, стверджуючи, що Київ "може впасти за три дні".

В інтервʼю Плетньова заявила, що після позачергової сесії міськради розглядали питання спротиву російській агресії та було ухвалено рішення виділити 500 тис. грн. на підтримку уманської територіальної оборони.

“Надвечір мені зателефонував Антон Володимирович зі словами, що це дурня (підтримка ТрО – ред.), цього не потрібно робити, що ми підтримуємо нашу армію, Київ може впасти за три дні, і незрозуміло, як життя складеться, можливо, доведеться домовлятися з новою владою”, – сказала очільниця міськради Умані.

За словами Плетньової, через це виник скандал, після якого за заявою колишнього обранця від "Партії регіонів" була відкрита кримінальна справа по питаннях 25 лютого сесії міської ради. Зазначалося, що її провели неправомірно та оформили неправильно.

Сам Яценко стверджує, що заява мерки Умані це "брехня" та "помста базарної баби". Нардеп звинуватив Плетньову в тому, що вона нібито зробила фейкову довідку про інвалідність своєму 25-річному сину Назару, але за його зверненням було порушено кримінальну справу та інвалідність скасували.

І це не єдиний факт протистояння Яценко з меркою Умані. Так, в липні 2022 року під дописом Уманської міської ради народний депутат влаштував перепалку з журналісткою Юлією Пустовою. Вона розповіла, що парламентар конфліктує з Плетньовою і тому він активну критикує її діяльність в соціальних мережах.

"Він весь час піарився на всіляких діях місцевої влади.... Не знаю, з якої причини, але зараз він в контрах з очільницею Умані. Відповідно, піаритись на тому, що робить місцева влада, більше не може", – розповіла журналістка.

У коментарях до посту Уманської міської ради Пустова сказала Яценку, що він має виконувати свої безпосередні обовʼязки народного депутата і висловала надію, що це остання сесія Верховної Ради, у якій політик бере участь.

У відповідь на слова Пустової в коментарях на Facebook Антон Яценко відповів: "Пнх пдрска". За деякий час нардеп видалив свої коментарі з-під допису.

Коментарі Яценка

Також Пустова показала скріншоти спілкування Яценко з сином Плетньової Назаром. Зокрема, народний депутат написав:

"Хай твоя мати, хвойда, іде у відставку сама. Ти, син хвойди зрозумів?"

Коментарі Антона Яценка

Зазначимо, що Яценко неодноразово помічали за публікацією образливих коментарів у соціальних мережах. Так, у січні 2020 року працівниці виконавчого комітету Уманської міськради поскаржились до Верховної Ради на негідну поведінку нардепа.

У оприлюднених працівницями переписках відображено, як Яценко називає їх повіями, каже, що вони надають інтимні послуги керівництву і т.п.

А у лютому 2018 року Яценко заявив комунікаторці Громадського руху "Чесно", що вона отримала роботу через ліжко.

Образи Яценка

З повідомлень ЗМІ відомо, що у Яценка є дружина Людмила Кравчук та два сини - Федір та Роман.

Спроба попіаритись на "Азові"

В квітні цього року Яценко у своєму Facebook виклав пост, в якому повідомив, що отримав прапор від бійця Батареї управління та артилерійської розвідки 3 окремої штурмової бригади "Азов" Ігора Франчука із підписами його бойових побратимів в знак вдячності за надану допомогу.

Пост Яценко

Яценко з прапором

У свою чергу командир 2 штурмового батальйону 3 ОШБр "Азов" Дмитро Кухарчук від імені управління бригади запевнив, що жодних рішень стосовно подяки Яценко та передачі прапору з боку командування не приймалося.

"У результаті внутрішнього розслідування стало відомо, що людина, яка вже переведена до іншої військової частини і не є бійцем 3 ОШБр, прийняла самовільне рішення про передачу прапору. Дії Яценка прошу вважати спланованою провокацією, направленою на дискредитацію підрозділу", – написав український захисник.

Пост Кухарчука

У відповідь Яценко звинуватив бійця у тому, що в історії з прапором "почалась політика", а "обгадити можна будь-кого, особливо на замовлення".

"Від добра добра не шукають! До мене звернувся Ігор Франчук за допомогою, я допоміг, він надіслав мені цей прапор від душі, як кажуть. Я його з вдячністю виклав, але почалась політика. Це погано. Політікам нагадаю, що я двічі під санкціями РФ, але обгадити можно будь-кого, звичайно, особливо на замовлення. Прикро", - написав народний депутат у коментарях.

Кухарчук зі свого боку звинуватив політика в проросійських поглядах.

Коментарі Яценка

Зазначимо, що два роки тому, у травні 2021 року, Яценко виявив неповагу до іншого державного символу - українського гімну. Будучи нардепом від "Батьківщини", коли в Уманській міській раді заграв гімн України, він демонстративно не встав та продовжував дивитись у смартфон. На зауваження з цього приводу політик не відреагував.

Яценко проти "Кіборга"

Наприкінці червня 2018 року народний депутат Антон Яценко звинуватив захисника Донецького аеропорту, "кіборга" Олега Герваса у "вбивствах мирних мешканців" та мародерстві.

Образи Яценка в бік кіборга

Відомо, що Олег Гервас служив у 90-му батальйоні 81 бригади Десантно-штурмових військ. У 90-й батальйон потрапив разом з добровольцями, яких зібрали з військкоматів. У грудні 2014 року "кіборг" був тяжко поранений на метеовишці Донецького аеропорту.

Яценко в бійця перепросити відмовився і заявив, що готовий до судової тяганини з захисником. Гервас зі свого боку подав до суду позов про захист честі та гідності.

У січні 2020 року Печерський районний суд ухвалив рішення на користь Герваса та зобов'язав нардепа Яценка спростувати недостовірну інформацію, а також виплатити моральну шкоду у розмірі 5 тисяч гривень. У липні того ж року Київський апеляційний суд залишив це рішення чинним. Яценко подав апеляцію до Верховного суду. Той у 2021 році теж залишив рішення на користь Герваса чинним.

Майданчики Яценка

У 2018 році журналісти виявили корупційну схему у системі оцінки нерухомості, яка була повʼязана з електроними майданчиками-посередниками. Ці платформи на платній основі забезпечували доступ до електроної бази Фонду державного майна, хоч і не мали такого функціоналу.

Хоч ця база належала Фонду держмайна, однак оціновувач не міг напряму передати туди свої документи - він був забовʼязаний робити це через електроний майданчик. За даними ЗМІ, за перший місяць роботи ці майданчики заробили як мінімум 23 мільйони гривень.

За думкою журналістів, ці майданчики могли бути повʼязані з Яценко. Як мінімум один з трьох майданчиків виявився повїязаний з приближеним до нардепа Володимиром Доброскоком.

Сам Яценко свою причетність до майданчиків посередників заперечував. В грудні 2019 Верховна Рада ліквідувала майданчики нардепа.

"Хрещений батько" тендерної мафії

З 2005 до 2006 року Антон Яценко працював першим віце-президентом Тендерної палати України. Згідно з даними ЗМІ діючий народний депутат був автором законопроектів, які зобовʼязували державні підприємства купувати так звані "інформаційні послуги" в рамках тендерних закупівель, що проводились в структурах повʼязаних з Яценком. Журналісти стверджують, що ці "послуги" були фіктивними - зокрема, за них видавалися кілька аркушів роздруківок цитат з Закону "Про державні закупівлі"". Ціна такої роботи складала до 4% вартості закупівлі.

Очолювала цих посередників Спілка громадських організацій "Тендерна палата" - частину з цих громадських організацій заснували Яценко, його сестра та помічник. За перші півроку існування схеми тендери витратили на посередників Яценка майже мільярд гривень, а за 2,5 роки спричинено збитків на 1 млрд доларів, пишуть розслідувачі.

У 2017 році Генеральна прокуратура України повідомила, що нардепу інкримінують зловживання владою (ст.364 ч.2 ККУ) та незаконне збагачення в особливо великих розмірах (ст.368-2 ч.3 ККУ). Розслідування було доручено Національному антикорупційному бюро.

Тестесховище Яценка

Влітку 2017 року журналісти “Наших грошей” з’ясували, що на тестя народного депутата Антона Яценка, записаний палац на 1500 кв.м. Також розслідувачі стверджували, що тесть нардепа є власником низки елітних квартир та комерційної нерухомості.

Попри це тесть депутата живе у селі під Києвом, а всю нерухомість отримав у подарунок від самого Яценка, йдеться у розслідуванні.

Мова йде про палац у елітному селищі Козин під Києвом: на 1,33 га землі розташовані будинок загальною площею 1 520 кв.м., тенісний корт, басейн, т.д.

Також родина народного депутата Антона Яценка має 8,3 тисячі квадратних метрів нерухомості в центрі столиці і біля міста, писали журналісти, посилаючись на витяги з Реєстру речових прав на нерухоме майно. Згідно з рослідуванням, сестра нардепа Дар’я Яценко є власницею щонайменше трьох квартир загальною площею 388 кв.м., з яких одна на вул.Володимирській 51/53 і ще дві на вул.Круглоуніверситетській 3-5.

Дружина Яценка Людмила Кравчук має 611 кв.м. у житловому будинку на вул.Артема, 50. Більша частина будинку на вул.Артема, 50 належить тестю нардепа Івану Кравчуку — 5350 кв.м. Тесть Яценка має щонайменше дві квартири по вул. Грушевського, 9а, які певний час здавав в оренду бізнес-партнеру олігарха Коломойського Ігорю Палиці. Також ЗМІ повідомили, що Іван Кравчук є власником 484 кв.м. нежилого приміщення у бізнес-центрі "Ботанік-Тауерс" по вул. Саксаганського, 119, і нежилих приміщень площею 788 кв.м. на бульварі Тараса Шевченка, 11.

Крім того, Іван Кравчук значиться власником трьох квартир загальною площею 648 кв.м.: дві з них в елітному будинку на Грушевського 9-а і ще одна на бульварі Тараса Шевченка,11.

Нерухомість на вказаних вулицях коштує від $4 тис за квадратний метр, тож загальна вартість житла сім’ї Яценко-Кравчук може становити $33 млн.

"Регіонал"-перевертень

Антон Яценко був вперше обраний у Верховну Раду у 2007 році від "Блоку Юлії Тимошенко" як член "Батьківщини". У 2011 році перейшов до фракції “Партії регіонів”, був членом “Партії регіонів” у 2011-2014 роках. У 2012 році був обраний до Верховної Ради від за списками “Партії регіонів”. Голосував за диктаторські закони 16 січня 2014 року та у 2012 році - за Закон “Про засади державної мовної політики”, що розширював вжиток російської мови в Україні.

Після втечі Януковича з України вийшов з фракції “Партії регіонів”, за кілька днів приєднався до групи “Економічний Розвиток”. У 2014 році обрався до Верховної Ради як безпартійний самовисуванець за 200 округом (Черкаська область), став членом депутатської групи “Партія “Відродження”. У 2019 році був обраний до Верховної Ради як безпартійний самовисуванець за 200 округом. Приєднався до депутатської групи "За майбутнє".

У 2021 році Яценко увійшов до фракції "Батьківщина", однак менше ніж за рік вийшов із неї. В грудні 2022 року проголосував за скандальну реформу містобудівництва, яку лобіювала очільниця партії "Слуга народу" Олена Шуляк.

Активісти неодноразово називали Яценка лідером з кнопкодавства у Верховній Раді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube