Публічні суди над протестантами, напад на Саудівську Арабію та переслідування родин загиблих – як живе Іран

В Ірані не вщухають протести, попри масові розстріли людей

Публічні суди над протестантами, напад на Саудівську Арабію та переслідування родин загиблих – як живе Іран
Фото: GettyImages

Антиурядові протести в Ірані розпочалися після смерті 22-річної дівчини Махси Аміні. Її затримала поліція моралі за “невідповідний одяг” й звинуватила в неправильному носінні хіджаби. Перебуваючи під вартою, дівчина впала у кому і через декілька днів померла у лікарні. Журналісткам, що допомогли розкрити історію смерті молодої дівчини звинуватили в держзраді, їх може чекати смертна кара. А мітингувальники, що стали на захист справедливості постануть перед судом за «підривні дії». Детальніше про те, що діється в Ірані – читайте в нашому матеріалі. 

Більш як 15 тисяч заарештованих, щонайменше 300 вбитих, у тому числі 46 неповнолітніх – в Іран вже півтора місяця не вщухають протести. Вони охопили 133 міста, на вулиці вийшли всі, від дітей та студентів до людей літнього віку. Влада Ірану затримала більше 2-х тисяч мітингувальників в Тегерані та за його межами. Їх, за даними The Guardian, очікує публічний суд. Обвинувачення такі: «розбещення на землі» й «війна проти Бога». Це злочини, за які в Ірані передбачено страту.

«Ті, хто має намір протистояти режиму й повалити його, залежать від іноземців і будуть покарані відповідно до правових стандартів», – заявив глава судової системи Ірану Голам-Хосейн Мохсені Еджей.

Сплеск заворушень трапився на 40-й день з дня смерті Махси Аміні. По протестувальниках в Сакезі, рідному місті загиблої дівчини, відкрили вогонь. Тоді свідки заявили, що поліціянти стріляли в натовп бойовими патронами та розпилювали сльозогінний газ.

“Люди ризикують своїм життям, щоб вийти на вулиці, але надія на те, що вони зможуть перемогти режим, набагато більша, ніж їхні страхи”, — сказав Омід Мемаріан, старший аналітик в організації Democracy for the Arab World Now (DAWN).

З вулиць протести поширилися в стіни шкіл та університетів. Дівчата з усього Ірану приєдналися до загальнонаціональних протестів, що призвело до зіткнень з учителями та, зрештою, силами безпеки, які заарештували деяких, підозрюваних в участі в демонстраціях. За даними інформаційного агентства HRANA, щонайменше чотирьох учнів середньої школи Бахонар у місті Сенендедж заарештували. А 1 листопада видання Iran Wire повідомило про вбивство школярки, яка вирізала зі своїх шкільних підручників зображення засновника Ісламської Республіки.

Смерті верховного лідера аятоли Алі Хаменеї нині хочуть всі свідомі іранці. В Тегерані та Ісфагані продовжуються "сидячі" демонстрації студентів. А в релігійному центрі Ґом пішли далі, й зірвали  виступ представника уряду скандуючи «Студенти загинуть, але не терпітимуть ганьби».


Двох іранських журналісток, які допомогли розкрити історію смерті Махси Аміні оголосили шпигунками ЦРУ. Місцева влада назвала їх "першоджерелами новин для іноземних ЗМІ" й кинула до в’язниці. Подібні звинувачення в Ірані караються смертю. Про це повідомляє The Washington Post.

За даними нью-йоркського Комітету захисту журналістів , кількість заарештованих журналісток насправді ж досягає близько 45 людей. Більшості американських ЗМІ, включно з The Post, заборонено публікувати репортажі в Ірані, а широкомасштабні збої стільникового та інтернет-зв’язку останніми тижнями надзвичайно ускладнили репортажі.

Штати та Канада запровадили низку нових санкцій проти іранських чиновників, причетних до придушення загальнонаціональних протестів в Ірані.

«Канада має підстави вважати, що ці особи та організації брали участь у грубих і систематичних порушеннях прав людини або в Ірані, або у зловмисній діяльності режиму за кордоном», - йдеться в заяві МЗС Канади.

Іранська влада публічно звинуватила Саудівську Аравію, США та Ізраїль у підбурюванні до демонстрацій. Й, як пише The Wall Street Journal, пригрозилися, що піднімуть "прапор помсти".

"Це наше останнє попередження, тому що ви втручаєтеся у наші внутрішні справи через ці ЗМІ", — сказав генерал-майор Хоссейн Саламі.

На думку урядовців Саудівської Аравії, Іран найближчим часом може напасти на неї та на Ірак, бо це можливість відволікти увагу населення від антиурядових протестів, які місцева влада ніяк не може придушити.

"Ми стурбовані картиною загрози та перебуваємо в постійному контакті через військові і розвідувальні канали з саудитами. Ми без вагань будемо діяти на захист наших інтересів і партнерів в регіоні", – зазначив співрозмовник WSJ.

З кінця вересня Іран вже атакував північний Ірак десятками балістичних ракет і безпілотників. А також, нагадаємо, Іран активно підтримує росію у війні проти України. Хоч в Тегерані й заявляють, що не постачаючи Кремлю безпілотники і, за даними ЗМІ, балістичні ракети, однак ППО та авіація збили 12 із 13 іранських дронів над Україною, і це лише за вчора. Як пише CNN, Іран готується передати росії високоточні ракети та дрони до кінця року. До переліку "посилочки" входять балістичні ракети малого радіусу дії «земля-земля» та велика кількість ударних безпілотників.

Також не вщухають й суперечності між США та Іраном. Неформальний союзник росії готується здійснити напад на країну, яка є найбільшим експортером нафти у світі, про це детальніше ми писали тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube