У разі вчинення особливо тяжкого злочину корупціонери зможуть офіційно відкупитися, заплативши від 102 млн грн до 204 млн грн
Верховна Рада у четвер, 18 липня, у першому читанні ухвалила законопроєкт №11340, який дозволить корупціонерам офіційно відкупитися від покарання в обмін на угоду зі слідством. "Ціна питання" - від 204 тисяч грн до 204 млн грн. Антикорупційні органи вважають, що документ не відповідає вимогам законодавства й містить корупціогенний фактор.
Про це повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк. Він додав, що за документ проголосував 231 нардеп.
"Попри ризики на які вказали НАБУ, САП, Антикорупційний комітет... Коаліція протягнула через зал перше читання", - написав нардеп.
Вже відомі "розцінки" на відкуп від покарання, які пропонує законопроєкт. "Альтернативні" способи вирішення кримінально-правових конфліктів такі:
Як пояснювала "Судово-юридична газета", 17 липня цей законопроєкт Кабміну рекомендував схвалити Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності. Прийняття закону про удосконалення порядку укладення угод зі слідством для викриття "дрібнішими" корупціонерами більш високопоставлених хабарників є частиною вимог міжнародних партнерів.
"Простими словами... кожен учасник топкорупційного злочину включно з організатором зможе просто відкупитися, запропонувавши будь-яку суму в обмін на угоду зі слідством. Не обов'язковим буде навіть повне відшкодування завданої шкоди чи збитків. Інститут угод зі слідством має існувати і дійсно потребує вдосконалення. До прикладу, на сьогодні у законодавстві немає можливості зменшити особі міру покарання, якщо особа співпрацюватиме зі слідством і допоможе викрити інших співучасників чи співорганізаторів злочину. Таким чином, підозрюваний чи обвинувачений часто не має мотивації йти на угоду зі слідством шляхом викриття своїх поплічників. Це, безумовно, потрібно змінювати. Однак паралельно неприпустимо створювати корупційні дірки, що сприятимуть суттєвому зменшенню відповідальності за топкорупцію", - заявила голова антикорупційного комітету ВР Анастасія Радіна.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура теж прокоментувала законопроєкт. САП погодилася з висновком Радіної.
"Йдеться про передбачену вказаним законопроєктом можливість узгодження за угодою про визнання винуватості менш суворого покарання, ніж передбачено санкцією статті Кримінального Кодексу, у тому числі за особливо тяжкий корупційний злочин, без обов’язкового викриття іншої особи у вчиненні злочину. Ми вважаємо, що така норма законопроєкту не відповідає меті укладання угод про визнання винуватості, які мають сприяти викриттю організаторів злочинів через співпрацю з іншими співучасниками. На нашу думку, викриття організаторів корупційного кримінального правопорушення має бути невід’ємною умовою укладання таких угод", - заявили у САП.
Важливо наголосити, що законопроєкт пройшов тільки перше читання. Коли документ будуть розглядати в другому читанні - невідомо. Також не виключення, що нардепи можуть внести зміни у сумнівні норми закону. Після другого читання законопроєкт потрапляє на підпис до президента Зеленського, який його може відхилити.
15 липня Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру нардепу Миколі Задорожньому. Його викрили на хабарі розміром у 3,4 мільйона гривень. Він просив відкат за неперешкоджання у проведенні тендеру щодо ремонту водогону в Охтирському районі на Сумщині. Після підозри того ж дня Задорожнього виключили із партії "Слуга народу".
17 липня суд обрав запобіжний захід нардепу Миколу Задорожньому. Йому призначили понад 3 млн грн застави. Відповідне рішення прийняв Вищий антикорупційний суд. 17 липня Задорожній практично проговорився, що справді брав хабарі. Він заявив, що у Раді є й інші корупціонери.
Окрім того, НАБУ та САП розслідують корупційну схему, пов'язану із закриттям кримінальної справи. Йдеться про хабар у розмірі 170 тисяч доларів, який мали отримати прокурори Офісу Генерального прокурора.
Також раніше детективи НАБУ оголосили про підозру Назару Шептицькому. Він намагався просунути потрібних кандидатів на керівні посади в територіальних підрозділах Державної митної служби, зокрема, він пропонував хабарі для призначення своїх людей у Львівській митниці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.