Російського кита-шпигуна застрелили: під водою йде справжня війна

Військові дельфіни захищають близько чверті ядерного арсеналу США, РФ теж має своїх

Військові дельфіни, ядерна зброя, ядерний арсенал США, ядерний об'єкт, ядерна зима, ядерна загроза, тварини
Дельфіни мають чудову репутацію, засновану на їхньому неймовірному інтелекті!

Дельфінів та інших морських ссавців протягом десятиліть військові використовували для різних цілей. З 1960-х років армія США використовує дельфінів зокрема для захисту свого ядерного арсеналу. Дельфінів часто сприймають як дружніх, допитливих і грайливих водних ссавців, але за цим поширеним образом стоїть тварина, яка швидко навчається, має талант мімікрії та демонструє сильні навички вирішення проблем, повідомляє IFLScience.

Довідка. Мімікрія (наслідування, маскування) – властивість деяких організмів імітувати зовнішній вигляд або інші ознаки інших непов'язаних організмів або неживих об'єктів.

Тому не дивно, що дельфіни все ще використовуються військовими по всьому світу для захисту баз атомних підводних човнів. Насправді американські військові мають дельфінів на військово-морській базі підводних човнів у Джорджії та на військово-морській базі поблизу Сіетла.

Коли все почалося 

Військово-морські сили США почали досліджувати різні види дельфінів ще в 1959 році. Тоді їх разом з морськими левами, а пізніше й морськими черепахами, морськими птахами, акулами і скатами перевіряли на здібності. Це включало і здатність до навчання. Звісно, не кожен вид піддається дресируванню, тому не всі вони були корисні для військових цілей. З роками звіринець потенційних новобранців скоротився до дельфінів і морських левів.

До 1980-х років у військово-морських об’єктах США мешкало понад 100 дельфінів, військовий бюджет яких становив понад 8 мільйонів доларів. Дельфінів навчили носити камери в роті, передавати повідомлення та навіть визначати місцезнаходження ворожих водолазів. Так само морських левів навчили діставати міни з морського дна, тоді як білухи патрулювали води та шукали загрози.

Під час війни у ​​В’єтнамі дельфінів навіть відправляли в затоку Камрань на південному сході В’єтнаму, де вони вели підводне спостереження та захищали військові човни від ворожих плавців. Тварини, розміщені там, називалися Гарт, Джон, Слан, Тінкер і Жаба.

У період з 1986 по 1988 рік шість дельфінів допомагали супроводжувати кувейтські нафтові танкери через Перську затоку, а потім знову, у 2003 році, інші дельфіни допомагали силам коаліції розмінувати порт в Іраку.

Як дельфіни працюють 

Дельфіни дуже розумні й комунікабельні. Вони еволюціонували, щоб мати можливість складати карту свого середовища за допомогою ехолокації – здатності бачити крізь звукові хвилі, які вони створюють, клацаючи, а потім інтерпретуючи відлуння, коли що відбивається від об’єктів.

Ці клацання не виробляються ротом тварин. Натомість вони створюються шляхом проштовхування повітря через їхні фонічні губи, з’єднаними з їхніми носовими ходами. Коли повітря проходить через носовий хід і повз ці губи, воно змушує навколишні тканини вібрувати, створюючи звук.

Дельфіни можуть створювати складні звуки з різними частотами та формами хвилі, що здатні відображати неймовірно деталізовані картинки навколишнього середовища, де технології, створені людиною, не спрацюють.

Це робить їх надзвичайно вправними у пошуку таких об’єктів, як міни, на мілководді або в захаращених гаванях. Водночас дельфіни можуть занурюватися на добрі десятки метрів під воду, не зазнаючи жодних фізичних обмежень чи ризиків, як люди. Сьогодні в США є близько 85 дельфінів і менша кількість морських левів. 

Підводні шпигуни РФ

Відомо також, що в Росії була своя історія підготовки морських ссавців, включаючи дельфінів, для військових цілей. Країна-агресорка, ймовірно, знову активізувала свою програму навчання. У 2014 році, коли Росія анексувала Крим, вона вилучила українських військових дельфінів, а через рік придбала ще більше.

Між 2019 і 2023 роками підозрювану навчену Росією шпигунську білуху на ім'я Хвалдимир з прив’язкою для камери Go-pro було помічено навколо Норвегії. Тварина була настільки знайома з людьми, що, як повідомляється, гралася з норвезькими місцевими жителями. Тіло цього шпигуна було знайдено в затоці Рісавіка на півдні Норвегії в серпні цього року. За даними зоозахисників, тварину застрелили.

Хвалдимир вийшов до людей, через що вони ж його і вбили.
Хвалдимир вийшов до людей, викрив себе і загинув.

Неетична сторона питання

Незважаючи на тактичну цінність, тема військових дельфінів все ж є суперечливою. Існують серйозні етичні проблеми щодо використання та експлуатації дельфінів у цьому контексті. Критики та рухи за права тварин підняли питання про те, як утримують цих китоподібних, а також морських левів, що їм бракує автономії та що їх примушують виконувати обов’язки, яких вони не розуміють, у потенційно небезпечних умовах.

Та на жаль, незалежно від ваших поглядів на те, чи є використання цих тварин у військових умовах хорошим чи поганим, вони, ймовірно, залишатимуться частиною військових програм у майбутньому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube