Іран охопили протести після смерті 22-річної дівчини.
Кров, побиття та ув'язнення. В Ірані продовжуються жорстокі антиурядові протести. Люди вийшли на мітинги після смерті дівчини, яку ув'язнили та побили за неправильне носіння хіджаби. Станом на 24 вересня іранські ЗМІ говорять про загибель 35 людей внаслідок зіткнень мітингувальників та правоохоронців.
Про це повідомляє Інформатор, з посиланням на Associated Press.
Масштаби заворушень в Ірані нині вважають найгіршими за кілька років. Мітингувальників зафіксували у понад 12-ти містах. Їм просто допекло. Бажання вийти на вулиці пробудила не лише смерть 22-річної Махси Аміні, а й соціальні репресії та криза, що тягнеться в країні вже кілька десятків років. Та й це не єдині причини, бо ж з листопада 2019 року іранці виходять на протести майже щомісячно.
Середні показники інфляції в країні сягають 40%. Молодь безробітна, а між життям бідних і середньозаможних верств населення, не просто різниця, а ціла прірва. Крім того, в країні дефіцит електроенергії, а все, як не дивно, через дешеву субсидію, яка аж ніяк не стимулює до економії. Серед причин й те, що в спекотні періоди іранські річки міліють, ГЕС швидше зношуються, в держави немає коштів на оновлення систем, тож люди залишаються без електрики. Влада намагається вплинути на ситуацію запроваджуючи квоти на енергоспоживання для держустанов, однак ці заходи не змінюють ситуації.
Ще однією причиною невдоволення іранців є дефіцит води. Екологічна криза в країні - це наслідок неналежного використання водних ресурсів та неправильного підходу до цього питання з боку влади. В планах державних керманичів, було забезпечити енергетичну та продовольчу безпеку, проте сталося не так як гадалося. Сотні розбудованих гребель, що мали б розвивати сільське господарство - знизили рівень води в річках. А копаючи артезіанські колодязі - іранці втрати значний рівень запасів ґрунтових вод. Не стало води - почалися мітинги. Як зазначали ЗМІ, минулого року рівень засухи досягнув свого максимум за останні 50 років.
І ще одне — світова продовольча криза на тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ціни на зернові зросли, відповідно підскочила ціна й на хліб. Тож мотив для протесту сформований цілим "букетом" з причин. Слід зазначити суспільне невдоволення після смерті Аміні - реакція на жорсткий релігійний диктат. До цього такого масового обурення відповідно цього питання в країні не було.
Не одягла хіджабу отримай 70 ударів хлистом або ж два місяці за ґратами. Так званий "жіночий дрескод" влада Ірану запровадила після Ісламської революції 1979 року. В межах закону жінка не може з'являтися в публічних місцях без хустки на голові.
Непокора - провокувала покарання. Але заборонений плід все ще залишається солодким. Тому у 2014 році іранські жінки розпочали онлайн-кампанію «My Stealthy Freedom» («Моя таємна свобода»), де в мережу зливали свої фотографії та відео, на яких публічно порушують закони про носіння хіджабу.
Через кілька років опісля розпочався ще один рух «Girls of Enghelab», після того розпочалися масові протести проти обов'язкового носіння хіджабу в Ірані.
Президент Ірану Ібрагім Раїсі на подібні закиди не зважав. У серпні цього року ухвалив закон про хіджаб з ще суворішими обмеженнями. Відтепер жінки мали носити хустку так, аби покрити волосся, шию та плечі. Всі хто чинив супротив - були затримані.
"Перспектива того, що керівництво запропонує поступки іранським жінкам, мінімальна. З огляду на холодний розрахунок іранських лідерів, протести, швидше за все, зайшли досить далеко, і для придушення заворушень потрібна більш сильна відповідь" - так на протести, що тривають понад тиждень відреагувала компанія з політичних ризиків Eurasia Group, передає Associated Press.
Сльозогінний газ, палиці, стрілянина не зупинила обурених людей. Протести, які розпочалися з північного заходу Ірану, в провінції Курдистан, розтягнулися щонайменше на 16 іранських провінцій з 31. Перші загиблі з'явилися відразу після похорону Махси Аміні. Силовики відкрили вогонь по натовпу, що йшов до місцевої адміністрації в провінції Курдистан.
За кілька днів, ситуація в Тегерані вийшла з-під контролю. Натовп повалив в бік резиденції духовного лідера Ірану та фактичного глави держави аятоли Хаменеї. Протестувальники підпалювали поліцейські машини, кидали каміння в спецназ та скандували "Свобода", розмахуючи хіджабами, як прапорами. Протести переросли у відкритий виклик уряду. Деякі іранці закликають до падіння самої Ісламської Республіки.
Місцева влада оголосила про затримання кількох сотень протестувальників. Нью-йоркський Комітет захисту журналістів додав, у п’ятницю, що щонайменше 10 репортерів з початку протестів також опинилися під арештом. Лондонська правозахисна організація Amnesty International звинуватила силовиків у побитті протестувальників кийками та стріляниною металевими кульками з близької відстані. А за підрахунками іранських ЗМІ, станом на 24 вересня серед загиблих нараховують 35 людей.
Нагадаємо, деталі про смерть Аміни можна прочитати тут. Раніше Інформатор писав, що нині, росіяни використовують безпілотники з Ірану у війні проти України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.