Відень став лігвом шпигунів РФ: у WSJ розповіли, як кілери пілота Кузьмінова отримали гроші від російських чиновників

Читать на русском

Шпигунство на території Австрії є законним, якщо не спрямоване проти самої країни, тому безліч російських агентів влаштувалися тут

Читать на русском
Максим Кузьмінов, Відень, Австрія, парламент Австрії
Гонорар за вбивство Кузьмінова потрапив до кілерів через російських держслужбовців у Відні

Шпигунство на території Австрії є законним, якщо не спрямоване проти самої країни, тому безліч російських агентів влаштувалися тут

Росія зараз активно використовує Австрію на користь своїх спецслужб, в тому числі наземним шляхом переправляє до до країни великі суми готівкою. Далі російські "дипломати" розвозять ці гроші по всій Європі, часто у своїх особистих речах, які поліція не може перевіряти. Так само були передані гроші для кілерів, які вбили в Іспанії російського військового пілота Максима Кузьмінова, який до цього здався Україні, викравши російський вертоліт.

Відень зараз є базою для російських таємних операцій, зокрема фінансування та логістичної підтримки вбивств, диверсій і вербування в усій Європі, а також промислового шпигунства та операцій зі здійснення впливу, пише The Wall Street Journal з посиланням на австрійську розвідку. Але не не тільки Відень, наприклад, після того як Німеччина 2023 року закрила російське консульство в Мюнхені, яке підозрювали в роботі на спецслужби РФ, "російський персонал просто переїхав у Зальцбург", пояснюють в австрійській розвідці, бо австрійське місто буквально через кордон від Баварії.

Співрозмовники WSJ у розвідці наголошують, що Відень взагалі став новим "лігвом" російських шпигунів у Європі, відколи після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну з Євросоюзу вислали 600 шпигунів, які видавали себе за дипломатів. Після цього кількість російських держслужбовців в Австрії за останні два роки зросла з 300−400 до більш ніж 500 осіб, з них більш ніж половина - "дипломати й адміністратори". У розвідці Австрії вважають, що до половини з них є шпигунами.

Зазначається, що російські дипломати і допоміжний персонал живуть у більш ніж 40 об'єктах нерухомості у Відні, якими володіє Москва або люди й компанії, пов’язані з Москвою. На дахах об'єктів росіяни встановили обладнання для спостереження, зокрема стеження за супутниковими телекомунікаціями. WSJ нагадує, що Австрія є нейтральною державою і не входить у військові союзи, а шпигунство на території країни є законним, якщо не спрямоване проти самої Австрії.

За даними газети, російські шпигуни у Відні можуть бути причетні до відстеження постачання західної зброї в Україну з Польщі та операції з убивства Кузьмінова, який після переходу на бік України жив в Іспанії. За словами співробітників західних служб безпеки, кілери, які п’ять разів вистрілили в пілота, а потім переїхали його машиною, отримали оплату готівкою, наданою російськими держслужбовцями саме у Відні.

Вбивство Максима Кузьмінова: як це було  

Нагадаємо, що у серпні 2023 року Кузьмінов здався Україні разом із вертольотом Мі-8 збройних сил Росії, яким керував, унаслідок шестимісячної спецоперації Головного управління розвідки Міністерства оборони України (операція "Синиця"). Вертоліт, який перевозив деталі до винищувачів Су-27 і Су-30СМ, приземлився в Харківській області. Унаслідок спецоперації двох членів екіпажу ліквідували.

Це був перший випадок здавання в полон пілота РФ разом із вертольотом. Після операції Кузьмінов і його сім’я якийсь час перебували в Україні, сім'ю заздалегідь вивезли з РФ. Потім росіянин переїхав до Іспанії, де мав жити, не привертаючи до себе уваги.

Але 13 лютого цього року. 28-річний Кузьмінов був убитий в Іспанії В той день до його будинку під'їхав білий Hyundai Tucson. В салоні було двоє невідомих чоловіків, які декілька годин чекали на свою жертву. 

О 16:20 приїхав сам Кузьмінов. Він поставив авто у гараж, вийшов на вулицю, після чого його покликали вбивці. Коли він розвернувся, кілери розстріляли пілота, після чого переїхали автівкою його тіло та втекли з місця злочину. 

Іспанські правоохоронці підозрюють, що в даному випадку могло йтися про помсту. Скоріше за все, за вбивством стоїть росія: це дуже в дусі спецслужб на кшталт ГРУ чи ФСБ. До того ж з точки зору російського режиму, Кузьмінов є зрадником, до того ж дуже відомим, публічним та успішним. А таке спецслужби зазвичай не пробачають. На місці злочину знайшли гільзи від пістолету Макарова.

Фактично, нікому окрім кремля не потрібно було вбивати чоловіка. Окрім цього є інформація, що при собі Кузьмінов мав досить велику суму грошей. Однак ні гроші, ні цінні речі, ні елітний автомобіль загиблого кілери не чіпали. Що також наводить на думку, що вбивство було демонстративним і не було скоєне якимись бандитами в корисливих цілях. 

В Україні смерть льотчика прокоментували досить прохолодно. В РНБО зазначили, що пропонували Кузьмінову залишитися в Україні, де йому б гарантували захист. Однак він не погодився та вирішив поїхати до Іспанії, чого йому заборонити не могли. А далі трапилося те, що трапилося. 

Раніше ми писали про коментарі голови ГУР МО Кирила Буданова та екссекретаря РНБО Олексія Данілова стосовно убивства Максима Кузьмінова. "Інформатор" також збирав усі відомі подробиці загибелі пілота-перебіжчика. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Що відомо про вбивство пілота-перебіжчика Кузьмінова:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.