Україна, Америка чи росія: хто підірвав Північний потік

Читать на русском

І що про це думають у світі

Читать на русском
Україна, Америка чи росія: хто підірвав Північний потік

І що про це думають у світі

Мало хто сумнівається, що майже синхронні вибухи на газопроводах «Північний потік-1» й «Північний потік-2», які відбулися 27 вересня, були невипадковими. Новина про ймовірну диверсію, яка сколихнула енергетичний ринок Європи, зявилася на шпальтах світових ЗМІ. Що це було, кому це вигідно і які з того виникають висновки розбирався Інформатор.

Диверсія чи аварія?

Німецька агенція Deutsche Welle пише, що витоки газу відбуваються в трьох місцях, розташованих в економічних зонах Швеції та Данії. Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен одразу заявила, що важко уявити, що це випадковість, адже витоки сталися на мінімальній відстані один від одного. Шведська національна сейсмічна мережа повідомила про два викиди енергії поблизу газогонів. Такі великі викиди енергії, скоріш усього, є результатом вибуху.

Для розслідування ситуації Данія спрямувала в район два військові кораблі. Датські військові опублікували відео з місця події.

Bloomberg пише, що аварію навряд чи можна пояснити як нещасний випадок. Це міг би бути підводний зсув, але нещодавно не зафіксували жодних землетрусів поблизу регіону. Рибальські траулери не могли пошкодити Nord Stream, адже глибина пролягання трубопроводу занадто велика. Це не могло також бути наслідком випадкового зіткнення з підводним човном, адже тоді судно мало б вдарити трубопровід тричі (!) та ще й у різних місцях.

Жозеп Боррель і Урсула фон дер Ляєн
Жозеп Боррель і Урсула фон дер Ляєн

Глава зовнішньополітичного відомства Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив, що витоки видаються «навмисним актом» і попередив про «рішучу та єдину відповідь». Подібну позицію займає й очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, вона закликала до розслідування ситуації, аби виявити справжні причини диверсії.

«Цимес» росії

Офіційна Польща одразу припустила, що витік на газопроводах може бути російською провокацією.

«Ми знаходимося в ситуації з високою міжнародною напруженістю.… Якщо він (кремль — ред.) здатний на агресивну військову політику в Україні, то очевидно, що не можна виключати жодної провокації, у тому числі й на ділянках, які знаходяться в Західній Європі», — заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач.

Експерт агенції Bloomberg Хав’єр Блас вважає, що подія означає новий виток енергетичної війни кремля проти Заходу. Зупинивши 31 серпня поставки природнього газу «Північним потоком» через «технічні проблеми», москва досягла захмарного злету ціни на енергоносії в ЄС. То чому вона для цього не може атакувати енергетичну інфраструктуру? Такі дії неминуче знову сколихнуть ринки, адже, якщо політичне рішення москви відносно легко було б скасовувати, то руйнація трубопроводів ставить хрест на розв’язанні цього питання в короткій перспективі.

Хав’єр Блас, експерт агенції Bloomberg

Хав’єр Блас, експерт агенції Bloomberg

«Якщо хтось у Європі очікував, що Німеччина отримає газ через газопроводи Nord Stream у 2023 році, то ця очевидна атака ставить хрест на таких надіях», — каже Блас.

Вірогідності версії додає той факт, що за кілька годин після інциденту «Газпром» заявив, що може скоротити постачання через Україну й тим самим перервати останню лінію надходження російського природного газу до клієнтів із Західної Європи.

Окрім помсти та очевидних економічних цілей, у кремлі сподіваються досягти зміни політичної еліти в ЄС на свою користь. Підстави для того є — недавно вперше з часів Другої світової війни в Італії перемогла представниця ультраправого руху Джорджія Мелоні. Підвищення цін на енергоносії на тлі економічної кризи разом із фінансуванням політичних сил, які готові заплющити очі на дії росії в Україні, може сприяти перемогам прийнятних для кремля політиків. Виборцю ближче проблема власного гаманця, а не геополітична ситуація, яка, як він думає, його не стосується.

«У всьому винна Україна»

Прессекретар кремля Дмитро Пєсков заявив, що росія «глибоко стурбована» (явно знущається зі «стурбованості» європейського істеблішменту на початку війни) ситуацією на газопроводах і додав, що це справді безпрецедентна ситуація, яка потребує термінового розгляду.

Будівництво «Північного потоку». Відомо, що росіяни багато палять
Будівництво «Північного потоку». Відомо, що росіяни багато палять

Spiegel з посиланням на власне джерело в Бундесвері пише, що Центральне розвідувальне управління США ще влітку попереджало німецький уряд про можливі диверсії на газопроводах.

Відомі своєю педантичністю німці розглядають версію причетності до диверсії як України, так і росії. Відзначимо, що навіть технічні можливості українських спецслужб вчинити таку диверсію в басейні Балтійського моря викликають великі запитання до стану психічного здоров’я прихильників цієї теорії.

Але найголовніше питання стосується мотивів. Політичні наслідки для Києва в разі виявлення причетності будуть катастрофічними, а от вигода незрозуміла: припинити постачання російського газу, щоби зменшити фінансові можливості кремля? Але ж трубопроводи й так не використовувалися.

«Біндеровець Байден»

Вкрай оригінальною є також версія про причетність до диверсії американських спецслужб. У соціальних мережах багато, хто звернув увагу на обіцянку президента США Джо Байден «покласти кінець» газопроводу «Північний потік».

«Я обіцяю вам, ми зможемо це зробити», — сказав він.

 

Версію неочікувано підтримав колишній міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, який подякував за це Білому дому.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський

Технічні можливості в Штатів є, а от вигоди теж ніякої. Хіба що хочуть кинути тінь на путіна. (Як можна — він і сам чудово справляється!).

Версія про знищення конкурента на ринку європейського газу не витримує перевірки, адже росія сама скоротила постачання трубопроводами. Якщо ж причиною є помста з «референдуми», то раніше такого за Байденом не помічали, скоріше, реакцією на витівки путіна буде виділення чергової партії зброї та фінансування Україні. І найголовніше — такими діями американці підривали б позиції своїх союзників у Європі.

Підсумовуємо сказане

Профіт росії очевидний для всіх. Путін, як і належить старому кагебісту, знову розробляє «многоходовочкі». Скоріш за все, підірвавши «Північний потік», він прагне досягти одразу кілька цілей:

  • збільшити ціну на газ, щоб отримати додаткові надходження до бюджету;
  • погіршити стан економіки ЄС;
  • спровокувати соціальну нестабільність у Європі;
  • розколоти Захід на тих, хто отримує дешевий газ і тих, хто не має до нього доступу;
  • привести до перемоги лояльніших до себе політичних сил.


Можливо також, що знищивши власне дітище, на яке витратив масу часу та грошей, путін сигналізує Заходу, що здатний на все, у тому числі й на ядерний удар. Його армія не готова до зими, у листопаді прогнозують початок серйозних економічних проблем для росії, рейтинг влади падає. Однак схоже на те, що кремль усе ж очікує на зміну ситуації на свою користь взимку. У Світу ще є час.

Раніше Інформатор писав про диверсію на «Північному потоці — 2» та її наслідки для української ГТС. А також ми повідомляли, що цей інцидент може бути виявом «газової війни».

Богдан Зосимчук

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.