Кривий Ріг замерзає, опалювальний колапс залишив 130 тисяч мешканців без тепла, понад місяць без тепла перебувають 2 тисячі будинків, неспроможне вирішити проблему місто опинилося в центрі кризи, що загрожує багатьом українцям
Кривий Ріг зіткнувся з надзвичайною кризою у системі опалення, яка загрожує багатьом іншим містам України. За словами Олега Попенка, голови Союзу споживачів комунальних послуг, така ж ситуація може виникнути у Києві, Харкові, Львові, Сумах, Херсоні, Кропивницькому та Світловодську. У рідному місті президента Володимира Зеленського близько 130 тисяч мешканців лишилися без тепла: проблема торкнулася двох тисяч будинків, десятків шкіл, дитячих садків та лікарень.
Місцеві жителі Кривого Рогу, зокрема Вікторія Петрушенко, розповідають журналістам ВВС, що температура у квартирах коливається від +9 до +12 градусів, а єдиним джерелом тепла часто залишається газова плита. Люди змушені одягатися у кілька шарів одягу навіть удома, а кімнатні рослини гинуть від холоду. На вулицях міста – численні ями з розритими трубами, які стоять без ремонту ще з минулих сезонів.
Причиною кризи стали старі тепломережі, які давно потребують заміни. Центральна та місцева влада, за словами активістів, перекладають відповідальність одна на одну. Попенко наголошує, що подібні проблеми виникають через багаторічну відсутність інвестицій у модернізацію системи.
"Коли десятки років не міняти труби, то ось таке стається. Настає час, коли вони одночасно прориваються у багатьох місцях. Проблеми з опаленням в Кривому Розі були і раніше. Але в цьому році вирішили нічого не робити. Як розрили труби влітку, так нічого і не зробили. "Нафтогаз" не виділив гроші, місцева влада самоусунулась", - коментує експерт Олег Попенко ситуацію з опаленням у Кривому Розі.
Співачка Mari Cheba, яка родом з Кривого Рогу, допомогла зібрати сотні історій про замерзлі домівки, щоб привернути увагу до ситуації. Її ініціатива стимулювала уряд втрутитися: до міста приїхав міністр розвитку громад Олексій Кулеба, який створив штаб з ліквідації аварій. Було обіцяно, що у домівках без тепла не відключатимуть світло, а плату за опалення не нараховуватимуть. За даними Кулеби, без опалення десь дві тисячі будинків. За даними міністра розвитку громад Олексія Кулеби, на сьогодні без тепла залишалися 523.
Попри обіцянки, мешканці продовжують скаржитися на повільний темп ремонту і невизначеність щодо відновлення теплопостачання. АТ "Криворізька теплоцентраль", яка належить "Нафтогазу", пояснює ситуацію браком ресурсів, кадрів і збитками, накопиченими за десятиліття. Тим часом жителі Кривого Рогу, як і багатьох інших міст, змушені готуватися до зими в умовах постійного холоду та аварійної ситуації.
Окрім відключення світла, з кінця листопада у Дніпрі на низці адрес не було води та опалення. Це пояснювали проведенням аварійних робіт та знеструмленням. Водопостачання та тепло у домівках мало з’явитися після завершення робіт. У Кривому Розі повідомляли про те, що 934 житлові будинків, 11 лікарень та 43 закладів освіти залишились без опалення. Йшлося про понад 130 тисяч абонентів. Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба проводив екстрене виїзне засідання Штабу з підготовки обʼєктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2024/25 років. Ситуацію мали нормалізувати протягом тижня, однак у грудні ситуація погіршилася.
У Дніпрі КП "Дніпроводоканал" також проводив низку аварійних робіт. Через це ряд будинків залишився без водопостачання. Крім цього, через ремонтні роботи зупинилися котельні, залишився без тепла чотири вулиці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.