За останні 10 років понад 160 невійськових суден РФ здійснили 945 підозрілих дій у Північному морі
НАТО побоюється, що Росія могла замінувати критично важливу підводну інфраструктуру в Північному морі. Чиновники зазначають, що в них є серйозні підозри на основі розвідданих від компаній, які експлуатують ключові нафтові та газові бурові установки, трубопроводи, електричні з'єднання та телекомунікаційні кабелі.
Про ймовірне мінування критичної підводної інфраструктури ЄС у Північному морі пише газета The Times. Зазначається, що з січня по травень цього року щонайменше п'ять російських траулерів почали поводитися незвично: проходячи над ключовими електричними і телекомунікаційними кабелями на морському дні, а також над нафто- і газопроводами у водах Великої Британії, Бельгії, Данії, Німеччини, Нідерландів та Норвегії, вони сповільнювали хід. Газета пов'язує це з розвідувальними та диверсійними операціями Кремля в європейських водах.
Бельгійські спецслужби заявляють про відсутність доказів мінування кабелів у водах Бельгії чи Нідерландів. Однак, за їхніми даними, виявлено докази диверсій проти Великої Британії, зазначає The Times. Представник бельгійського підрозділу морської безпеки Томас де Шпігелере заявив, що на початку української війни був замінований британський кабель.
У червні бельгійська газета De Tijd та нідерландське видання Follow the Money опублікували розслідування, яке свідчить про те, що Росія могла використовувати щонайменше 167 невійськових суден для шпиґування за критичною інфраструктурою європейських країн у Північному морі. За їхніми даними, 749 підозрілих маневрів зафіксовано в радіусі одного кілометра від трубопроводів у Північному морі, 72 — поруч із силовими кабелями, 124 — біля телекомунікаційних кабелів. За інформацією De Tijd, бельгійські спецслужби відстежують близько 1500 російських суден поблизу вод Бельгії та Нідерландів.
The Times відзначає, що таємні операції російських спецслужб за кордоном набули небачених масштабів з часів холодної війни. Восени минулого року газопровід Balticconnector, який проходить по дну Фінської затоки і з'єднує фінське місто Інкоо з естонським Палдіскі, був перекритий після різкого падіння тиску в системі. Пошкодження отримав також телекомунікаційний кабель, прокладений по дну моря між Фінляндією та Естонією. Тодішній президент Фінляндії Саулі Нііністьо пов'язав пошкодження газопроводу і кабелю із зовнішнім впливом. Про сліди зовнішнього впливу повідомило також Національне бюро розслідувань країни.
У травні 2024 року європейські розвідслужби почали бити на сполох, заявляючи, що Росія може планувати акти саботажу та диверсій по всій Європі. Ознаки таких терористичних дій вже фіксуються.
Про такі наміри РФ повідомляло Financial Times, посилаючись на джерела в трьох спецслужбах Європи. Журналісти стверджували, що Росія активізувала підготовку до диверсій, плануючи вибухи, підпали та пошкодження інфраструктури в європейських країнах. При цьому окупанти не гребують жорстокістю і готові йти на жертви серед мирного населення. За даними джерел видання, такі дії Росії пов'язані з її новим курсом на постійний конфлікт із Заходом.
Також про загрозу диверсій у Європі попереджала й розвідка США. Спецслужби зафіксували збільшення кількості підпалів, спроб підпалів та інших актів саботажу, спрямованих на різні об'єкти, включаючи й ті, що задіяні в ланцюжку постачання зброї для України. За даними джерел, за більшістю цих диверсій стоять російські спецслужби. Їхніми цілями є залякування європейських країн та уповільнення постачання зброї.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.