У Києві відбувся саміт Україна ЄС, на якому прийняли низку важливих рішень для України
Саміт Україна-ЄС пройшов у Києві в п'ятницю, 3 лютого. Лідери Євросоюзу зустрілись з вищим керівництвом нашої держави та зробили кілька важливих заяв щодо України.
В рамках цього саміту президент Володимир Зеленський та його команда провели перемовини з лідерами ЄС, зокрема з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем. Українська влада висловила чітке побажання до Брюсселя - якнайшвидше перейти від до перемовин про вступ до Євросоюзу до більш рішучих дій.
"Наша мета абсолютно чітка - початок переговорів про членство України у Європейському Союзі. І я вірю, що і ЄС уже цього року буде готовий до переговорів по вступ України", - підкреслив Володимир Зеленський.
Президент України уточнив, що "вже цієї весни" Україна чекає проміжної оцінки Єврокомісії щодо того, наскільки успішно Україна виконує сім вимог ЄС, виконання яких є умовою для початку перемовин про вступ України до об'єднання.
Лідери ЄС запевнили нас у незворотності процесу євроінтеграції України і зазначили, що зрештою Україна має стати членом ЄС. На цей час Україна виконала 72% усіх завдань від ЄС. Єврокомісія оприлюднила звіти про перспективи членства України у ЄС та надала певні рекомендації щодо подальшої роботи.
По деяких напрямках Київ справді показав поступ. Вдалося запустити роботу Вищої ради правосуддя, парламент ухвалив закони про медіа та національні меншини, ще у липні 2022-го призначено нового керівника спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), а антикорупційні органи в останні місяці суттєво активізували свою роботу та дали старт гучним справам.
Але є сфери, де Захід прогресу досі не бачить. Україні ще необхідно призначити керівника НАБУ, завершити відбір членів до ВРП та ВККС, а найголовнішим каменем спотикання залишається реформа Конституційного суду.
Глава Євроради Шарль Мішель підкреслив, що ЄС не зважає на погрози росії щодо членства України в ЄС.
"Кремль нас не залякає, Україна буде членом ЄС, - заявив Шарль Мішель. - Коли ми вирішили надати Україні кандидатство в ЄС, я пам'ятаю, що за кілька тижнів до того, як ми прийняли це рішення, хтось вагався, хтось ставився песимістично. Та нам це вдалося, ви змогли нарешті швидко отримати статус кандидата, порівняно з тим, як це робиться, зазвичай, з боку ЄС. Я не хочу сказати щось таке, що створило б ще більше труднощів. Але думаю, ми повинні зосередитися на необхідних зусиллях з обидвох сторін. Це пункт перший. Пункт другий — це очікування початку переговорів, що є важливим кроком. Також важливо використовувати інструменти, які ми вже маємо. Наприклад, я хотів би, щоб ми прискорили процес спільного роумінгу для того, щоб з'єднати Україну з ЄС. Я хотів би, щоб ми прискорили зусилля для поступової інтеграції України в єдиний ринок. Я хочу, щоб ми доклали більше зусиль для того, щоб з'єднати інфраструктуру на основі принципу: "давайте будемо конкретними, давайте будемо оперативними". І українська влада знає, що у них є багато друзів в ЄС, які щиро бажають допомогти вам прискорити цей процес"
На саміті Був схвалили план дій щодо подальшої інтеграції секторів української економіки в спільний ринок ЄС, повідомив Володимир Зеленський.
"Одним з важливих досягнень саміту став прогрес у питанні інтеграції України у внутрішній ринок Євросоюзу. Ми схвалили план пріоритетних дій на 2023-2024 роки. Його реалізація зробить Україну де-факто членом Євросоюзу на рівні секторів економіки – промисловість, аграрний сектор, енергетика, цифрові послуги, транспорт, фінансова сфера, митниця", - сказав український президент.
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн запросила Україну до Енергетичної платформи для спільних закупівель газу.
«Ми запрошуємо Україну на наш енергетичний майданчик для спільної закупівлі газу. Ми хочемо якнайкраще використати спільний ринковий вплив», – сказала фон дер Ляєн.
ЄК має намір на початку весни оприлюднити обсяг газу, який європейські країни планують спільно закупити, щоби отримати пропозиції постачальників. Мінімальний обсяг спільної закупівлі газу попередньо оцінюється у 13,5 млрд куб.
Європейський союз надасть Україні два гігавати електричної енергії. які необхідні країні.
"Спочатку Україна постачала електроенергію Європейському Союзу, зараз ситуація змінилася, - зауважила Урсула фон дер Ляєн. - Україна потребує електроенергії. Тому ми будемо поставляти два гігавати електроенергії, які вам необхідні.
За її словами, Україна і ЄС - це єдине енергетична спільнота. І саме у взаємній допомозі, коли вона потрібна, виявляється солідарність.
Саміт у Києві не передбачав анонсів нових пакетів допомоги Україні. Попри те Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про виділення першого мільярда євро на відновлення руйнувань від війни росії проти України відповідно до плану "Швидкого відновлення".
"Допомагати зараз відновити пошкодження, яких бомби Путіна завдають енергетичній інфраструктурі - це одна частина. Але відновлення будинків, доріг, інфраструктури, шкіл, лікарень - це щоденна робота, яку потрібно виконувати. Тому так важливо, щоб ми почали "Швидке відновлення" негайно. Це вбудовано у більший процес відбудови. Я рада, що ми можемо оголосити, що перший мільярд "Швидкому відновленню" буде наданий… Тож робота може початись негайно", - сказала вона.
Європейський Союз оприлюднить свій 10-й пакет санкцій проти росії 24 лютого - саме на річницю повномасштабного вторгнення в Україну. Про це заявила Урсула фон дер Ляєн. Санкції будуть спрямовані, зокрема, на компоненти для виготовлення дронів.
"Десятий пакет санкцій готується, ми маємо намір запровадити його до 24 лютого. Його обсяг становитиме близько 10 млрд євро", - зазначила фон дер Ляєн.
Президентка Єврокомісії також відкрито назвала Іран ключовим постачальником Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.