В Ірані судитимуть понад 2 тисячі учасників протестів. Частину із них стратять

В Ірані 31 жовтня заявили, що проведуть відкриті суди над понад 2000 громадян, яких затримали під час антиурядових акцій протестів

В Ірані судитимуть понад 2 тисячі учасників протестів. Частину із них стратять
Влада оголосила про суд над затриманими під час акцій протесту

Показове судилище має відбутися в столиці держави — Тегерані. Тут судитимуть тисячу протестувальників. Це перша настільки масштабна судова ініціатива авторитарного уряду країни, спрямована на придушення протестного руху.

“Полювання на відьом”

Іранська влада заявила, що загалом притягуватимуть до суду понад дві тисячі людей, які брали участь у протестах. Їм інкримінують «підривні дії», напад на охоронців, підпал громадського майна та інші звинувачення, повідомляє France24.

На тих “іноагентів”, на кого вкаже влада Ірану, чекає смертна кара
На тих “іноагентів”, на кого вкаже влада Ірану, чекає смертна кара

«Ті, хто протистоїть режиму та має намір підірвати його, є залежними від іноземців і будуть покарані згідно з правом », — сказав голова судової влади Ірану  Мохсені Еджей. Він додає, що деяких протестувальників буде звинувачено в роботі на  іноземні уряди, тобто офіційний Тегеран і далі наполягає на тому, що заворушення розпалювали зовнішні вороги Ірану. 

Водночас влада заявляє, що буде проводити різницю між звичайними розлюченими іранцями, які просто прагнули висловити свої образи на вулицях, і тими, хто хотів зруйнувати теократію. Тобто Тегеран вирішив розділити протестні соціальні групи, аби легше з ними впоратися.

Під час протестів в Ірані було вбито 270 людей, а ще 14 тисяч заарештували
Під час протестів в Ірані було вбито 270 людей, а ще 14 тисяч заарештували

 Загалом звинувачення оголошено проти тисяч людей і в інших провінціях Ірану. Декого звинуватили у «розбещеності на землі» та «війні проти Бога» — в умовах теократичного Ірану за такі “злочини” передбачено смертну кару.

Причина протестів

Приводом для демонстрацій стало вбивство у вересні 2022 року 22-річної дівчини Махси Аміні в Тегерані співробітниками поліції. Її затримали та побили, бо вона носила завужені джинси та не одягла належним чином хіджаб. Згодом протести перетворилися на один із найбільших викликів правлячому духовенству з часів Ісламської революції 1979 року. 

Акції непокори отримали новий виток, пише видання Guardian, коли в ході переслідування протестувальників, поліція вбила 16-річну Асра Панахі. 

Іранські служби безпеки побили її до смерті прямо в класі школи, оскільки вона відмовилася співати пісню, в якій прославляють аятолу (духовного лідера) Рухоллу Хомейні.  

“Правоохоронні” органи Ірану, зокрема добровольчий підрозділ КВІРу  «Басідж» упродовж тижнів розганяли зібрання із застосуванням бойової зброї та сльозогінного газу.  За даними організації «Правозахисники в Ірані», щонайменше 270 людей були вбиті і 14 000 заарештовані.

Демонстрації тривають, і досі, часом переростаючи у збройну боротьбу. Вбивство 25 жовтня  офіцера Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), полковника Мехді Молашахи та Джавада Кіха, одного з командирів організації «Басідж», пов’язують з протестами.  Молашахи, можливо, був відповідальний з організацією доставки іранських безпілотників до рф. Ми також писали про те, що росія може використовувати для ударів по інфраструктурі України балістичні ракети іранського виробництва.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube