Рада схвалила закон Гетманцева про підвищення акцизів на пальне: коли і на скільки почнеться здорожчання

Підвищення акцизів на пальне в Україні буде розтягнуте в часі на п'ять років, починаючи з 1 вересня 2024 року

Акцизи на пальне
Ухвалення законопроєкту №11256-2 вже почали масово критикувати

Верховна Рада у четвер, 18 липня, у другому читанні прийняла законопроєкт №11256-2 про підвищення акцизного податку на пальне, який підтримує та просуває скандальний голова податкового комітету Данило Гетманцев. Документ набере чинності 1 вересня. Вартість палива по країні зросте приблизно на 2 грн.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк. "За" проголосував 231 депутат.

"Парламент прийняв законопроєкт №11256-2 про підвищення акцизного податку на паливо", - написав нардеп.

Результати голосування
Результати голосування

Ухвалення законопроєкту вже почали масово критикувати. Зокрема, депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко назвав це "ганьбою".

"І знову влада намагається "покращити" життя звичайних українців. Прийнятий законопроєкт №11256-2 про підвищення акцизного податку на пальне матиме серйозні негативні наслідки для всіх нас. Таке необдумане рішення вдарить по аграрному сектору, адже наші фермери будуть змушені витрачати більше грошей, що призведе до зростання цін на продукти харчування. Підвищення акцизу на пальне вдарить також і по бізнесу, який змушений працювати на генераторах. Це призведе до зростання собівартості продукції, а додаткові витрати будуть перекладені на звичайних споживачів", - теж розкритикував закон Дмитро Разумков.

Він додав, що законопроєкт особливо вдарить по тих, хто використовує генератори для забезпечення електропостачання своїх домівок. Кожен українець буде змушений платити більше за пальне для генераторів, щоб хоч кілька годин на день мати світло.

Не задоволена таким рішенням Ради й членкиня Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна. Вона каже, що з вересня 2024 до січня 2028 року 1 літр бензину зросте в ціні на 8 гривень, дизель - на 10,5 гривень, скраплений газ - на 11 гривень. І це за умови незмінного курсу гривні до євро (бо пальне купуємо за євро і ставки акцизу теж в євро). Наслідки:

  • збільшення цін на бензин, дизель, скраплений газ;
  • збільшення цін абсолютно на ВСІ товари і послуги;
  • втрата конкурентоспроможності вітчизняних товарів на всіх ринках збуту;
  • зростання інфляції;
  • зменшення купівельної спроможності населення.

"Закон про акцизи проголосовано. Вартість палива по країні зросте приблизно на 2 грн", - написав нардеп від "слуг" Олександр Федієнко.

Директор "Консалтингової групи А-95" Куюн теж прокоментував ухвалення закону. Він каже, що трагедії немає, втім ціни на бензин зростуть на 1,5 грн/л, на дизель - на 2 грн, на скраплений газ - на 5 грн.

"По бензину та дизелю взагалі є всі шанси пройти непомітно, якщо світовий ринок у серпні просяде. Газ здорожчає. Але все одно залишиться дуже вигідним пальним. Зараз він дешевше бензину на 30 грн, буде - на 27. Багато років держава допомагала споживачам скрапленого газу, надавала пільги, тепер держава потребує допомоги. А точніше - ми всі, бо ці гроші підуть на оборону всіх нас. За моїми розрахунками, додатково бюджет отримуватиме понад 6 млрд грн щомісяця. Тому зростання податків - очікуваний крок і скоріш за все не останній", - написав Куюн.

Сам Данило Гетманцев каже, що прийняття закону пришвидшить  приведення законодавства України до норм законодавства Європейського союзу задля виконання Угоди про асоціацію, з метою встановлення на рівні національного законодавства ідентичних ставок акцизного податку, передбачених Директивою №2003/96/ЄС. Він додав, що кошти, додатково отримані від акцизного податку, підуть на армію.

Законопроєкт №11256-2

4 червня 2024 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №11256-2 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку. 18 липня закон підтримали у другому читанні. Документ передбачає поетапне підвищення акцизів на різні види пального до 1 січня 2028 року.

До слова, зараз ставка акцизу для бензину становить 213,5 євро за 1000 літрів, для дизелю - 139,5 євро, автогазу - 52 євро, альтернативного палива - 162 євро. Відповідно до положень європейської директиви №2003/96/ЄС, мінімальні ставки акцизного податку мають становити: для бензину - 359 євро за 1000 літрів, для дизельного пального - 330 євро за 1000 літрів, а для скрапленого газу - 125 євро за 1000 кілограмів (орієнтовно 68 євро за 1000 літрів). Підвищення акцизів до цих показників буде розтягнуте в часі на п'ять років, починаючи з 1 вересня 2024 року.

Рада схвалила закон Гетманцева про підвищення акцизів на пальне 2

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube