За даними аналітиків, наразі росіяни тільки нарощують наступальні дії — особливо в районах Лимана, Торецька, Покровська й Новопавлівки, плюс активізувались у Сумській області
Путін і далі тримає темп наступальних дій в Україні. Утім, результати вже не ті — що тільки підкреслює, що він все ще намагається здобути щось на полі бою, щоб тиснути на Україну у переговорах про перемир’я чи мир. Ймовірно, російський правитель вперше за війну думає про зміну військових цілей, хоча просування росіян на фронті в Україні вказує на протилежне.
В ISW (Інституті вивчення війни) вважають, що Кремль навмисне затягує перемовини, аби витиснути ще якісь поступки від США та України, а паралельно — добути ще щось на фронті. З лютого по березень 2025 російські війська активізували атаки по всій лінії фронту, включаючи обмежений наступ на півночі Сумської області. Це частина їхньої стратегії — повільно послаблювати українські позиції й шукати тактичні можливості для просування.
Путін, ймовірно, спробує використати будь-які здобутки останніх чотирьох місяців, щоб тиснути ще більше в майбутніх переговорах. Але незрозуміло, чи зможе Росія й надалі підтримувати такий темп — зростають витрати на соцвиплати й разові виплати військовим.
ISW раніше писали: економіка Росії й втрати на фронті тісно пов’язані. І тиснути лише економікою на Росію — замало. Щоб змусити Путіна змінити тактику, США й союзники мають допомогти Україні завдавати Росії серйозних втрат у людях і техніці.
За даними західної розвідки, Путін нібито може змістити фокус на короткострокові цілі — закріпити вже захоплене й підняти економіку, замість того, щоб захоплювати нові території. Так, CNN 1 травня повідомила, що така думка нібито циркулює серед американських і західних чиновників. Путін начебто злякався нових санкцій від адміністрації Трампа й тепер думає, як вдома "продати" здобуте як перемогу.
Утім, в ISW застерігають: поки що Путін не виглядає як той, хто змінює плани. Росіяни тільки нарощують наступальні дії — особливо в районах Лимана, Торецька, Покровська й Новопавлівки, плюс активізувались у Сумській області. Вони вже навіть мотоцикли на фронт тягнуть, щоби краще обходити українські дрони. Крім того, Кремль кидає ресурси на мобілізацію, на економіку, на виробництво дронів — усе для війни.
Якщо в якийсь момент наступи зупиняться або перейдуть у глуху оборону — це буде ознакою, що Путін таки вирішив закріплювати захоплене замість нових наступів. Причини можуть бути прості: не вистачає грошей, людей, техніки. І тоді російські війська можуть зосередитись на укріпленні позицій, будівництві фортифікацій та збереженні ресурсів.
Адміністрація президента Дональда Трампа фактично ставить російського правителя Володимира Путіна на коліна у війні Росії проти України. Вашингтон висунув Москві ультиматум: або Кремль погоджується на мир, або США запроваджують 500% мита для країн, які купують російські нафту, газ, уран. Новий законопроєкт доб'є і без того крихку економіку РФ.
Трамп трохи змінив риторику про російського правителя Володимира Путіна. Це сталося після зусиль прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера та президента Франції Еммануеля Макрона. Також на хід думок американського лідера вплинула й зустріч з Володимиром Зеленським на похороні Папи Римського.