Ринок офісної нерухомості Києва відновлюється попри найгірші очікування: деталі

Читать на русском

До кінця року ринок очікує відбудову тих складських площ, які постраждали від обстрілів у 2022 році

Читать на русском
Ринок офісної нерухомості Києва відновлюється попри найгірші очікування: деталі
Ринок комерційної нерухомості Києва відновлюється

До кінця року ринок очікує відбудову тих складських площ, які постраждали від обстрілів у 2022 році

Український ринок офісної нерухомості не виправдав найгірші очікування, які прогнозували йому на початку війни. Він швидко адаптувався до нових реалій. Як відновлюється ринок комерційної нерухомості і які тенденції його розвитку - розповіли експерти.

За станом на 1 квартал 2023 року, обсяг орендної активності на столичному ринку нерухомості склав близько 45 000 кв.м., що є рівноцінним до обсягу всього 2022 року. Про це повідомив Радомир Цуркан, керуючий партнер CBRE Ukraine під час архітектурно-будівельного Форуму "Відбудова країни. Стратегія змін для архітекторів, девелоперів та забудовників".

"Стрімкий сплеск орендної активності був зумовлений насамперед переїздом орендарів у прайм локації або нові будівлі класу А, що пропонують привабливі умови оренди. Важливо зазначити, що таке зростання показника поглинання в першому кварталі 2023 року ще не є ринковою тенденцією, а скоріше відображає обсяг завершених угод, розпочатих у другій половині 2022 року. Разом з тим, ІТ сектор продовжував домінувати у структурі оренди з 73% орендованих площ в 1 кв. 2023 та з найбільшою часткою переїздів», - йдеться в аналітиці, яку представив Цуркан.

Також він повідомив, що до кінця року заплановано до введення в експлуатацію майже 58 000 кв. м нових офісних площ.

"Можна припустити, що за умови завершення війни до 2023 року, відновлення офісного ринку в нинішніх умовах може настати через 2-3 роки. Проте, це не означає, що ринок готовий завмерти у теперішньому стані. Навпаки, найбільш очікувано, що він враховуючи нові фактори функціонування, спричинені війною, зможе продовжувати повільне, але поступове відновлення", - прогнозують експерти.

Щодо оренди складських приміщень, то після деокупації Київської області, компанії почали повертатися назад до Києва.

"Київ був і залишається основним логістичним хабом, що дозволяє транспортувати товари по всій Україні - на південь, на схід та на північ. Окрім того, багаторічний розвиток ринку складів в Київському регіоні дає змогу забезпечити якісними площами компанії та підприємства, натомість західні регіони країни лише починають нарощувати обсяги якісної пропозиції", - зауважують в CBRE Ukraine.

Там додають, що утримання позитивної динаміки показників 2022 року протягом 1 кварталу 2023 року дозволяє ринку складської нерухомості Києва почувати себе найліпше серед інших сегментів. Так, орендна активність у 1 кв. 2023 склала близько 27 000 кв.м., що є на 48% більше ніж у довоєнному 2021 році.

"У 2023 році очікується введення в експлуатацію близько 160 000 кв. м нових складських площ. З огляду на майбутні проєкти, спекулятивний ринок очікує лише близько 40 000 кв.м нових площ для оренди. Натомість, приблизно 71% нової пропозиції буде представлено проєктами, які будуються під власні потреби власників (owner-occupied)", - йдеться в прогнозі.

Додається, що до кінця року ринок очікує відбудову майже 120 000 кв.м складських площ, які постраждали від обстрілів у 2022 році.

Раніше ми писали, що за останній місяць квадратний метр у столиці здорожчав майже на 1000 гривень. Середня ціна на вторинному ринку коливається в межах 50 тисяч. При цьому середня вартість квадратного метра нового житла в Києві станом на травень 2023 складає близько 1200$ або 48 тис. грн. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.