Трудові відносини у Європі зазвичай чітко прописані в договорі, але це не завжди гарантує вам захист
Після початку повномасштабного вторгнення мільйони українців були змушені залишити свої домівки й шукати прихистку в країнах Європейського Союзу. Польща, Німеччина та Чехія — три ключові країни, де сьогодні працює найбільше українців. І хоча умови працевлаштування дещо відрізняються, головне правило скрізь одне: офіційний трудовий договір — це ваш головний захист.
Від 1 січня 2025 року всі іноземці, зокрема українці, можуть працювати в Польщі лише на основі трудового договору (umowa o pracę). Інші форми договорів (umowa zlecenie, umowa o dzieło) для них заборонені. Виключення можливі лише для артистів, тренерів та спортсменів. Umowa o pracę (Трудовий договір) - це класичний контракт між роботодавцем і працівником, який надає найбільший рівень захисту і соціальних гарантій.
Його переваги:
Умови:
Підводні камені, про які вам варто знати:
1. Обов’язковий термін попередження про звільнення (okres wypowiedzenia), який залежить від тривалості роботи у цього роботодавця:
Тобто, якщо ви хочете піти з роботи, доведеться чекати довго або домовлятися про розірвання «за згодою сторін». Також варто знати, що період попередження починається з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому подано заяву про звільнення, тому фактично відпрацьовувати доведеться до кінця місяця плюс термін попередження.
2. Випробувальний термін — час «непевності». Umowa o pracę часто починається з випробувального періоду (na okres próbny), зазвичай до 3 місяців. У цей час звільнити можуть майже без пояснень, і прав у працівників значно менше. Але соціальні гарантії вже діють.
3. Високий рівень соціальних відрахувань (ZUS) зменшує «чисту» зарплату. В Польщі зарплата зазвичай вказується у брутто (до вирахування податків і внесків), а на руки (нетто) працівник отримує меншу суму через обов’язкові соціальні відрахування (внески до ZUS) і податки. Тобто, як ми писали раніше, якщо ви домовилися про зарплату 4666 злотих брутто на місяць, то отримаєте приблизно 3510 злотих нетто, може й менше — залежно від конкретних умов.
Завжди уважно читайте договір перед підписанням, вимагайте його копію і уточнюйте незрозумілі пункти. Якщо є сумніви — краще звернутися до юриста або профспілкової організації. У Польщі це реально допомагає.
З січня 2025 року працездатні особи, які відмовляються від пропозицій працевлаштування в Німеччині, можуть втратити 30% допомоги на три місяці. У Німеччині усі трудові відносини відбуваються за письмовим контрактом — Arbeitsvertrag. Це не просто формальність: контракт визначає не лише умови роботи, а й ваші права під час звільнення, оплати лікарняних, відпустках тощо.
Його переваги та умови:
Однак цей договір має і свої підводні камені або так звані «сірі зони». Ви повинні знати про:
Найчастіше звільнення оформлюють до 1 або 15 числа місяця.
4. Зарплата після звільнення теж не завжди прозора. Часто залишок відпустки змушують «відгуляти» перед звільненням. Якщо це неможливо, то залишок відпустки має бути сплачений грошима. У деяких випадках роботодавець «звільняє» працівника від обов’язку працювати, але продовжує платити зарплату (так званий Freistellung). Це означає, що працівник не ходить на роботу, але отримує оплату до кінця терміну договору або періоду попередження. У вас повинна залишитися виписка про розрахунок зарплати (Lohnabrechnung), де вказані всі нарахування і утримання. Обов’язково вимагайте її, щоб контролювати правильність виплат.
5. Німецьке трудове право формально захищає працівника, але в реальності роботодавець має більше юридичних важелів і ресурсів для захисту своїх інтересів. Процес оскарження звільнення чи порушень договору може бути довгим (іноді місяці або навіть роки), дорогим (потрібні послуги адвоката) і психологічно виснажливим, особливо для тих, хто не володіє мовою і не знайомий із системою. Важливо пам’ятати, що позов про незаконне звільнення (Kündigungsschutzklage) потрібно подати протягом 3 тижнів після отримання письмового повідомлення про звільнення. Якщо цей строк пропущено, суд відхилить позов.
Це варто знати і перевірити перед підписанням Arbeitsvertrag:
У Чехії існує три основних типи трудових договорів (práce smlouva), які укладаються між працівником і роботодавцем:
Зміни до Трудового кодексу з 2025 року передбачають більшу гнучкість у плануванні робочого часу, можливість роботи від 14 років на сезонних роботах, а також нові правила щодо звільнення (термін звільнення починає діяти з моменту вручення повідомлення). Роботодавець зобов’язаний вести облік усіх договорів DPP і повідомляти про них Чеське управління соціального забезпечення (ČSSZ).
Він підписується, якщо обсяг роботи не перевищує 20 годин на тиждень. Особливості:
Переваги:
Також важливо: Від 1 січня 2025 року доходи за DPP понад 10 тисяч крон на місяць підлягають сплаті соціальних внесків. Раніше цей поріг був 4 500 крон, але зміни скасували.
Що обов’язково має бути вказано у трудовому договорі:
Важливі нюанси для українців:
1. Повідомте роботодавця офіційно, бажано письмово.
Термін попередження залежить від країни та типу договору:
2. Вимагайте розрахунок і довідку про відпрацьовані дні. Навіть якщо ви працювали частково чи не до кінця контракту, вам мають виплатити відпрацьовані дні, компенсацію за невикористану відпустку та лікарняні (якщо були офіційні документи).
3. Станьте на облік у центрі зайнятості. Усі три країни дозволяють звільненим працівникам отримувати допомогу по безробіттю, якщо вони були офіційно працевлаштовані.
4. Звертайтеся за допомогою, якщо ваші права порушують. У кожній країні діють служби захисту прав працівників, де можна поскаржитися або звернутися за допомогою, навіть без наявності громадянства чи знання мови.
І наостанок, радимо також:
Українці, які перебувають за кордоном, можуть отримати гарантовані державою безоплатні правничі послуги дистанційно. З юристом можна сконтактувати за номером +38 (044) 363 10 41 або зателефонувати за допомогою мобільного застосунку Telegram, юристи працюють на лінії з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 18:00 за київським часом.
Якщо людині зручніше отримати послугу письмово – питання можна поставити у приватному повідомленні у Telegram. Цей формат спілкування дозволяє за потреби надіслати фото документів клієнта, щоб юрист зміг їх проаналізувати і надати необхідне роз’яснення, або якщо тема консультації складна і містить багато деталей. Щоб отримати правову консультацію письмово, напишіть у Telegram-бот (юристи відповідають у робочі дні).