Розкол в росії: путіна критикують, ситуація виходить з-під контролю - Інститут вивчення війни

Читать на русском

Прокремлівські пропагандисти більше не стримують критики в бік путіна

Читать на русском
Розкол в росії: путіна критикують, ситуація виходить з-під контролю - Інститут вивчення війни

Прокремлівські пропагандисти більше не стримують критики в бік путіна

У Кремль засмучені. Втрата Лиману та неспроможність ефективно провести часткову мобілізацію — підтвердило що ситуація не під контролем. У лідерстві путіна засумнівалися вже й ті, хто допомагав президенту рф вести війну проти України. 

Медійна бульбашка росії тріщить по швах. Телевізійники почали відверто критикувати рішення президента, деморалізовані військові та колишні довірені особи розчаровані через втрату Лиману, засуджують часткову мобілізацію та скаржаться на відсутність прозорості щодо перебігу війни. Про це йдеться в щоденному звіті від Інституту вивчення війни. 

Аналітики зазначають, відтепер путіна критикують не лише "простий народ, який нічого не вирішує", а ще й телевізійники та прокремлівські пропагандисти. Перші засуджують анексію українських областей, висловлюючи сумніви щодо здатності рф коли-небудь повністю окупувати ці території. А другі — обговорюють провали в мобілізації, наголошуючи на тому, що вона проходить з порушенням законів. І ті й інші однозначно мають сумніви, що мобілізація створить необхідні сили для реваншу на болі бою, враховуючи низький рівень підготовки та вмотивованості серед новоприбулих. 

Допоки міністерство оборони росії постійно зосереджувалося на перебільшенні успіхів своєї "другої армії світу". Росіян продовжували "жити у вакуумі". Журналістів та блогерів просили утриматися від детального висвітлення війни й не публікувати негативну інформацію, аби не дати Заходу виграти "гібридну війну". Проте й кремлівським рупорам настав час Х.

"Все йде за планом"

Оголошення Кремлем часткової мобілізації частково оголило перед громадськістю хід війни. Поразки під Харковом, а потім і під Лиманом зруйнували наративи керівних верхівок рф, що все йде за планом. Поразка Росії біля Лимана спричинила навіть більше плутанини та негативу в російському інформаційному просторі, ніж відхід росіян з Києва, острова Зміїний чи навіть Харкова.

"Вплив Лиману, ймовірно, більший, оскільки росіяни зараз бояться бути мобілізованими для розв'язання проблем на полі бою", — зазначають аналітики Інституту. 

 За даними незалежної російської соціологічної організації «Левада-Центр» — більшість росіян бояться, що війна в Україні може призвести до загальної мобілізації. Що можливо, оскільки для зміцнення лінії фронту потрібно все більше й більше людей. 

Контролювати значить керувати

Безлад в російських ЗМІ небезпечний для путіна. Оскільки можливість контролювати інформацію —  це можливість захистити свій режим. Водночас російський інформаційний простір покладався на журналістів і гостей телевізійних ток-шоу, яких фактично примушували до самоцензури, оскільки за «дискредитацію армії» за законами Кремля, можна отримати 15 років ув’язнення. Таким чином, критика на російських федеральних телеканалах військових невдач і невдач часткової мобілізації, особливо після поразки під Лиманом, є сміливою і дуже незвичайною для пропагандистських шоу Кремля. 

У лідерстві путіна засумнівалися й чеченський лідер Рамзан Кадиров та фінансист приватної військової компанії Вагнера Євгеній Пригожин. Відтак, 1 жовтня Кадиров звинуватив російське військове командування в нездатності оперативно відреагувати на загострення ситуації навколо Лимана і заявив, що Росії необхідно звільнити анексовані чотири області всіма доступними засобами, включаючи ядерну зброю малої потужності. Пригожин повторив критику Кадировим російського військового керівництва. Заяви обох зламали спроби Кремля пом’якшити удар поразки в Лимані.

"До заяви Кадирова федеральні ЗМІ переважно висловлювали надію на те, що новомобілізовані війська та розгорнуті підкріплення можуть або утримати лінію, або провести контратаки найближчим часом", — наголосили в ISW.

Однак ток-шоу на федеральних каналах негайно підхопили заяви Кадирова-Пригожина, що дало змогу коментаторам у прямому ефірі критикувати вище військове командування. За прогнозами Інституту вивчення війни, путін й надалі намагатиметься зберегти прихильність аудиторії, пропагуючи його грандіозне бачення війни.

Нагадаємо, у втраті Лимана росіяни звинувачують командувача Центральним військовим округом генерал-полковника Олександра Лапіна. Також раніше, Інформатор писав про те, що означає звільнення Лиману для долі путіна.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.