Путіна підозрюють у намірі завдати удару по об’єктах енергетичної інфраструктури Норвегії — там почалися арешти росіян

Читать на русском

Ті кажуть, що фотографували північне сяйво

Читать на русском
Путіна підозрюють у намірі завдати удару по об’єктах енергетичної інфраструктури Норвегії — там почалися арешти росіян

Ті кажуть, що фотографували північне сяйво

Норвегія підозрює росію в намірі завдати ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури. ЗМІ повідомляють, що в країні відбуваються арешти росіян, які проводили зйомку об’єктів інфраструктури з дронів. Влада Норвегії вважає, що йдеться про підготовку диверсій із метою зірвати експорт норвезьких енергоносіїв до Європи.

«Руссо турісто»

Спочатку з’явилася інформація про те, що 11 жовтня в аеропорту Стурскуг було затримано 50-річного росіянина, який мав при собі три паспорти. Два з них було російських, а один ізраїльський. У його багажу виявили два безпілотники та 4 терабайти фотоматеріалів, значна кількість яких була зашифрована. Росіянин каже, що перебував у відпустці, а фотографував природу та будинки.

У Норвегії запроваджено санкції, які з-поміж іншого, забороняють громадянам рф здійснювати відеофотозйомку з безпілотників. Затриманий каже, що не знав цього й не заперечує надати поліцейським доступ до зашифрованих файлів. За його словами, фото йому були потрібні для робочого проєкту. Поліція каже, що зарано робити висновки й потрібно більше часу на проведення експертизи.

«Ми знімали полярне сяйво»

У місті Мосьоен було затримано трьох чоловіків і жінку, громадян рф. Про це йдеться в матеріалі Норвезької мовної корпорації (NRK). У їхньому автомобілі поліцейські виявили фототехніку та велику кількість фотоматеріалу, де було зафіксовано різні об’єкти енергетичної інфраструктури. Пізніше виявилося, що цих «туристів» уже бачили 11 жовтня в районі міста Нуланд, де вони були помічені за фотографуванням об’єктів, на які поширюється заборона на фотозйомку.

Про підозрілих осіб уже повідомили Агенство внутрішньої безпеки (PST) в Осло.

Росіяни заявляють, що абсолютно нічого не знали про заборону робити фотовідеозйомку на режимних об’єктах країни НАТО.

Росія планує зірвати постачання норвезьких енергоносіїв до Європи, вважають спецслужби
Росія планує зірвати постачання норвезьких енергоносіїв до Європи, вважають спецслужби

«Вона каже, що нічого поганого не зробила. Каже, що не знала, що сфотографувала якийсь захищений об’єкт… Вони звичайні туристи, і вона сфотографувала північне сяйво, яке для неї було особливим», — передає слова підопічної адвокат Крістіан Вульф Хансен.

«Я нічого не знав»

Ще одного росіянина затримали 15 жовтня. У п’ятницю вранці поліція округу отримала інформацію про те, що невідомий фотографує на території аеропорту Тромсе. Виявилося, що це 51-річний росіянин. На його камері віднайшли фото самого аеропорту та бойових гелікоптерів. Агенство внутрішньої безпеки Норвегії теж долучене до справи.

Як повідомляють ЗМІ, головним звинуваченням щодо цієї справи є порушення заборони на користування безпілотниками для громадян рф. Затриманий теж заявляє, що нічого не знав про заборону.

Спецслужби Норвегії остерігаються диверсій

Тронд Хугубаккен — директор із комунікацій PST каже, що його служба намагається з’ясувати, чи є ці випадки розвідувальною діяльністю росії, а чи йдеться про випадковість. За його словами, останнім часом було кілька підозрілих ситуацій.

«Є кілька підозрілих інцидентів, про які ми знаємо, і які ми розслідуємо», — каже він.

Уряд у Норвегії планує вжити заходів, щоби посилити контроль на єдиному відкритому сухопутному пункті пропуску Стурскугу, а також щодо суден, які планують причалити до Норвегії.

На думку спецслужбовців, є ймовірність роботи агентів ФСБ, які збирають інформацію для здійснення диверсій. Ола Калдагер, колишній керівник норвезької розвідгрупи, вважає, що у такий спосіб росіяни можуть накопичувати дані про об’єкти інфраструктури, робочий персонал, розпорядок роботи, порядок здійснення виробничих процесів.

Ола Калдагер, колишній керівник норвезької розвідгрупи

Ола Калдагер, колишній керівник норвезької розвідгрупи

«Постачанню електроенергії не приділяється достатньо уваги. Більшість газових установок і насосів залежать від електроенергії, яку ми виробляємо в Норвегії. Якщо росіяни прагнуть зупинити експорт норвезького газу, було б так само природно атакувати постачання електроенергії», — каже Калдагер.

Крім того, росіяни також можуть фіксувати карту доріг та розташування іншої інфраструктури, пов’язаної з мобільними мережами, інтернетом та ін.

Том Розет, головний викладач відділу розвідки FHS
Том Розет, головний викладач відділу розвідки FHS

«Їм важливо мати інформацію, серед іншого, про інфраструктуру супротивника, критично важливі матеріально-технічних засоби, урядові будівлі й оборонні об’єкти. Зібрану інформацію можна використати, щоби зробити будь-яку атаку в Норвегії максимально ефективною», — пояснює Том Розет, головний викладач відділу розвідки FHS.

За його переконанням, росіяни відчувають, що ще не володіють усією необхідною інформацією, тому активно її збирають.

Чого прагне кремль

На тлі провальної ситуації на фронтах путін вдається до відчайдушних заходів, з-поміж яких мобілізація, масові ракетні обстріли й терор. Частиною його гібридної стратегії є намагання влаштувати енергетичну кризу в Європі. Це, своєю чергою, має спровокувати економічну та політичну кризу. Як частину цих планів можна розглядати підрив «Північних потоків».

На цьому тлі постачання газу з норвезьких родовищ є стратегічно важливим для НАТО і ЄС. Роль Норвегії як найбільшого постачальника енергії до Європи визначальна для нормального функціонування промисловості й забезпечення населення електроенергією.

Інформатор раніше писав чи вдасться відновити “Півчні потоки” в Балтійському морі. Крім того, ми розповідали про те, які є версії щодо організації диверсій на “Північних потоках”. А також ми повідомляли, що цей інцидент може бути виявом «газової війни».

Богдан Зосимчук

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.