Губернатор Флориди збирає сили, аби продемонструвати, що він кращий за головних кандидатів і Республіканської, і Демократичної партії
Головний конкурент Дональда Трампа на праймеріз, губернатор Флориди Рон Десантіс, оголосив про свою участь у президентських перегонах і за годину зібрав на організацію передвиборчої боротьби мільйон доларів. Рон Десантіс отримав широку популярність поміж республіканців за відстоювання консервативних політичних принципів та здатність протистояти федеральному уряду. Його виборчий штаб планує динамічну нестандартну кампанію, спрямовану на демонстрацію переваги відносно молодого кандидата. Але для того, щоб подолати Трампа, Десантісу потрібна обігнати всіх опозиційних кандидатів, а це важко зробити, лавіруючи між різними політичними уподобаннями виборців.
У середу 24 травня безсумнівному фавориту Республіканської партії експрезиденту Дональду Трампу кинули виклик. Головний його конкурент по праймеріз у Республіканській партії, губернатор Флориди Рон Десантіс під час онлайн-форуму оголосив про свою участь президентських перегонах. Трансляція, яку організував власник twitter Ілон Маск, пройшла з перебоями через те, що одразу 600 тисяч користувачів узяли в ній участь, але зрештою неполадки було усунуто. Уже за першу годину після офіційного оголошення кампанії команда губернатора Флориди зібрала на організацію передвиборчої боротьби мільйон доларів США.
Протистояти такому «мастодонту» політики США, як експрезидент Дональд Трамп — нелегке завдання. Опитування Reuters свідчать, що, якби вибори відбулися найближчим часом, готовність проголосувати за Трампа виявило 49 % республіканців, а Десантіса підтримують лише 19 %.
Серед республіканців Трамп — найпопулярніший політик, його вплив тільки посилився після низки гучних судових справ, як то звинувачення у фінансових махінація, зґвалтуванні та неналежному поводженні з документами, які становлять державну таємницю. Трамп заявляє, що це все «Охота на відьом», тобто політичні переслідування і так вважає більшість республіканців. Навіть Рон Десантіс змушений був підтримати цю версію під тиском громадської думки.
Проте 44-річний губернатор Флориди не «вішає носа» — велика гра щойно розпочинається. У Десантіса є свої козирі, він обов’язково використає їх проти свого колишнього союзника. Трамп це розуміє, тому левову частку своїх «фірмових» знущань та критики — майже 90 % — він адресує саме Десантісу.
Серед консервативних виборців Республіканської партії Рон Десантіс має імідж борця, здатного протистояти федеральному уряду та мейнстрімним рухам. Він довів, що може протистояти громадському тиску, якщо вважає це потрібним.
Консерватори з недовірою поставилися до ініціатив федерального уряду з подолання пандемії COVID-19. Тож у Флориді Рон Десантіс значно послабив вимоги щодо щеплень, а також обмежив карантинні заборони, зокрема й відновив роботу шкіл. Що цікаво, обставини склалися так, що пандемія минула в його штаті швидше, ніж у решті регіонів США.
Католик Десантіс відомий також своїм настороженим ставленням до ЛГБТ. Він, зокрема, на законодавчому рівні заборонив викладання уроків сексуальної освіти в молодшій школі, йдеться про навчання щодо «сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності» в школах. Опозиція назвала цю ініціативу «Не кажи «гей»!» і нещадно за це критикує губернатора.
Аналітики вважать, що Десантіс відтягував оголошення своєї участі в праймеріз, бо хотів здобути гучну перемогу в себе в штаті. І він зробив це: у сенаті Флориди проголосували за значне посилення законодавства проти абортів, натомість права громадян на приховане носіння зброї навпаки послабили. Тепер, законні власники зброї можуть приховано її носити та не потребують на це жодних дозволів. І виборці консервативної партії схвалюють таке розуміння Другої поправки до Конституції, яка гарантує громадянам право на самозахист.
CNN пише, що команда Десантіса планує нестандартну і швидку кампанію, спрямовану на те, щоби продемонструвати кандидата якомога більшій кількості виборців, а також зіграти на контрастах між 44-річним губернатором і старіючими лідерами обох партій — більшість американців виступають за зміну еліт.
Видання пише, що для Десантіса характерно раптово збирати пресконференції на різні актуальні теми. Губернатор Флориди, до прикладу, заїхав одного разу до барбекю-ресторану за кілька хвилин їзди від того місця, де мав зустрічатися з виборцями Трамп, але скасував зустріч. Можна уявити, скільки розчарованих прихильників експрезидента прийшло побачити Десантіса. Цією стратегією він ставить опозиційних кандидатів у складне становище, адже їхні голоси часто лунають уже після заяв губернатора. Тобто мають або повторити те, що сказав Десантіс, або, щоб виділитися, придумувати якусь дотепну відповідь. Часто його опоненти ще і змушені виправдовуватися.
«Його кампанія буде добре забезпечена, добре фінансована, дисциплінована. Він розуміє, що хочуть почути глядачі Fox News (головне медіа республіканців — ред.). Він розмовляє їхньою мовою образ і культурних війн. Десантіс залишається на зв’язку», — повідомив виданню один з експертів.
Компанія Десантіса робить акцент на тому, що він значно молодший за Трампа. Він йде до виборців експрезидента з меседжем, що підтримує практично той же курс, але є молодшою версією їхнього кумира. І це проблема для команди Трампа, яка змушує постійно акцентувати на відмінностях між кандидатами. А ще експрезиденту закидають легковажність.
«Уряд — це не розваги, не створення бренду», — сказав під час трансляції 24 травня Десантіс, завуальовано критикуючи Трампа.
CNN, з посиланням на джерела серед наближених до Десантіса людей, говорять, що у виборчому штабі кандидата мають дані, які свідчать, що повторне висунення Трампа поставить партію в невигідне становище в тих самих штатах, які він програв у 2020 році — виборці не змінили свою думку щодо Трампа. Якщо експрезидент уже одного разу програвав президентські вибори демократу Джо Байдену, тож чому б це не мало повторитися, особливо на тлі судових скандалів?
Ще один аргумент для донорів партії — Трамп уже був президентом один термін, це означає, що більше його не можна буде обрати. Людям, які вкладають кошти у виборчу кампанію, вигідніше підтримати політика, який зможе пізніше знову балотуватися. Схоже, його слова знаходять відгук у донорів, адже за Десантісом стоїть історична сума готівки на передвиборчу кампанію — понад 100 мільйонів доларів.
Усе ж розриви між основними кандидатами від республіканців усе ще занадто великий. Щоб обігнати Трампа Десантісу потрібно заручитися підтримкою всіх, хто проти нього. Йому доведеться боротися за голоси з самим Трампом, а також з іншими кандидатами-республіканцями. Йому протистоять сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті, колишній віцепрезидент Майк Пенс, губернатор штату Нью-Гемпшир Кріс Сунуну, губернатор штату Північна Дакота Дуг Бургум та колишня губернатор Південної Кароліни Нікі Гейлі, яка назвала Десантіса «Трампом без шарму». Це зробити буде важко, адже доведеться лавірувати між дуже різношерстими політичними уподобаннями. Якщо зробити ставку на переманювання симпатиків експрезидента, можна втратити прихильність більш поміркованих республіканців.
Десантіс багатьма сприймається як «занадто правий», щоби перемогти на виборах. Приміром, Трамп критикує його «зліва», зокрема експлуатуючи тему скасовування державних гарантій соціального страхування для старшого покоління, яку просуває губернатор Флориди, та закон про аборти, який забороняє їх через шість тижнів після вагітності — теж ініціатива Десантіса.
Ще одним слабким місцем Десантіса є підтримка України: виборці Трампа, яких належить прихилити на свою сторону, виступають проти допомоги Києву, натомість основне ядро електорату Десантіса вважає, що підтримка України в інтересах США. Губернатору Флориди доводиться постійно балансувати між цими діаметрально-протилежними поглядами. В ефірі Такера Карлсона він назвав війну «територіальною суперечкою». Через це пізніше йому довелося виправдовуватися. Він заявив, що цю фразу неправильно зрозуміли. Тепер він намагається бути максимально розпливчастим у своїх формулюваннях.
«З погляду того, що відбувається в Східній Європі, ви знаєте, я хотів би побачити це врегулювання. Я не хочу бачити ширшої війни. Я думаю, що абсолютно невідомо, як це виглядатиме в січні 2025 року. Але я не хотів би, щоб Сполучені Штати з нашими військами були втягнуті у війну в росії чи в Україні», — сказав Десантіс.
Він заявив, що «європейцям дійсно потрібно зробити більше», і це загравання з виборцями Трампа. Але прихильники продовження підтримки України не почули, що Америці потрібно залучатися менше. Він також сказав, що не хоче перетворити ситуацію «на Верден», що можна зрозуміти, як обіцянку відстоюватиме мирні переговори, якщо війна зайде в глухий кут, водночас радикальніші виборці можуть це сприйняти за намір припинити підтримку Києва одразу після обрання. Ці хитання Десантіса постійно є предметом критики Трампа, який однозначно проти підтримки України.
Прогнози показують, що 44-річного Десантіса можуть підтримати навіть частина демократів, але для цього йому потрібно спершу виграти праймеріз. За іронією долі, інтереси Байдена та Трампа тут збігаються, адже у двобої між ними обома перевага на боці діючого президента.
Раніше ми писали про приховану зброю Трампа — адептів руху QAnon. А ще ми писали, що докладніше писали про біографію та політичні погляди Рона Десантіса.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.