Розвіддані від Японії: експерт пояснив, чому це так важливо

Японія вперше надасть Україні супутникові розвіддані, Київ отримає знімки з орбіти від Інституту Кюсю

Україна отримає розвідданні з Японії
Інститут піонерів космосу Кюсю передаватиме українському ГУР радарні супутникові знімки. Фото: Getty Images

Японія погодилася передати Україні геопросторові супутникові дані. Зокрема радарні знімки з орбітальних апаратів. Це перший випадок в історії, коли Японія поділиться подібною інформацією з іноземною державою.

Як повідомляє Intelligence Online, угоду підписали минулого тижня. Її сторонами стали Інститут піонерів космосу Кюсю при Університеті Кюсю та Головне управління розвідки Міністерства оборони України. Японський інститут передаватиме українській розвідці дані з радарів із синтезованою апертурою (SAR), що дозволяє отримувати зображення навіть за хмарної погоди та вночі.

Наразі сторони планують упродовж двох-трьох місяців інтегрувати інструменти програмування та прийому даних iQPS на платформу ГУР. За даними видання, перемовини щодо доступу України до японських супутникових знімків тривали ще з кінця лютого. Вони активізувалися у березні, коли США тимчасово призупинили обмін розвідувальними даними з Києвом. На думку експертів, саме така вразливість у співпраці з Вашингтоном спонукала Україну шукати нові джерела супутникової інформації.

"Генштаб та інші силовики намагаються компенсувати відсутність американської розвідувальної інформації. Її замінити дуже важко, оскільки крім американців такого потужного супутникового угрупування немає майже ніхто. І всі ці можливості - фінська компанія, європейська, японська - цим намагаємося якось перекрити", – пояснив військовий експерт Михайло Жирохов в ефірі Radio NV.

За його словами, Україна активно залучає можливості іноземних компаній, щоби мати доступ до актуальних знімків 24/7. Жирохов також наголосив, що різні супутники опрацьовують територію України та Росії по-різному. Наприклад, фінські супутники покривають її 2,5 раза на день, тобто кожні 5-6 годин. Решту часу треба якось перекривати.

Інститут Кюсю вже має п’ять супутників спостереження на орбіті й планує запустити ще два до кінця 2026 року. Цей супутниковий обмін стане частиною ширшої підтримки України з боку Японії. Токіо також підтвердило намір надати Києву фінансову допомогу на 1 мільярд доларів - частково для компенсації втрати американської підтримки.

Перемовини з Японією: коли і як відбувалися

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у п'ятницю, 31 січня, провів дві телефонні розмови з іноземними політиками. Він поговорив з представниками Японії та Індії. Були обговорені актуальні питання. Єрмак також розповів Окано про ситуацію на полі бою, а також про оборонні та гуманітарні потреби України. Сторони обмінялися думками щодо подальших шляхів поглиблення співпраці у сфері передачі оборонного обладнання й технологій.

Також Інформатор повідомляв, що наприкінці минулого року до державного бюджету України надійшло понад 1,2 млрд доларів США від уряду Японії за проєктами Світового банку. Кошти, зокрема, пішли на забезпечення соціального захисту малозабезпечених та вразливих верств населення України під час та після війни, га охорону здоров'я та покращення освітнього процесу в Україні в умовах воєнного стану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube