ПТСР у війні: сексуальна реабілітація військових

Про тему сексуальної реабілітації ветеранів війни мало говорять, однак вона дуже важлива для кожного, хто з цим стикнувся

Сексуальна реабілітація військових
Повернення воїнів до нормального життя (в тому числі інтимного) - задача всього суспільства

За час війни в Україні велика кількість громадян зіткнулись з річчю, про яку раніше і гадки не мали - посттравматичний стресовий розлад. Звуки вибухів, полон, окупація, ворожі обстріли можуть повертатись до тих, хто це пережив. 

Найчастіше виражені симптоми - нічні жахи, депресія, дратівливість, бажання нашкодити собі. А також постійні думки про побратимів та тих, кого вже немає.  Проблема ПТСР багатьох українців буде супроводжувати упродовж всього часу, доки триває війна, а декого – і після нашої перемоги! 

"Ми, українці, сильна нація, і ми знаємо, що переможемо ворога на полі бою. Але після перемоги у нас залишиться не менш важлива місія: повернути наших воїнів до нормального життя у суспільстві. Вони захищали нас фізично, а ми повинні подбати про їх психологічний стан", - говорить директор Національного інституту сексології та сексуального здоровʼя Михайло Шевченко.

Бійці, які повернулись з пекла, тепер вже інші. Руки тримали зброю, очі - бачили смерть! І, відповідно, мозок не може впоратись із подіями, що довелось пережити. І іноді стрес  може бути значно глибшим та серйознішим, ніж це здається на перший погляд. 

Першочергово ПТСР спричинений тим, що людина, яка пережила певний досвід, не може його усвідомити, бо він раптовий, страшний та перевантажує психіку людини. І щоразу, коли військовий згадує події, або щось йому починає нагадувати про них, він може ставати депресивним, дратівливим тощо. І це дуже впливає на функціонування людини вже в цивільному світі: на побудову стосунків, роботу.

За статистикою центру громадського здоровʼя наразі близько 40% військовослужбовців потребують психологічної допомоги, а ПТСР - у кожного пʼятого. Ба більше, 2.5% всього населення країни точно мають посттравматичний стресовий розлад. 

Проте ПТСР впливає не тільки не фізичне та психічне здоровʼя, а й на сексуальне. Якщо брати до уваги військових, тих, хто пережив поранення, і людей, які про війну знають лише з новин, то можна сказати, що війна змінює людину, її сексуальність, цінності та пріоритети. Найкраще – про всі свої стани говорити лікарю, вчасно підбирати і коригувати лікування.

За даними міжнародної асоціації військових реабілітологів близько 7000 військових зазнали травм сечостатевої системи та потребують сексуальної реабілітації. Цей напрямок активно розвиває Національний Інститут сексології та сексуального здоровʼя. 

"Людина, яка має ПТСР, може не визнавати це. Але ознаки, симптоми будуть зрозумілі. Тому в такому випадку родичам та близьким варто спостерігати за станом. І відповідно друзі та родичі мають бути ознайомлені із симптоматикою ПТСР та давати відлік того, що це нормальна людина, але з певними особливостями", - зазначив директор Національного інституту сексології та сексуального здоровʼя Михайло Шевченко. 

На відміну від гострої стресової реакції, посттравматичний стресовий розлад виникає не під час травмуючої події, а у віддалені терміни: після виходу людини із стану надважкого стресу. Латентний період складає, як правило 2-6 місяців з моменту отримання психологічної травми. 

Що стосується сексуальної реабілітації у військових, то найчастіше зустрічають типові види дисфункції, зокрема:

  • передчасна еякуляція (часто пов’язана з тривогою і стресом);
  • еректильна дисфункція (ПТСР, депресія, тривога, почуття тривоги, сорому і провини, вживання препаратів, супутні хвороби також можуть впливати на ерекцію);
  • аноргазмія (ПТСР, депресія, тривога, нав’язливі думки);
  • зниження лібідо (спричинене ПТСР, депресією, вживанням ліків, зміною образу тіла після поранення, негативним досвідом, непорозуміннями в стосунках.

Чимало бійців, які потребують такої реабілітації не звертаються до фахівців, натомість намагаються самотужки впоратись із проблемами сексуального характеру. Проблеми із сексуальним характером можуть виникати не тільки на фоні фізичних травм, а й через психологічні складнощі. Найважливіше для військовослужбовців у такий момент мати підтримку від родини. Проте, ситуації бувають різні, і люди, які самі не можуть впоратися із проблемою, наприклад,  не мають близьких, які можуть допомогти, підтримати, вимушені звертатись до фахівця. 

На жаль, наразі сексуальною реабілітацією військових не займаються на державному рівні, не зважаючи на те, що з кожним днем у нашій країні стає все більше і більше тих, хто має контузію, травми головного мозку, ампутацію, що також впливають на статеве життя. Нині сексуальна реабілітація в Україні  є масштабною проблемою, а тривалі військові дії будуть тільки ускладнювати та посилювати її.

Сексуальна реабілітація - це в першу чергу розмови між партнерами, довіра та гармонія. Абсолютно нормально проговорити свої страхи, невпевненість та навчитись сприймати себе нового, своє тіло. І тут також є питання до того, що з давніх-давен повівся міф, що людина з інвалідністю і сексуальність є тотально взаємозаперечним поняттям. 

Слід зазначити, що на сексуальний стан людини впливають і призначені медиками ліки. Саме вони можуть знижувати лібідо та ерекцію. І як наслідок буде також погіршення статевого життя. 

Тема сексуальної реабілітації є актуальною. І потрібно проговорювати і з чоловіками, які повертаються з фронту, і з жінками, які чекають на них вдома. Важливо, щоб ці люди звертались до спеціалістів, розуміли,  про що варто говорити, а що - промовчати. Адже люди, які мають бойовий досвід можуть відчувати сильну внутрішню боротьбу з проблемами сексуального здоровʼя. І це нормальна реакція на ненормальні обставини. 

До слова, усі зараз перебувають у постійному стресі, організм кожної людини по-різному реагує на війну, канонаду окупантів та постійні тривоги. І саме в такий час варто підбадьорювати військовослужбовців, які повернулись із лінії фронту. Не боятись, що він втратив кінцівку чи отримав якісь складні ушкодження. Обіймайте партнера, якщо він дозволяє це робити, цілуйте його, пестіть і в жодному випадку не показуйте йому, що з ним щось не так. І, якщо ви дійсно любите свого чоловіка чи дружину, які зазнали ПТСР, то будете сприймати цю людину такою, як вона є. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube