Рада збирається прийняти закон про заборону УПЦ МП: у Слузі народа лякають Зеленського перемогою Порошенка

На Банковій кілька місяців тривали кулуарні дискусії прихильників та противників законопроекту, які викладали аргументи президенту

Заборона УПЦ МП в Україні
Рада може заборонити УПЦ в Україні. Колаж: Інформатор

Верховна Рада збирається все ж ухвалити законопроєкт про заборону діяльності УПЦ МП та пов'язаних із нею організацій в Україні. Саме це мав на увазі президент Володимир Зеленський, коли напередодні заявив про “укріплення нашої духовної незалежності”. Документ викликав серйозні суперечки всередині фракції “Слуга народу”.

Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на власні джерела в “СН”. Кулуарні дискусії тривали впродовж кількох місяців в Офісі президента між прихильниками та противниками законопроєкту, які і викладали свої аргументи главі держави.

Відомо, що активні противники заборони московського патріархату в Україні були здебільшого саме у пропрезидентській партії, хоча законопроєкт і був ініційований Зеленським. Втім, ініціативності щодо просування документу, як кажуть співрозмовники видання, не було і від керівників фракції. Противники намагалися схилити у свій бік і главу держави, переконуючи, що ухвалення буде “перемогою Петра Порошенка”.

“Початковий наратив був такий: Зеленський ініціював законопроєкту, ДСЕСС написала нормальний законопроєкт, а потім у цю тему вліз Порошенко, комітет став на його бік, прийняв усі ці правки, тож треба повернутися до версії першого читання”, – каже джерело з оточення президента.

У противники мотивація була різна – казали, буцімто УПЦ є єдиною канонічною церковю, мали зв’язки з Росією і навіть доходило до “конвертів з грошима”, але це на рівні чуток. Втім, в Офісі президента зрештою визначилися з долею закону – голосувати за нього потрібно. Саме це напередодні і анонсував Зеленський.

Заборона УПЦ МП в Україні: що відомо

У жовтні 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №8371 у першому читанні згодою 267 депутатів. До 24 лютого 2022 року на території України було приблизно 8 782 церкви Московського патріархату, але протягом двох років війни лише 685 церков приєдналися до Православної церкви України.

4 травня цього року законопроєкт знову був оприлюднений у Верховній Раді під тим самим номером. Проте він декілька разів зникав з сайту парламенту після голосування відповідного комітету. Автори законопроєкту стверджують, що його прийняття сприятиме захисту національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України. Водночас у юристів Ради були зауваження до законопроєкту.

Під час засідання Верховної Ради 21 травня фракції "Євросолідарність" і "Голосу" заблокували трибуну, вимагаючи винести на голосування цей документ. Стефанчук називав їх “крикунами”, а Гетманцев звинувачував у державній зраді.

Нагадаємо, Зеленський провів 10 серпня нараду щодо “рішення, яке зміцнить українську духовну незалежність”. Про це він сказав у відеозверненні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube