Україна відмовилася від переведення годинників на літній час

Рада проголосувала за постанову про скасування переведення стрілок, тепер документ має підписати Зеленський

годинник, переведення стрілок, депутати, верховна рада
Рада скасувала літній час в Україні: восени 2024 року час востаннє переведуть на зимовий - і все

Верховна Рада України 16 липня ухвалила постанову №4201 "Про обчислення часу в Україні". Нардепи скасували переведення часу в Україні з зимового на літний. Останнє переведення годинника відбудеться восени - на остаточно зимовий час.

За відповідну норму проголосував 261 депутат, повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк. Відповідно до ухвалених норм, цього року в останню неділю жовтня Україна ще перейде на зимовий час, а з 2025 року переказів на літній час не буде. Тобто сезонний перехід часу на території України більше не здійснюватиметься.

Автори проєкту вважають, що скасування переходу на літній час позитивно вплине на здоров'я громадян і не матиме значного впливу на енергоощадження. Після ухвалення законопроєкту, обчислення часу на території всієї України здійснюватиметься за другим часовим поясом у шкалі Всесвітнього координованого часу UTC+2.

До цього понад 40 років українці переводили стрілки годинника восени та навесні, починаючи з 1981 року, коли Радянський Союз вирішив запровадити переходи між літнім і зимовим часом. В Україні літній час уніфікували лише в 1996 році. Ці переведення завжди припадали на вихідні, щоб дати організму час на адаптацію.

Недовалі спроби скасувати перехід на літній час

В Україні вже були спроби відмовитися від переходу на літній час. Перший серйозний намір скасувати літній час був у 2011 році, коли Партія регіонів ініціювала законопроєкт. Цей крок був частково мотивований рішенням Росії, яка також вирішила скасувати перехід на літній час. Проте, остаточне рішення не було ухвалене через позицію тодішнього голови Верховної Ради Володимира Литвина, який виступив проти переведення годинника.

Після цього до ідеї скасування переходу на літній час повернулися не швидко. У 2021 році Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №4201 "Про обчислення часу в Україні" в першому читанні. Документ отримав підтримку 277 депутатів.

Однак пізніше Кабінет Міністрів України відхилив цю ініціативу, вказуючи на необхідність подальшого обговорення й уточнень. Після цього Верховна Рада не змогла ухвалити законопроєкт №4201 у другому читанні та в цілому. За документ проголосували 212 депутатів, що було недостатньо для ухвалення. Законопроєкт був направлений на доопрацювання комітетом та повторне друге читання, яке також отримало підтримку 226 парламентарів.

Чи переводять годинники в інших країнах

Більшість країн третього світу або не запроваджують перехід на літній час, або вже скасували його. Це часто пов'язано з меншими потребами в енергоощадження або з іншими економічними та соціальними міркуваннями, що роблять сезонний перехід менш доцільним.

Станом на сьогодні, літній час запроваджений у 27 країнах Європейського Союзу (ЄС) та 15 інших країнах континенту, що складає в цілому 42 країни.

У Канаді та США літній час запроваджують у другу неділю березня і скасовують у першу неділю листопада. В Україні ж діє система переходу на літній час весною і повернення до зимового часу восени.

Нагадаємо, що 11 липня нардеп Желєзняк повідомив, що Верховна Рада планує розглянути проєкт закону №4201 про скасування переходу на літній та зимовий час на найближчому пленарному тижні. Законопроєкт, який вже був ухвалений у першому читанні, буде розглянутий у другому читанні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube